Rynek pracy: inżynier automatyki poszukiwany nie tylko w produkcji

1304

Wybuch pandemii koronawirusa obnażył jak wiele obszarów działalności w firmach wymaga automatyzacji. Największe zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu odnotowały w ostatnim roku branże: finansowa, IT, telekomunikacja oraz bankowość. W efekcie inżynier automatyki dotychczas kojarzony głównie z branżą produkcyjną, może przebierać dziś w ofertach i możliwościach zawodowych. 

Jeszcze przed wybuchem pandemii znalezienie Inżynierów Automatyków, Specjalistów ds. automatyzacji, systemów kontroli, uruchomień nowych linii czy kreowania rozwiązań z obszaru automatyki – nie było łatwym zadaniem. Obecnie odnotowujemy w Devire wiele sygnałów z firm zajmujących się profesjonalnie automatyzacją produkcji, o prognozowanym przez nich w najbliższych kwartałach gwałtownym wzroście zapotrzebowania na ich usługi. Warto przyjrzeć się kondycji rynku Inżynierów Automatyków, by lepiej zrozumieć potencjalne wyzwania rekrutacyjne, z którymi będą mierzyć się firmy z tego segmentu.

Artykuł powstał na podstawie aktywności w ostatnim roku w biznesowych mediach społecznościowych (LinkedIn) grupy 1513 specjalistów ds. automatyki.

Które branże zatrudniają Inżynierów Automatyków?

Z perspektywy poszczególnych branż największe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów odnotowały w ostatnim roku branże IT, telekomunikacja, finansowa oraz bankowość. Od kilku lat branża IT oraz Fintech stanowią dla specjalistów ds., automatyki atrakcyjną alternatywę dla przemysłu. Względnie łatwo jest tym specjalistom przekwalifikować się na potrzeby rynku nowych technologii. To oczywiście dodatkowo podnosi trudność w obszarze rekrutacji tego typu osób dla przemysłu.

Umiejętności w cenie

Najszybciej zyskują w tej grupie popularność umiejętności związane z projektowaniem układów, automatyką przemysłową oraz technologiami informatycznymi. 13% deklaruje znajomość C++, 9% Javy, 10% Pythona, co potwierdza kompetencyjną gotowość tej grupy do przebranżowienia.

Atrakcyjne wynagrodzenie przyciąga

Przykładowo Inżynierowie Automatyki w przemyśle zależnie od piastowanej roli, doświadczenia, kompetencji mogą zarabiać od 7 000 do 12 000PLN brutto miesięcznie. Inżynierowie, którzy decydują się na zmianę branży na IT początkowo nie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. W firmach technologicznych zajmujących się rozwojem hardware`u, do których najłatwiej jest przejść z przemysłu, zarabiają początkowo jako developerzy nie więcej niż 10 000 PLN brutto miesięcznie. Ale po kilku latach, wraz z rozwojem kompetencji developerskich, mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 15 000 PLN brutto i więcej.

(Nie)chęć do zmiany pracy

263 specjalistów w ostatnim roku zmieniło pracę, czyli mniej niż 20% badanych. Trudno powiedzieć na ile COVID wpłynął na gotowość do zmiany pracy w tej grupie. Obiektywnie specjaliści tego rodzaju nawet w przypadku porażki rekrutacyjnej szybko odnajdą się na rynku pracy. Tym niemniej, pod wpływem doniesień medialnych i uogólnionej obawy przed zmianami, nawet tego typu eksperci z ostrożnością podchodzą do potencjalnych zmian.

Z powyższych danych jasno wynika, że niełatwo jest pozyskać specjalistów ds. automatyki, którzy mają wiele ciekawych alternatyw przed sobą. Tym bardziej w tej sytuacji ma znaczenie troska w podejściu do procesu rekrutacji takich ekspertów.

Najpopularniejsi pracodawcy

W pierwszej dziesiątce organizacji, które zatrudniają największą grupę Inżynierów Automatyków, znajdują się takie marki jak: AIUT, JTI, ZF GROUP, TETRA PAK. Ciekawą sytuację obserwujemy w zmianach poziomu zatrudnienia w poszczególnych firmach. W ZF GROUP spadek liczby zatrudnionych automatyków o 7% rok do roku, w TETRA PAK wzrost o 8%. Może to wynikać z obecnego kryzysu w automotive i świadectwo rzekomej koniunktury w branży opakowań.

Dostępność wykształconej kadry

Najwięcej Inżynierów Automatyków pracuje w Warszawie oraz Katowicach. Prym Stolicy nad sercem przemysłowym kraju w tym zakresie może nieco zaskakiwać. Kolejne w zestawieniu są Wrocław, co nie dziwi biorąc pod uwagę liczbę inwestycji przemysłowych w ostatnich latach. I wreszcie Gdańsk oraz Kraków.

Z perspektywy wykształcenia, najwięcej osób, które znalazły się w analizowanej grupie ukończyło jedną z sześciu polskich wyższych uczelni technicznych. Są to w kolejności Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, AGH, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Poznańska. Jak widać zestawienie to tylko częściowo pokrywa się z rozkładem geograficznym grupy. I tak np. Politechnika Warszawska wykształciła tylko połowę z całej grupy automatyków, którzy mieszkają w stolicy. Można zakładać, że dane te są odzwierciedleniem atrakcyjności danego rynku dla tej grupy zawodowej.

Autor: Marcin Ostrowski, Brand Manager w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj