PRZEMYSŁ 2021. Raport płacowy branży produkcyjnej: Na podwyżki mogą liczyć w pierwszej kolejności inżynierowie

1221

Na podwyżki mogą liczyć inżynierowie różnych specjalizacji. Wysokie stawki utrzymają pracownicy działów związanych z IT. Firmy jednak szukają oszczędności – nawet o kilkanaście procent spadło wynagrodzenie kadry zarządzającej i kierownictwa – to główne wnioski z najnowszej edycji raportu„PRZEMYSŁ 2021. Raport płacowy branży produkcyjnej” przygotowanego przez GraftonRecruitment.

Polski rynek pracy trzyma się nieźle. Dobre wyniki zawdzięczamy ożywieniu gospodarczemu w przemyśle – produkcja, jak podał GUS, w marcu była aż o 18,9% wyższa r/r.

– Ostatni kwartał zeszłego roku pokazał, że w 2021 roku w produkcji będziemy mieli do czynienia ze znacznym odbiciem. Wysoki wskaźnik PMI dla przemysłu za pierwszy Q 2021 zdaje się potwierdzać tę tezę. Podobnie jak w branży nowoczesnych usług dla biznesu i IT, tak i w produkcji obserwujemy duże zainteresowanie zagranicznych inwestorów przenoszeniem procesów lub całych zakładów do Polski, podyktowane w dużej mierze poszukiwaniem oszczędności–wyjaśnia Danuta Protasewicz, dyrektor regionalny w GraftonRecruitment.  I dodaje: – Planowane wzrosty wynagrodzeń w branży odnoszą się szczególnie do stanowisk wykwalifikowanych pracowników produkcji, inżynierów związanych z utrzymaniem ruchu, procesem i jakością, a także stanowisk z tzw. BackOffice: księgowi, specjaliści ds. controllingu i zakupów. Rok 2020 zweryfikował wynagrodzenia kadry menedżerskiej w zakładach produkcyjnych, wpływając na brak wzrostu wynagrodzeń lub nawet,  w niektórych branżach,  obserwowany  spadek.

Stawki na stanowiskach produkcyjnych właściwie nie zmieniły się r/r. Planowane wzrosty nie przekraczają 5%. Choć zdarzają się wyjątki, np. w zakładach branży chemicznej i FMCG w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim podwyżki sięgają 7-10%.

Na wyższe zarobki w tym roku mogą liczyć inżynierowie różnych specjalizacji (jakości, procesu). W zależności od regionu ich stawki r/r wzrosną nawet o 10%.  Znaczne podwyżki dostaną też pracownicy działów wsparcia. W województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim planowane wzrosty wynagrodzeń w BackOffice wynoszą nawet do 20%.

Nadal bardzo wysokie pozostaje wynagrodzenie pracowników związanych z IT działów R&D. W tym roku będziemy obserwować wyrównanie stawek specjalistów z obszaru badań i rozwoju w całej Polsce. Tam, gdzie zarabiali mniej, np. w województwach: dolnośląskim, łódzkim czy wielkopolskim, mogą liczyć na podwyżki, ale np. w śląskim i mazowieckim stawki będą spadać.

Firmy z branży motoryzacyjnej, która poniosła duże straty w pandemii, szukają oszczędności. Obniżki pensji dotkną w tym roku kierowników różnego szczebla, minimalne wynagrodzenia spadną od 5 do nawet 17%. Cięć stawek mogą się też spodziewać dyrektorzy fabryk z sektora przemysłu ciężkiego, np. w województwie mazowieckim ich wynagrodzenie spadło aż o 7%.

O RAPORCIE

PRZEMYSŁ 2021. Raport płacowy branży produkcyjnejto czwarta edycja raportu. Przedstawia stawki wynagrodzeń z podziałem na 10 województw dla 200 stanowisk produkcyjnych w podziale na segmenty rynku: przemysł ciężki, motoryzacyjny, produkcja AGD, przemysł chemiczny & FMCG. Opisuje strukturę przedsiębiorstwa produkcyjnego: zarówno pion produkcji, jak działy wspierające (Back Office) oraz badań i rozwoju (R&D). Został sporządzony na początku drugiego kwartału 2020 rokuna próbie 262 firm oraz 9654 kandydatów GraftonRecruitment. Raport zawiera również komentarze i analizy ekspertów dotyczące trendów rynkowych oraz wyzwań stojących także w czasach pandemii przed przemysłem. Komentarzy udzielili:

Małgorzata Borkowska,Jotul Poland
Radosław Drzewiecki,Leanpassion
Sylwia Gołuchowska,Deceuninck Poland
Małgorzata Paluch,MAPio HR szkolenia i usługi
Krzysztof Siemieniuk,Segula Technologies
Krzysztof Warzecha, SMS Metallurgy Polska

Opracowanie jest kierowane głównie do: szefów przedsiębiorstw produkcyjnych, dyrektorów HR, menedżerów rekrutacji, organizacji wspierających inwestycje i stowarzyszenia podmiotów gospodarczych, a także dla inwestorów zagranicznych, którzy chcą poznać realia polskiego rynku wynagrodzeń.

Raport można otrzymać po rejestracji na stronie:https://www.grafton.pl/pl/raport-wynagrodzen-manufacturing-2021

Źródło: www.grafton.pl