Przemysł wrzuca piąty bieg – czas na sieć 5G Schneider Electric na 11. Forum Gospodarczym TIME

1293

Podczas tegorocznej edycji Forum Gospodarczego TIME, które odbyło się w dniach 4-5 marca 2019,eksperci,przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele władz szczególną uwagę poświęcili sieci 5G oraz rozwiązaniom wykorzystywanym przez przemysł 4.0. Forum Gospodarcze TIME to dwudniowe spotkanie europejskiego przemysłu cyfrowego, zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz ZVEI, niemieckie stowarzyszenie przemysłu elektronicznego. Jednym z partnerów wydarzenia był Schneider Electric.

Mamy dzisiaj do czynienia z czwartą rewolucją przemysłową – przekonuje Jacek Łukaszewski, Prezes na Klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.–Doskonale ilustruje to nasza flagowa platforma EcoStruxure, wykorzystująca potencjał Internetu Rzeczy. Jej poprzednik,Transparent Factory, powstał w 1997 roku i bazował na sieci Ethernet. Obecnie nasz system współtworzy olbrzymia społeczność, zrzeszająca 20 000 programistów, 3 000 przedsiębiorców i 650 000 usługodawców oraz partnerów. Sama cyfryzacja odpowiada natomiast za ok. 50% dochodu firmy. Wierzymy, że to właśnie digitalizacja jest właściwym kierunkiem rozwoju.

Wsparcie przemysłu 4.0

Zmiany związane z wprowadzaniem nowych, cyfrowych rozwiązań do przemysłu zachodzą na naszych oczach. Powiązanie pracy fizycznej z zaawansowanymi systemami informatycznymi, w tym z Internetem rzeczy i przetwarzaniem w chmurze, jest szansą nie tylko na radykalne zwiększenie efektywności, ale także na opracowanie nowych schematów współpracy ludzi z inteligentnymi urządzeniami.

Naszeprojekty modernizacyjnew Polsce potwierdzają korzyści, jakie branża może odnieść dzięki transformacji cyfrowej. W hucie St. Gobain w Dąbrowie Górniczej w ciągu jednego miesiąca udało nam się tak zmodernizować cały system tak, że wydajność pieca wzrosła z 500 ton dziennie do 1000 ton dziennie. Z kolei w zakładzie ELDA – Szczecinek Elektrotechnika S.A. – stanęliśmy przed wyzwaniem zmniejszenia zużycia energii elektrycznej parku maszynowego. Teraz ELDA kontroluje zysk energetyczny i wydatki na energię elektryczną za pomocą zestawu parametrów monitorujących – przekonuje Jacek Łukaszewski.

Sama koncepcja przemysłu 4.0 została zaprezentowana w 2011 roku w trakcie targów w Hanowerze. W ciągu 8 lat doczekała się jednak znaczącego rozwinięcia.

Uważamy, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i cyfrowych rozwiązań w przemyśle to olbrzymia szansa, ale również wielka odpowiedzialność – stwierdził Wojciech Świątek,Business Development Director w Schneider Electric, podczas dyskusji na temat cyfrowej transformacji, jako elementu strategii nowoczesnej firmy w trakcie Forum. – W najnowszym raporcie GlobalDigital Transformation Benefits Report 2019 przeanalizowaliśmy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach świata. Okazało się, że wielu przedsiębiorców obawia się wdrożenia nowych rozwiązań ze względu na wysokie koszty tej operacji. Musimy jednak wskazywać, jakie dają korzyści i perspektywy na przyszłość. Forum Gospodarcze TIME jest znakomitym miejscem do dyskusji i prezentowania możliwych ścieżek rozwoju.

Współpraca jest opłacalna

Rewolucyjnych zmian nie można wdrożyć samodzielnie. Jednym z podstawowych celów Forum jest wskazanie na potrzebę współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami oraz politykami. Nowa gospodarka wymaga zupełnie nowych rozwiązań, także w zakresie obowiązującego prawa.

W trakcie panelu poświęconego transformacji cyfrowej obok siebie zasiedli przedstawiciele największych firm zajmujących się innowacjami, reprezentanci środowisk naukowych oraz Parlamentu Europejskiego. – Musimy określić to, jak maksymalnie wykorzystać szansę, którą dają nam nowe technologie. Możemy to osiągnąć stawiając na współpracę i otwartość – mówił Wojciech Świątek. – Olbrzymią rolę w przemianach odgrywa Unia Europejska i podległe jej instytucje. Tylko priorytetowe traktowanie kwestii rozwoju przemysłu umożliwi sukces w tym obszarze. – dodaje.

Źródło: Schneider Electric