Automatyk – kluczowy zawód na drodze rozwoju

800

Ministerstwo Edukacji Narodowej w swoim tegorocznym obwieszczeniu umieściło automatyka na liście 24 zawodów kluczowych dla rozwoju kraju, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie. Z kolei Międzynarodowa Federacja Robotyki, w raporcie z 2019 roku, umieściła Polskę w czołowej piętnastce rynków kupujących najwięcej robotów przemysłowych.

Murarz, tynkarz, akrobata – automatyk to zawód, składający się z mikstury kompetencji z zakresu elektryki, mechaniki, pneumatyki, hydrauliki i programowania. Z racji tak szerokiego spektrum umiejętności i wiedzy pracowników, to profesja bardzo ceniona i pożądana przez pracodawców.Tego typu informacje powinny napawać osoby związane z branżą optymizmem, jednak jak w praktyce wygląda rynek pracy dla pracowników o takich kompetencjach?

Jaki rynek dla automatyków jest najbardziej korzystny?

Headhunterzy z dywizji Engineering & Operations,w jednej z największych polskich firm rekrutacyjnych – Antal, doskonale zdają sobie sprawę z różnorodności osób piastujących stanowiska automatyków pod kątem zarówno kompetencji, jak i samego charakteru wykonywanej pracy. Najważniejszym jest jednak nakreślićogólną sytuację dotyczącą poszczególnych regionów i zapotrzebowania w nich, na doświadczenia z zakresu automatyki przemysłowej. Pod uwagę brane są stanowiska związane z utrzymaniem ruchu, projektowaniem układów sterowania, budową oraz uruchamianiem maszyn.

Gdzie szukać? – rejony z zapotrzebowaniem na automatyków

Największe zapotrzebowanie na te konkretne doświadczenia jest widoczne w rejonach skupiających największe liczby zakładów przemysłowych z branż stosujących najbardziej zaawansowane i zautomatyzowane technologie produkcyjne. Obecnie prym w automatyzacji wiedzie branża motoryzacyjna. Z wysoką automatyzacją procesów mamy również styczność w branży spożywczej (głównie ze względu na procesy pakowania żywności), branży opakowańoraz przemyśle chemicznym. Biorąc pod uwagę te aspekty, nasuwają się na myśl od razu województwa takie jak: dolnośląskie, śląskie, mazowieckie i wielkopolskie. To obszary, w których produkcja jest zdecydowanie najbardziej rozwinięta i bogata w zakłady produkcyjne z nowoczesnymi parkami maszynowymi. Idąc dalej tropem poszukiwania rynku o największym zapotrzebowaniu na automatyków, warto przeanalizować portale pracy takie jak pracuj.pl i praca.pl. Poniżej tabela przedstawiająca sumę unikalnych ogłoszeń związanych z automatyką w poszczególnych województwach.

województwo dolnośląskie 124
województwo wielkopolskie 93
województwo śląskie 84
województwo mazowieckie 73
województwo pomorskie 39
województwo małopolskie 38
województwo opolskie 35
województwo łódzkie 31
województwo podkarpackie 26
województwo lubuskie 23
województwo lubelskie 18
województwo zachodniopomorskie 18
województwo kujawsko-pomorskie 17
województwo podlaskie 15
województwo warmińsko-mazurskie 12
województwo świętokrzyskie 10

 

Korelacja jest bardzo wyraźna. W czterech województwach można zauważyć zdecydowanie większą liczbę firm poszukujących automatyków niż w pozostałych.

Wynagrodzenie automatyka – od czego zależy?

Informację o zapotrzebowaniu automatyków, w poszczególnych rejonach można porównać z przedziałami wynagrodzeń, z którymi Antal spotyka się, realizując rekrutacje w tym zakresie. Najniższy pułap dotyczy zwykle osób zaczynających karierę (około rok doświadczenia), a najwyższy dotyczy raczej najlepszego grona osób z minimum 5 letnim doświadczeniem, posiadających często wyróżniające się umiejętności w obszarze zaawansowanego programowania PLC.

 

województwo dolnośląskie 124 6500-11000
województwo wielkopolskie 93 6500-11000
województwo śląskie 84 6500-11000
województwo mazowieckie 73 6000-10000
województwo pomorskie 39 5000-9000
województwo małopolskie 38 5000-9000
województwo opolskie 35 5000-9000
województwo łódzkie 31 5000-9000
województwo podkarpackie 26 5000-8500
województwo lubuskie 23 4500 – 7500
województwo lubelskie 18 4000 – 7500
województwo zachodniopomorskie 18 4500 – 7500
województwo kujawsko-pomorskie 17 4500 – 7500
województwo podlaskie 15 4000 – 7000
województwo warmińsko-mazurskie 12 4000 – 7000
województwo świętokrzyskie 10 4000 – 7000

 

Biorąc pod uwagę fakt, że razem z zarobkami, w większości przypadków rośniepoziom odpowiedzialności, uprawnień i wymaganej wiedzy, można wysnuć tezę dotyczącą wpływu wielkości deficytu rynkowego na możliwości rozwoju.Efektem tego jest określenie czterech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego, jako dające największe możliwości dla osób chcących związać się z zawodem automatyka. Firmy coraz bardziej stawiają na automatyzację procesów produkcyjnych, a sytuacja związana z pandemią tylko utwierdziła większość inwestorów, jak ważne jest implementowanie nowych rozwiązań. Takich, które pozwolą na zmniejszenie wpływu czynnika ludzkiego w kontekście stabilności i płynności procesów zachodzących w przedsiębiorstwach.

Tomasz Banach, Consultant Antal

Tomasz Banach od ponad 4 lat związany z szeroko pojętą branżą rekrutacyjną, gdzie skutecznie wspiera klientów i kandydatów, specjalizując się w projektach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie z zakresu inżynierii, operacji i technologii. Od 1,5 roku bezpośrednio związany z Antal, na stanowisku konsultanta z dywizji Antal Engineering and Operations.