Webinar Comarch: Jak usprawnić intralogistykę w Twojej firmie? – 24.03.2022

941

Wyzwania, jakie stawia przed nami czwarta rewolucja przemysłowa, skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które znacznie uproszczą i zautomatyzują procesy produkcyjne i logistyczne.

Systemy RTLS (precyzyjnej lokalizacji) oraz RFID (automatycznej identyfikacji) zasobów przynoszą przedsiębiorstwu wiele korzyści. Wśród nich warto wymienić zwiększenie wydajności procesów, redukcję manualnych prac, usprawnienie kontroli jakości. Benefity te z kolei bezpośrednio przekładają się na zwiększenie efektywności całego zakładu i skrócenie cyklu produkcyjnego przedsiębiorstwa. Poprawia się więc i konkurencyjność firmy na rynku.

Przykładem rozwiązania, które pomoże w usprawnieniu logistyki wewnątrzzakładowej jest Comarch Asset Tracking, które pomoże Ci zdalnie monitorować przepływ zasobów w procesie.

Jak działa Comarch Asset Tracking?

Asset Tracking to jeden z głównych komponentów ekosystemu Industry 4.0, dzięki któremu zawsze będziesz na bieżąco z informacjami o kluczowych zasobach używanych przy produkcji. Nasze rozwiązanie automatycznie zidentyfikuje materiały i półprodukty, a także zlokalizuje narzędzia czy pojazdy niezbędne do pracy.

System niezwłocznie poinformuje Cię o kluczowych zdarzeniach, zweryfikuje poprawność wybranych procesów. Zaalarmuje o błędach i odstępstwach od normy oraz ułatwi optymalizację intralogistyki w obszarze produkcji.

Do czego wykorzystasz system Asset Tracking?

Lokalizacja zasobów

Dzięki wykorzystaniu niezawodnych technologii lokalizacji (UHF RFID oraz UWB) wraz z aplikacją (dostępną w wersji przeglądarkowej i mobilnej) zyskasz pełną widoczność położenia materiałów, narzędzi oraz pojazdów na produkcji, a także w magazynie przyprodukcyjnym. Dzięki wykorzystaniu technologii Ultra Wideband zlokalizujesz zasoby z dokładnością nawet do 0,5 metra.

Monitorowanie przebiegu procesu

Definiowanie cyfrowych stref umożliwia wykrywać w nich monitorowane elementy, dzięki czemu kierownik produkcji wie w każdym momencie, gdzie przy jakim stanowisku znajduje się aktualnie produkowany przedmiot i ile czasu już tam spędził. Ponadto zdefiniowane alerty, dotyczące np. nieodpowiedniej liczby sztuk lub zbyt długiego pobytu przedmiotu w strefie, pozwalają szybko wykrywać wąskie gardła i przestoje oraz reagować na nie.