Ożywienie rynku robotów przemysłowych nabiera tempa, z dwucyfrowym wzrostem w niektórych branżach

580

W miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, krajobraz rynku robotów przemysłowych ulega znacznym zmianom. Motoryzacja jest kluczowym sektorem dla branży robotyki przemysłowej ze względu na jej wielkość i wysoki poziom automatyzacji w przemyśle. W naszym raporcie na temat robotów przemysłowych, nasz zespół badaczy z Interact Analysis podkreśla, w jaki sposób globalny szok wirusowy, w połączeniu z rządowymi celami w zakresie zmian klimatycznych, spowodował, że sektor motoryzacyjny znalazł się w rozsypce z, przynajmniej w krótkim okresie, niskim poziomem produkcji i sprzedaży pojazdów.

Wywarło to duży negatywny wpływ na globalny rynek robotów przemysłowych, mimo że jednocześnie nasze badania wykazują wysokie inwestycje w robotykę w wielu innych sektorach, takich jak spożywczy, chemiczny i farmaceutyczny. Dla branży robotyki nadchodzą ciężkie czasy, ponieważ te nietradycyjne sektory wykorzystują mniej robotów na swoich liniach produkcyjnych niż branża motoryzacyjna, ale optymizmem napawają nas nadchodzące lata. W niniejszym opracowaniu przyglądamy się obecnej sytuacji w branży robotyki przemysłowej w wielu kluczowych sektorach i przedstawiamy prognozy dla branży w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Motoryzacja: Przemysł na rozdrożu

 Wszystkie branże przechodzą cykle, z okresami wzrostu i okresami spadku. Jednak to, co obserwujemy obecnie w sektorze motoryzacyjnym, nie jest cykliczną zmianą. Mamy do czynienia z branżą zarówno dotkniętą traumą pandemii, jak i przygotowaną na transformację. W 2020 roku odnotowaliśmy znaczny spadek w branżach związanych z motoryzacją i przewidujemy stopniową odbudowę inwestycji i produkcji w tym sektorze w niektórych regionach w 2021 roku, ale nie spodziewamy się pełnej odbudowy przez co najmniej 2 lub 3 lata. Los robotyki przemysłowej jest w wyjątkowy sposób powiązany z sektorem motoryzacyjnym. Weźmy na przykład Niemcy, gdzie potężny przemysł motoryzacyjny uczynił ten kraj największym rynkiem dla robotów przemysłowych w 2019 roku. Późniejsze spowolnienie w tradycyjnym niemieckim sektorze motoryzacyjnym w 2020 roku spowodowało, że sektor robotów przemysłowych w tym kraju ma prognozowany 5-letni CAGR na poziomie zaledwie 1,5%. Nacisk na pojazdy o zerowej emisji przyniesie jednak transformacyjne zmiany w sektorze motoryzacyjnym, co będzie zarówno dużym wyzwaniem, jak i przełomową szansą dla sektora robotów przemysłowych, ponieważ inwestycje w tradycyjny przemysł motoryzacyjny spadają, ale rosną inwestycje w produkcję pojazdów wykorzystujących czystą energię. Firmy z branży robotyki będą musiały być na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o innowacje, gotowe odpowiedzieć na zapotrzebowanie producentów samochodów, podzespołów i układów napędowych na nowe rozwiązania w zakresie automatyzacji linii produkcyjnych.

Prognoza liczby dostaw robotów przemysłowych dla przemysłu motoryzacyjnego

Roboty przegubowe były największym typem robotów wykorzystywanym w przemyśle motoryzacyjnym, stanowiąc 80% sprzedaży do tego sektora w 2019 roku i prawdopodobnie pozostaną na pole position co najmniej do 2024 roku, a najprawdopodobniej w znacznie dłuższej perspektywie. Roboty do zgrzewania punktowego i spawania łukowego to dwa największe zastosowania, a większość wiodących dostawców robotów ma silny udział w branży motoryzacyjnej. Chociaż roboty są już obecne na liniach montażowych pojazdów, nadal istnieje znaczny potencjał dalszego wzrostu, szczególnie w przypadku zadań montażowych wykonywanych wspólnie przez ludzi i roboty, w tym części miękkich. Przewidujemy znaczny wzrost w sektorze robotów współpracujących, ale roboty przegubowe wykonujące zadania spawalnicze będą nadal zdecydowanie przodować w tej dziedzinie pod względem nowych zamówień.

Przewidujemy, że produkcja pojazdów elektrycznych przyniesie wzrost w robotyce, szczególnie na rynku robotów przegubowych, chociaż przyznajemy, że niepewność co do technologii pojazdów elektrycznych w połączeniu z obecną trudną sytuacją gospodarczą oznacza, że inwestycje są obecnie powolne. Te trudne czasy jednak miną. Zaufanie do biznesu powróci, a technologia najwyraźniej zostanie na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj