Dyrektor na rynku pracy. Ile zarabia? Jak często zmienia firmę?

2460

Osoby zajmujące najwyższe stanowiska zarabiają dużo. Ich miesięczne pensje często przekraczają nawet 50 000 zł. Płaci się im tak wysokie stawki głównie za bardzo szeroki zakres odpowiedzialności. Kiedy jednak dyrektorzy decydują się na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia, napotykają na wiele wyzwań,  których nigdy wcześniej nie doświadczyli.  Z reguły ciężko im się odnaleźć na rynku pracy, ich ścieżka kariery to najczęściej droga awansu wewnątrz jednej organizacji, a nowo utworzonych stanowisk dyrektorskich jest relatywnie mało. To główne wnioski płynące z najnowszego raportu Wyser Dyrektor na rynku pracy. Wynagrodzenia na stanowiskach zarządczych.

Raport Wyser przedstawia stawki wynagrodzeń na blisko 100 stanowiskach, w podziale na specjalizacje oraz lokalizacje. Dowiedzieć się z niego można, ile zarabia m.in. General Manager, Operations Director, HR Director, CFO, Country Manager, Head of Controlling, TAX Manager, Dyrektor Handlowy czy Dyrektor Marketingu. Okazuje się, że najwyższe stawki otrzymują pracujący na stanowisku General Manager, nawet do 70 000 zł brutto. Dyrektor operacyjny w branży produkcyjnej otrzymuje wynagrodzenie w wysokości do 50 000 zł brutto miesięcznie, dyrektor ds. rozwoju – maksymalnie 38 000 zł, a dyrektor sprzedaży – do 45 000 zł. Wypłata zależna jest oczywiście od czynników takich, jak m.in.: lokalizacja firmy, branża, liczba osób zatrudnionych. Tak wysokie stawki sprawiają, że procesy rekrutacyjne na stanowiska typu top management bywają długie i skomplikowane.

Jak top menedżerowie, prezesi czy zarządzający firmami szukają pracy?

– Nie robią tego często, bo to praca zwykle ich znajdowała. W każdej organizacji jest jeden CEO, jeden dyrektor zarządzający, jeden szef sprzedaży… – mówi Paweł Prociak, dyrektor Wyser.

– Często stanowiska te są obsadzane na Dodatkowo, zwykle prowadzi się na nie rekrutacje wewnętrzne, awansując managerów średniego szczebla do stanowisk dyrektorskich. Oni najlepiej znają organizację, jej kulturę i to jest oczywiste dla pracodawcy. Firmy rzadko ogłaszają, że poszukują np. dyrektora czy członka zarządu. Dlatego na portalach rekrutacyjnych ofert dla top managerów nie ma zbyt wiele.

Jak w takim razie kandydaci na wysokie stanowiska mają  szukać  pracy? Wsparcie  w poszukiwaniach stanowią doradcy, tacy jak Przede wszystkim, stawiamy na partnerskie relacje. Jesteśmy dla kandydatów nie tylko konsultantami, ale także partnerami. Szukanie pracy to pełnoetatowe zajęcie, trzeba to zaakceptować. Wspólnie z kandydatem zaczynamy od stworzenia strategii, jak szukać pracy, jak się do tego przygotować. Plan musi być głęboko przemyślany, ale klarowny, prosty i przyjęty przez obie strony. Fundamentami strategii są; szczerość, systematyczność i konsekwencja. Wyser pomaga w jej stworzeniu, pokazuje elementy i etapy procesu rekrutacyjnego. Wspólnie przygotowujemy CV, list motywacyjny, zakładamy lub poprawiamy profil na LinkedIn. Wzmacniamy kandydata, dając mu nowoczesne i adekwatne narzędzia, ale uczciwie i szczerze podkreślamy, że to kandydat szuka pracy. Samodzielnie i aktywnie. Ma swój własny plan. Wyser jest jednym z elementów tego planu – podpowiada Paweł Prociak, dyrektor Wyser.

Jak osiągnąć najwyższe stanowiska w firmach?

Wypowiedzi siedmiu top managerów podsumowujące ich ścieżkę zawodową, które są zawarte w raporcie, podsumować można następująco: liczą się kompetencje twarde, ale kluczowe znaczenie mają też „umiejętności miękkie”: umiejętność rozmawiania z ludźmi, delegowania zadań, wspierania w osiąganiu celów, trwanie przy zespole w dobrych i złych momentach, a także otwartość na zmiany i innowacje. To główne cechy dzisiejszego lidera, który bez zespołu, który mu ufa i chce z nim pracować, nie osiągnie biznesowego sukcesu.

O RAPORCIE

To pierwsza edycja raportu Wyser Dyrektor na rynku pracy. Wynagrodzenia na stanowiskach zarządczych. Tabele wynagrodzeń opracowane na podstawie danych zebranych podczas rekrutacji prowadzonych przez Wyser, prezentują wynagrodzenia brutto w ujęciu miesięcznym w PLN. Dane zebrano od stycznia 2018 roku do maja 2019 roku. Partnerami projektu są: Outsourcing&More, ProProgressio, Forbes oraz Nais.

Raport otrzymuje się po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie: https://pl.wyser-search.com/raport- wyser-dyrektor-na-rynku-pracy/

AUTORZY KOMENTARZY W RAPORCIE

1. Konrad Baka, wiceprezes Biokom, Biokom Diagnostyka
2. Jędrzej Dąbrowski, dyrektor zarządzający, Ele-DriveCo
3. Iwona Grochowska, CEO Nais
4. Magdalena Janus, dyrektor regionalna HR, Geberit
5. Ewa Kudlińska-Pyrz, dyrektor generalna, Mary Kay
6. Igor Łęgowski, Master Black Belt Lean Six Sigma, Promako
7. Marcin Rutkowski, Head of Poland, Isku Interior Oy

O AUTORACH RAPORTU

Wyser zajmuje się rekrutacjami kadry zarządzającej. Od 6 lat na polskim rynku. Firma jest częścią Gi Group, międzynarodowej korporacji o włoskich korzeniach, należącej do czołówki światowych liderów branży

rozwiązań rekrutacyjnych, z biurami w ponad 50 krajach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Więcej informacji: https://pl.wyser-search.com/

DANE KONTAKTOWE

Grażyna Borkowska, PR Manager GB SMART PR e-mail: grazyna.borkowska@gbsmartpr.pl, tel. +48 602 271 288
Beata Jaworowska, PR Manager GB SMART PR e-mail: beata.jaworowska@gbsmartpr.pl, tel. +48 501 100 407
Magda Kulka, PR & Marketing Manager Gi Group, e-mail: magda.kulka@gigroup.com, tel. +48 693 252 250

Źródło: Wyser Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj