Ożywienie rynku robotów przemysłowych nabiera tempa, z dwucyfrowym wzrostem w niektórych branżach

596

Elektronika: Chiny zdecydowanie najsilniejszym rynkiem dla aplikacji robotycznych

W latach 2017-2019 nastąpiło znaczne spowolnienie w dostawach robotów do sektora elektroniki, głównie ze względu na spadek globalnej sprzedaży smartfonów, a także wojnę handlową USA-Chiny. Wzrost rok do roku spadł z 30% w 2017 r. do 13% w 2018 r., a następnie do 5,6% w 2019 r. W naszym ostatnim raporcie przewidywaliśmy szybkie odbicie w 2020 roku, na podstawie naszej analizy cyklu rynkowego dla sektora elektronicznego, ale nie przewidzieliśmy czynnika COVID-19. Jednak popyt na rynku nadal istnieje i doszliśmy do wniosku, że odbicie w 2020 roku zostanie po prostu przesunięte na rok 2021, ponieważ sektor elektroniczny osiąga swój cykliczny szczyt. Oczekujemy, że dostawy robotów do tego sektora również osiągną szczyt w 2021 roku, przy wzroście o 10% w porównaniu do 2020 roku. Chiny pozostaną najsilniejszym rynkiem dla zastosowań robotyki w przemyśle elektronicznym, z 67% dostaw przeznaczonych do chińskich fabryk w 2024 roku, w porównaniu do 55,9% w 2019 roku.

Nic dziwnego, że większość robotów stosowanych w sektorze elektronicznym to modele o małym udźwigu, poniżej 20 kg, wykorzystywane do przenoszenia materiałów. Wraz z rozwojem technologii widzenia maszynowego i integracji, roboty przegubowe są również coraz częściej wykorzystywane do sortowania, montażu, testowania i kontroli. W szybko rozwijającej się branży, takiej jak elektronika, wrodzona elastyczność robotów oznacza, że roboty współpracujące mają do odegrania ważną rolę w takich zastosowaniach, jak pobieranie i umieszczanie, kontrola i montaż. Roboty SCARA zajmują czołową pozycję w branży 3C, gdzie wykonują zadania montażowe, w tym klejenie i lutowanie, a także funkcje sortowania i pakowania.

Półprzewodniki i FPD: 80% dostaw robotów do regionu Azji, Australii i Oceanii (APAC)

Przemysł półprzewodników i FPD jest zlokalizowany głównie w regionie Azji, Australii i Oceanii (APAC), gdzie przypada 80% globalnej produkcji w 2020 roku, pochodzącej głównie z Chin kontynentalnych, Korei i Tajwanu. Nie jest więc zaskoczeniem, że japońskie i koreańskie firmy z branży robotyki są wiodącymi dostawcami dla tego sektora. 80% światowych dostaw robotów przemysłowych przeznaczonych do użytku w tym sektorze jest kierowanych do regionu Azji, Australii i Oceanii (APAC). Roboty stosowane w tej branży to zazwyczaj modele o niewielkim udźwigu, przeznaczone do pracy w pomieszczeniach czystych do przenoszenia materiałów. Wiele z nich to roboty dostosowane do potrzeb klienta, głównie roboty kartezjańskie lub SCARA.

Żywność i napoje: Pojawienie się czystych robotów

Jeśli chodzi o zautomatyzowane rozwiązania, żywność i napoje to zdecydowanie rozwijający się sektor. Rosnąca liczba ludności w krajach rozwijających się, oczekująca lepszego standardu życia, zwiększyła popyt i oczekiwania wobec tego sektora. Przygotowywanie i pakowanie żywności jest również obecnie głównym sektorem wzrostu na rynkach europejskich, gdzie istnieje zapotrzebowanie na szybsze i bardziej elastyczne rozwiązania opakowaniowe, zdolne do szybkiego reagowania na zapotrzebowanie konsumentów. Było to szczególnie widoczne w czasie pandemii, wraz z eksplozją handlu elektronicznego i zakupów online. To właśnie tutaj roboty odgrywają główną rolę: roboty przegubowe i współpracujące są zwykle używane w sortowaniu, pakowaniu i paletyzacji, a roboty typu delta są używane do pakowania pierwotnego. Problemy związane z higieną i skażeniem w pomieszczeniach czystych, gdzie w procesie pakowania pierwotnego występuje wysoki stopień ręcznego przenoszenia nieopakowanej żywności, skłaniają do opracowywania robotów o wysokiej klasie ochrony, powodujących minimalne skażenie. Pandemia spowodowała również rozszerzenie i pogłębienie zastosowań robotyki w sektorze żywności i napojów, np. w dziedzinie bezpośredniego przygotowywania żywności.

Prognoza liczby dostaw robotów przemysłowych dla przemysłu spożywczego i napojów

Przemysł chemiczny i farmaceutyczny: wzrost robotów w związku z pandemią COVID 

Podczas pandemii COVID-19 zamówienia na roboty z sektora life science i medycyny znacznie wzrosły, zwłaszcza na rynkach zachodnich. W sektorze chemicznym i farmaceutycznym tradycyjnie stosowane są drogie roboty przemysłowe dostosowane do potrzeb klienta. Przewidujemy jednak, że zwiększony popyt spowoduje spadek średniej ceny. Prognozujemy wzrost udziału zamówień robotów SCARA i robotów współpracujących w tym sektorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj