Jak to wygląda w praktyce? Odpowiednia wtyczka do oprogramowania moneo pozwala na proste i szybkie zdefiniowanie parametrów urządzeń IO-Link i zaszycie ich w pliku GSDML. – Pliki GSDML opisują funkcjonalności mastera IO-Link w sieci PROFINET. Zawierają wszystkie istotne parametry i są niezbędne do poprawnego skonfigurowania urządzenia w środowisku TIA Portal lub STEP7. Pliki opisowe GSDML dla masterów ifm mogą być konfigurowalne przez użytkownika i dzięki temu mogą definiować domyślne parametry dla podłączonych urządzeń IO-Link. Całość operacji zamyka się w 3 prostych krokach: zdefiniuj w moneo zestaw istotnych dla Ciebie danych z urządzeń IO-Link, dodając je do pliku GSDML, wyeksportuj plik, a następnie zaimplementuj w TIA Portal – dodaje Bartosz Dudziński.
Eliminuje to konieczność wczytywania się w dokumentację czujnika i pojedynczą zmianę parametrów, także po wymianie czujników IO-Link na nowe. Tego typu rozwiązanie ma dwie fundamentalne zalety. Pierwsza z nich to łatwość obsługi. Dzieje się tak, ponieważ użycie wstępnie zdefiniowanych plików, narzędzi dedykowanych dla wszystkich urządzeń IO-Link oraz automatyczny transfer ustawień przy wymianie urządzeń, zmniejszają czas i wysiłek wymagany do pracy. Druga to przejrzystość, bo korzystając z przejrzystego interfejsu moneo configure uzyskuje się dostęp do parametrów urządzenia IO-Link bezpośrednio.
Nowoczesna diagnostyka
W ramach platformy moneo warto wyróżnić także rozwiązanie moneo edgeConnect. Są to wtyczki komunikacyjne, z pomocą których wprowadzenie źródeł danych do systemu moneo staje się dziecinnie proste. Możliwy jest na przykład odczyt danych z mastera IO-Link ifm z podłączonymi czujnikami IO-Link lub z jednostki przetwarzającej do diagnostyki wibracyjnej i analizy podłączonych do niej akcelerometrów. W efekcie coraz więcej urządzeń może być w prosty sposób integrowane ze środowiskiem moneo.
moneo edgeConnect umożliwia zatem przesyłanie danych z poziomu maszyny i ich zamianę na czytelne informacje do przetwarzania w aktualnych i przyszłych aplikacjach. Tworzy tym samym pomosty pomiędzy systemami produkcji i automatyki oraz systemami informatycznymi czy platformami chmurowymi. Korzystając z odpowiednich wtyczek, zebrane dane procesowe i obliczone wartości może wysyłać do zewnętrznych systemów firm trzecich, w tym rozwiązań chmurowych. Ponadto dzięki dodatkowej wtyczce serwera OPC UA, dane mogą być udostępniane z moneo do innych urządzeń.
– Obecnie moneo edgeConnect oferuje wtyczki do komunikacji z masterami IO-Link serii AL, jednostkami przetwarzającymi do diagnostyki wibracyjnej VSE, oprogramowaniem dodatkowym LR Agent oraz urządzeniami wyposażonymi w interfejs ifm IoT Core. Kolejne wtyczki pozwalają też na przesyłanie danych do platform chmurowych Amazon AWS i Microsoft Azure oraz innych systemów firm trzecich poprzez MQTT lub OPC UA. W opracowaniu są już kolejne łącza – wylicza Tomasz Placheta, Product Sales Manager w ifm electronic.
Z moneo edgeConnect świetnie będą współgrać mastery IO-Link do zastosowań polowych nawet w przemyśle spożywczym. Te gwarantują podłączenie nawet ośmiu urządzeń IO-Link, plus niezawodne przesyłanie danych maszyny, parametrów procesu i danych diagnostycznych do sterownika. Jednocześnie mają szeroki zakres temperatury roboczej i wysoką klasę ochrony, dlatego też mogą być przeznaczone do stosowania w obszarach higienicznych i mokrych w branży spożywczej.
Wydajne sterowanie
Innym narzędziem, wchodzącym w skład zastosowań z gamy moneo, jest edgeController, który łączy w sobie wygodę podłączenia infrastruktury systemu do sieci IT z uniwersalnością dowolnie programowanego systemu. To dwa w jednym, czyli podłączenie danych do świata IT oraz wydajny sterownik, oznaczające znakomitą technologię do wymagających zastosowań i doskonałą integrację z IO-Link.
Co to oznacza? Urządzenie sprawia, że dane IO-Link są dostępne również na poziomie infrastruktury IT w postaci czytelnych wartości i informacji o urządzeniach. Ponadto istnieje pełna dowolność, jeśli chodzi o integrację urządzenia edgeController z posiadanym standardem magistrali sieciowej. Tylko użytkownik decyduje o tym, czy w danym zastosowaniu urządzenie będzie funkcjonować jako łącznik do chmury, system wizualizacji czy nawet system sterowania.