Rynek wizji maszynowej, maszyny, przemysł, produkcja, Interact Analysis,

239

Po powolnym roku dla globalnego rynku wizji maszynowej w 2023 r., oczekuje się, że powróci on do wzrostu w 2024 r., według specjalisty ds. badań rynkowych, Interact Analysis. Podczas gdy globalne rynki automatyki rosły, rok 2023 był trudnym rokiem dla dostawców systemów wizyjnych, a całkowite przychody spadły z 6,5 mld USD w 2022 r. do 6,3 mld USD w ubiegłym roku. W następstwie tego spadku prognozuje się, że w 2024 r. rynek odnotuje jednocyfrowy wzrost o około 1,4%.

Podczas gdy presja cenowa utrzyma się dla dostawców systemów wizyjnych w pierwszej połowie 2024 r., oczekuje się, że księgi zamówień zaczną się zapełniać w drugiej połowie roku. Oczekuje się, że rynek wizji maszynowej od 2025 r. będzie się odradzał, zgodnie z prognozami Interact Analysis dotyczącymi wzrostu produkcji i produkcji maszyn. Szacuje się, że w latach 2022-2028 rynek wizji maszynowej wzrośnie o 6,4% CAGR, a przychody wzrosną z 6,5 mld USD do 9,3 mld USD w okresie prognozy. Region Azji i Pacyfiku (APAC) będzie głównym motorem tego wzrostu.

Patrząc na rynek wizji maszynowej według aplikacji, dominuje inspekcja, z tym segmentem stanowiącym ponad 40% przypadków użycia w 2022 roku. Do 2028 r. wartość inspekcji wyniesie około 3,9 mld USD. Wynikający z dobrych perspektyw dla robotów mobilnych, autonomiczna jazda jest prognozowana jako największy CAGR w latach 2022-2028 (20,8%), a następnie bin-picking (19,2%), który skorzysta na wdrożeniu robotów przemysłowych w wielu gałęziach przemysłu wytwórczego.

Zastosowania dla rynku wizji maszynowej

Inspekcja jest zdecydowanie największym zastosowaniem produktów widzenia maszynowego, podczas gdy autonomiczna jazda i wybieranie pojemników na śmieci odnotują zdecydowanie największy wzrost

Jonathan Sparkes, analityk w Interact Analysis, komentuje krajobraz dostawców systemów wizyjnych: „3 największych dostawców systemów wizyjnych, Keyence, Cognex i Teledyne, odpowiadało za prawie jedną trzecią globalnych przychodów w 2023 roku. Ze względu na lepsze wyniki klientów końcowych w regionie Azji, Australii i Pacyfiku, dostawcy w tym regionie mieli mieć lepszy rok niż ci z mniejszą ekspozycją w 2023 roku. Ogólnie rzecz biorąc, dostawcy z regionu APAC – zwłaszcza ci w Chinach – przejęli udział od tych, którzy prowadzą większą część swojej działalności w innych regionach świata”.

„Pomimo wielu fuzji i przejęć w ostatnich latach, rynek wizji maszynowej jest nadal uważany za rozdrobniony. Wciąż pojawiają się na nim nowi dostawcy, z ponad 200 aktywnymi na całym świecie. Obserwujemy rosnącą aktywność nowych dostawców w szczególności w Chinach, a także na terytoriach, na których produkty widzenia maszynowego są coraz częściej wykorzystywane do autonomicznej jazdy i zbierania pojemników”.

Źródło: Interact Analysis