Ponad 10 tys. zł miesięcznie! W tych miastach pensje dla inżynierów są najwyższe

10800

Nawet 16 tys. zł brutto dla inżyniera procesu w Małopolsce, 13 tys. zł brutto dla R&D Engineera w Warszawie, 10 tys. zł brutto dla inżyniera jakości Gdańsku. Lista stanowisk, na których specjaliści z tytułem inżynierskim mogą liczyć na pięciocyfrowe zarobki, jest znacznie dłuższa.

Branża IT zdążyła już przyzwyczaić do dobrych warunków pracy i świetnych wynagrodzeń. Rynek pracy nie jest jednak aż tak bardzo zdominowany przez technologie informatyczne. Oprócz programistów na wysokie pensje mogą liczyć także inżynierowie i to z wielu różnych sektorów. Ich zarobki z uwzględnieniem lokalizacji miejsca pracy przeanalizowali eksperci Bergman Engineering.

Jak podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering, to zasłużone wynagrodzenie, bo dzięki takim ekspertom rozwija się cała gospodarka.

Oczywiście pod warunkiem, że ktoś oprócz dyplomu ma odpowiednie umiejętności i potrafi je wdrożyć. Pracodawcy doskonale wiedzą, że warto dbać o takich specjalistów i to ma swoje odbicie w pensjach. Polscy inżynierowie dostają średnio 9% podwyżki pensji po 16 miesiącach pracy, podczas gdy średnia światowa to 3%. W 2020 inżynierowie w Polsce zarabiali ok. 32% powyżej mediany krajowej. Mediana płac całkowitych wyniosła 5100 zł brutto, a mediana zarobków inżynierów 6725 zł brutto — komentuje Szpikowski.

Kogo i gdzie szukają firmy produkcyjne?

Z obserwacji firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że postępująca automatyzacja zakładów produkcyjnych powoduje, iż rośnie zapotrzebowanie na stanowiskach wysokospecjalistycznych. Chodzi o osoby, które łączą kompetencję z różnych obszarów, m.in.: automatyki, elektroniki i IT. Same zarobki inżynierów pracujących w największych miastach, są bardzo atrakcyjne.

Najlepiej płatne stanowiska inżynierskie w Warszawie (mediana zarobków):

  • R&D Engineer – 13 000 zł
  • inżynier automatyk/programista – 13 000 zł
  • inżynier procesu – 11 000 zł

TOP inżyniersko-produkcyjnych stanowisk w Gdańsku to m.in.:

  • inżynier procesu (ekspert) – 10 000 zł
  • inżynier jakości dostawców – 10 000 zł
  • inżynier rozwoju dostawców – 10 000 zł

Z kolei Górny Śląsk, Dolny Śląsk i Małopolska to:

  • inżynier procesu (ekspert) – 16 000 zł
  • inżynier rozwoju dostawców – 16 000 zł
  • inżynier symulacji – 13 000 zł
  • inżynier projektu – 13 000 zł

Firmy stale poszukują pracowników, takich jak: automatycy, inżynierowie, specjaliści ds. utrzymania ruchu i elektrotechnicy. Główną przyczyną jest nieustanny i prężny rozwój nowoczesnych technologii oraz ich coraz szersze zastosowanie w wielu sektorach. Jak wiadomo, koszty związane z procesami automatyzacji zwracają się stosunkowo szybko i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na realizacje inwestycji automatyzowania produkcji. Po wdrożeniu zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych zmienia się struktura zatrudnionego personelu — zmniejszeniu ulega liczba pracowników niewykwalifikowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj