Innowacje w branży przemysłowej. Nowe kierunki rozwoju na targach w Hanowerze

1155

Postęp cyfryzacji jest coraz bardziej widoczny w każdym aspekcie życia. Szacujesię, już na początku 2015 roku baza zainstalowanych urządzeń zdolnych do komunikacji z Internetem przekroczyła 14 miliardów. Przewiduje się, że w 2020 roku będzie to już prawie 50 miliardów[1].Jakie zmiany czekają w tym kontekście branżę przemysłową?

Wszechobecna łączność danych, oprócz dostępu do Internetu, wymaga pełnej wymiany informacji pomiędzy urządzeniami. Nowoczesne fabryki, aby dalej być konkurencyjnymi na rynku, muszą coraz dokładniej monitorować warunki prowadzenia poszczególnych procesów, co generuje ogromną liczbę danych. Jak można z nich skorzystać?

Nadążyć za zmianami

Komunikujące się urządzenia i nowe przepływy danych już spowodowały postęp w produkcji przemysłowej – wynikaz badań PwC[2]. Możliwe jest jeszcze większe przyspieszenie rozwoju, ponieważ koszty infrastruktury (m.in. sensorów, mocy obliczeniowej) maleją, a nowe oprogramowanie powiązane z Internetem Rzeczy pozwala na analizę wieloskładnikowych danych.

­– Szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga od przedsiębiorców wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Niezależnie od profilu działalności, na zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu automatyki i energetyki mogą skorzystać wszyscy. Maksymalizacja zysków jest jednym z efektów wdrażania przemysłowego Internetu Rzeczy. – mówiPeter Herweck, Executive Vice President Industrial Automation, Schneider Electric

Korzyści z innowacji

PrzemysłPrzedsiębiorstwa chętnie wdrażają rozwiązania oparte na IoT, ponieważ przynosi im to realne korzyści. Jak ocenili właściciele zakładów produkcyjnych, dzięki takim rozwiązaniom można spodziewać się ograniczenia kosztów operacyjnych nawet o 3,6% w skali roku przy wzroście przychodów rocznych średnio o 2,9%[3].Co więcej, wykorzystanie IoT umożliwia zdalne zarządzanie oraz kontrolę w czasie rzeczywistym urządzeń czy produkcji. To z kolei pozwala na bieżąco analizować dane i reagować natychmiast, a więc oznacza oszczędność czasu, poprawę wydajności i w efekcie obniżenie kosztów.

Przy tym, korzyści, związane z digitalizacją można osiągnąć szybciej, jeśli wdrażane nowe rozwiązania będą kompatybilne z tymi, które są już obecne w firmie. Taka kompatybilnośćpozwala na zmniejszenie ryzyka błędnej komunikacji między urządzeniami, a także ułatwia pracownikom korzystanie z nowych rozwiązań.

Kierunki rozwoju

To, jak szybko rozwijają się nowoczesne rozwiązania w przemyśle można było zobaczyć na targach w Hanowerze, które są jednym z największych, corocznych wydarzeń branżowych. Tegoroczne hasło przewodnie targów: „Zintegrowany Przemysł – Inteligentne Technologie Przemysłowe” podkreśla, że technologie przemysłowe mają być „inteligentne”. To wskazuje na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji oraz uczenia się maszyn w przemyśle produkcyjnym i energetycznym.

– Dzięki obecności na targach w Hanowerze mamy okazję przekonać się, jak dynamicznie zmienia się rynek przemysłu. Prezentowane nowe rozwiązania i kierunki są niezwykle istotne dla wszystkich w branży. W tym roku bardzo widoczny jest trend wprowadzania AI, który ma ogromny potencjał także w przemyśle.- mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Rynku Przemysłu, Middle Eastern Europe Cluster, Schneider Electric.

Rosnąca w zawrotnym tempie liczba danych (90% danych na całym świecie zostałoutworzonych tylko w ciągu ostatnich dwóch lat[4]), czy potencjał rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (do 2025 roku dochody z AI w skali globalnej wyniosą prawie 90 miliardów dolarów[5]) będą determinować rozwój sektora przemysłowego w najbliższym czasie.

[1]PwC, Internet Rzeczy – Big Data

[2]Ibidem.

[3]PwC, Przemysł 4.0 czyli wyzwania współczesnej produkcji

[4]Pięć głównych obszarów zastosowania sztucznej inteligencji

[5]Statista

Źródło: Shneider Electric