Targi pełne inspiracji

317

Energia biznesowych spotkań „face to face” powróciła na Międzynarodowe Targi Poznańskie z całą mocą. Hale wypełniły nowoczesne maszyny i roboty, nie brakowało rozwiązań przyszłości. Część z nich zostanie dopiero  zaimplementowana przez firmy sektora przemysłowego, ale ich historia zaczęła się właśnie tu, w Poznaniu. Oferta blisko sześciuset wystawców bloku ITM INDUSTRY EUROPE zadziałała jak magnes. Wydarzenie odwiedziło 11 687 uczestników. To były cztery dni pełne innowacji, eksperckiej wiedzy i pomysłów na biznes w niestabilnych czasach.

Zarówno pandemia jak i wojna bardzo mocno zmieniła układ relacji gospodarczych. Świat dzisiaj w Polsce widzi miejsce gdzie może znaleźć rzetelnego partnera, gdzie może znaleźć dostawcę i producenta wysokiej jakości produktów. Widząc to co dzisiaj jest na stoiskach, na pewno za kilka lat znajdziemy w fabrykach. – mówił na inauguracji targów ITM INDUSTRY EUROPE Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Podczas tegorocznej edycji wręczono osiem Złotych Medali Grupy MTP dla najbardziej innowacyjnych produktów. Przyznano także nagrody ACANTHUS AUREUS za najlepiej zaaranżowane stoiska targowe. 6 wystawcom targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz jednemu wystawcy Modernlog.

Bogata ekspozycja ITM INDUSTRY EUROPE 2022 pozwoliła poznać aktualne trendy z wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu. Flagowa oferta targów to m.in.: Obrabiarki do metali, Narzędzia, Automatyka przemysłowa, Robotyka, Metalurgia, Odlewnictwo, Spawanie i cięcie, Obróbka powierzchni, Technologie addytywne, Oprogramowanie, Metrologia przemysłowa. Zaaranżowano także dwie wydzielone specjalnie strefy: Smart Factory oraz Strefę startupów.

Szanse dla przemysłu w niestabilnych czasach

Pod hasłem: Rok wyzwań dla polskiego przemysłu odbyła się druga edycja Kongresu Industry Next. Eksperci dyskutowali z jakimi problemami mierzą się firmy działające w branżach przetwórstwa przemysłowego w kontekście perturbacji na rynku surowców. Przedstawiciele czołowych krajowych instytucji oraz organizacji tego sektora podjęli temat relokacji europejskiego przemysłu i związanych z nim szans dla polskich firm oraz nowych kierunków eksportowych. Jak zauważył Stefan Życzkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej: Ostatnie lata i zmieniająca się rzeczywistość pokazały, że obecnie lepiej zamiast strategii 5-letniej przygotowywać 3-letnią. Trzeba też bardzo umiejętnie operować kapitałem. Pamiętajmy jednak, że kryzys jest szansą żeby zrobić coś inaczej.

Z kolei Piotr Kryjom, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości zwracał uwagę na kwestie dbałości o środowisko naturalne. Przekonywał, że jednym z priorytetów dla firm sektora przemysłowego jest Zielony Ład. – Polskie firmy zostaną obarczone dodatkowymi obciążeniami administracyjnymi, ale dzięki temu przyczyniają się do większej dbałości o środowisko naturalne – stwierdził. Jednocześnie zauważył, że zmiany na rynku są obecnie tak gwałtowne, że wcześniejsze strategie w zderzeniu z rzeczywistością mogą okazać się chybione.

Paneliści Kongresu zwracali uwagę, że fundamentem stabilnej gospodarki jest przemysł ery cyfrowej, który opiera się na wiedzy i otwartości do dzielenia się doświadczeniem.

Podczas Kongresu zastanawiano się jak bardzo wojna w Ukrainie wpłynęła na polskie firmy i organizacje działające w branży przemysłowej. – My pozyskaliśmy cenną wiedzę, ponieważ zaczęli u nas pracę naukowcy ukraińscy. Ukraina chroniąc swój dorobek intelektualny nie objęła kadr naukowych obowiązkiem służby wojskowej– zauważył Marcin Kraska, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju z Sieci Badawczej Łukasiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj