Targi pełne inspiracji

346

Jak podnosili eksperci wojna wpłynęła na logistykę, łańcuchy dostaw i zmianę środków transportu.

Po wybuchu wojny nawiązaliśmy współpracę z klastrami ukraińskimi, część przedsiębiorstw ze wschodniej Ukrainy relokowała swoje zakłady na zachodzie kraju i kooperują z nami w zakresie utrzymania produkcji – mówił Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali.

Wskazywano na problem cen energii, dostaw ze Wschodu oraz  kadr. Stefan Życzkowski przekonywał, że powinno się w pierwszej kolejności zadbać obecnie o dywersyfikację łańcucha dostaw, zwiększyć liczbę maszyn i automatyzować procesy produkcyjne, wprowadzając cyfrowe rozwiązania. Eksperci byli zgodni, że oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE pokazuje jak bardzo te technologie się rozwinęły.

Paneliści analizując obecną sytuację geopolityczną wskazywali nowe możliwości i kierunki eksportowe dla polskiego przemysłu.

Konsekwencje wojny mają wpływ na narastające dysfunkcje naszego świata. Nie rozmawiajmy teraz o odbudowie Ukrainy, najpierw wygrajmy tę wojnę dla świata wolności i przyszłości naszych dzieci. Chiny stały się hegemonem produkcyjnym i ta tendencja się utrzymuje. Dlatego powinna nastąpić integracja biznesu w walce o każdy kontrakt. Każdy partner, któremu możemy sprzedać z rentownością jest wartościowy. – przekonywał Janusz Piechociński, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.

Naszym zadaniem jest namawianie przedsiębiorców do podejmowania ryzyka i wejścia na wydawałoby się z pozoru egzotyczne rynki. Są to często różnice kulturowe i inne rozumienie biznesu, ale to ogromna szansa. Konflikt w Ukrainie pokazał Polskę w innym świetle, bo świat zobaczył jaką rolę nasz kraj odgrywa w tej wojnie – dowodził Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Kierunek: cyfryzacja

Pod hasłem EDIH HPC4Poland – DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022 odbyły się warsztaty Kongresu Industry Next. Nie zabrakło sporej dawki wiedzy na temat digital twin, transformacji cyfrowej przemysłu oraz IoT.

Pierwszy blok warsztatów Industry Next przygotował Poznański Park Naukowo-Technologiczny. O połączeniu w styczniu tego roku kilku instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz w jeden Poznański Instytut Technologiczny (PiT) mówił Piotr Nędzewicz reprezentujący tę jednostkę. – W wyniku synergii kompetencji jako Poznański Instytut Technologiczny możemy zwiększyć nasz potencjał badawczo-rozwojowy czy angażować się w nowe kierunki badawcze, które do tej pory nie miały szansy zafunkcjonować. – przekonywał ekspert. Instytut zachęca do komercjalizacji wskazując nisze na rynku, jednocześnie szkoląc m.in. z modelowania biznesowego wykorzystując swoje interdyscyplinarne know-how.

Naszą działalność rozpoczęliśmy od analizy rynku. Spośród różnych technologii na różnym etapie zaawansowania zleźliśmy 70 takich, które rokują na tyle dobrze, że chcemy się zająć nimi w pierwszej kolejności a 20 takich, których potencjał pokazuje, że możemy już zacząć je formować by pojawiły się później na rynku –zdradzał tajniki komercjalizacji Piotr Nowak z Sieci Badawczej Łukasiewicz Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

O tym jak łączyć świat fizyczny z cyfrowym mówiła podczas warsztatów Industry Next Joanna Redmer, prezes GS1 Polska, która jest częścią GS1, globalnej organizacji rozwijającej najpowszechniej stosowany system standardów na świecie. Jak przekonywała ekspertka standardy GS1 umożliwiają organizacjom sprawną identyfikację, przechwytywanie i wymianę informacji. Przypomniała uczestnikom, że kody kreskowe mają już 50 lat. Zdradziła także, że celem jej organizacji jest przejście do 2027 roku z kodów liniowych na kody 2D.

Drugi blok warsztatów przygotowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. O tworzeniu i realizacji strategii transformacji i cyfrowej mówił Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Konieczność wdrożenia robotyzacji w przedsiębiorstwach porównał do konsumpcji szwedzkiego śledzia. – To jest mit, że każdemu to musi smakować. To tak jak z robotyzacją. Czy każdy jest na nią gotowy? Gdzie jest strategia? A może ta firma potrzebuje czegoś innego? Może szkolenia pracowników, a może  informatyzacja obiegu dokumentów? Po to właśnie jest audyt żeby sprawdzić dojrzałość cyfrową firm-przekonywał ekspert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj