Szybkość, wydajność, precyzja – maszyny do produkcji tablic rejestracyjnych firmy Utal

318

UTAL to światowy lider w produkcji tablic rejestracyjnych, jak również dostawca systemowych rozwiązań powiązanych z ich wytwarzaniem i dystrybucją. Jednym z najnowszych wdrożeń firmy jest automatyczna stacja tłocząca ART przeznaczona do tłoczenia kilku formatów tablic rejestracyjnych, zarówno w kompletach jak i pojedynczo. Jej zastosowanie umożliwia optymalizację procesu tłoczenia, zapewniając kilkukrotną poprawę wydajności w porównaniu do tradycyjnych i powszechnie jeszcze stosowanych metod wytwarzania tablic.

Dostarczane przez firmę UTAL automatyczne linie technologiczne oraz stacje tłoczące do produkcji tablic rejestracyjnych zapewniają całkowitą automatyzację procesu wytwarzania. Firma zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i produkcją opisanych rozwiązań. Osiągana dzięki nim poprawa wydajności pozwala skrócić okres oczekiwania na wprowadzenie tablic rejestracyjnych do obiegu. Rozwiązania oferowane przez UTAL docierają do ponad 50 krajów na całym świecie, a czasy realizacji projektów są relatywnie krótkie. W związku z tym, konieczne było opracowanie uniwersalnych platform zapewniających elastyczność, a co za tym idzie – możliwość dostosowania oferowanych rozwiązań do potrzeb zróżnicowanych klientów.

Jednym z najnowszych wdrożeń zrealizowanych przez UTAL są automatyczne stacje tłoczące do produkcji gotowych tablic rejestracyjnych (ART), zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie jednego z odbiorców z Arabii Saudyjskiej.

Nasz klient poszukiwał rozwiązania umożliwiającego wydajniejsze tłoczenie tablic rejestracyjnych w kilku formatach na jednej stacji tłoczącej w sposób całkowicie automatyczny. Zależało mu nie tylko na przyspieszeniu całego procesu, ale także na zachowaniu nad nim pełnej kontroli, jak i najwyższej jakości – mówi Jacek Wydmuch, Dyrektor ds. Techniki i Rozwoju w firmie UTAL.

Automatyzacja procesu wytwarzania tablic gotowych

Proces produkcji tablic rejestracyjnych jest wieloetapowy. Na pierwszym etapie produkowane są tzw. tablice surowe, które nie mają jeszcze wytłoczonych numerów rejestracyjnych, ale posiadają już zabezpieczenia chroniące je przed nieautoryzowaną produkcją. Następnie, na surowych tablicach tłoczy się numer rejestracyjny. Właśnie w tym celu zbudowana została automatyczna stacja tłocząca ART. Na tym etapie obowiązują reguły i wymagania dotyczące ściśle określonego kształtu liter i cyfr, ich szyku, położenia, głębokości wytłoczenia, koloru powłok. Ponadto tablice rejestracyjne muszą spełniać ostre kryteria trwałościowe, takie jak odporność na: promieniowanie UV, ścieranie, paliwa i związki występujące w eksploatacji pojazdów czy atmosferę przemysłową. Jednocześnie muszą zachowywać właściwą czytelność przez wiele lat trudnych warunków eksploatacyjnych. Proces produkcji jest ściśle rejestrowany, każda tablica rejestracyjna jest skanowana i zapisywana w bazie danych, a jej obraz poddawany jest analizie po względem ewentualnych błędów produkcyjnych. Wszystkie etapy procesu produkcyjnego wymagają optymalizacji w zakresie wydajności, kosztów wytwarzania i jakości produktu.

Inżynierowie działu B&R w firmie UTAL zaprojektowali maszynę, która całkowicie automatycznie: przyjmuje zamówienie produkcyjne z zewnętrznej bazy danych, pobiera z zasobników właściwy do zamówienia format tablicy surowej, pobiera z zasobników zestaw odpowiednich narzędzi tłoczących, przeprowadza proces tłoczenia numeru rejestracyjnego, pokrywa wytłoczoną tablicę rejestracyjną folią termo-transferową, analizuje za pomocą systemu wizyjnego zgodność wytworzonej tablicy z zamówieniem, dokonuje pomiarów kontrolnych położenia znaków, sprawdza jakość powłok, aby w końcu zestawić tablice gotowe do spakowania i wysyłki. Wszystko to dzieje się z wydajnością ponad 1.000 szt. na godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj