Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej – zapraszamy na webinar Schneider Electric

952

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.

Temu, w jaki sposób można wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej, poświęcony jest bezpłatny webinar „EcoStruxure Automation Expert – nowe podejście do programowania systemów rozproszonych”, który odbędzie się 29 czerwca o godz. 10.00.

Łukasz Ślizak, inżynier aplikacyjny i ekspert Schneider Electric opowie m.in. o tym, na czym polega programowanie Soft PLC w EcoStruxure Automation Expert oraz zaprezentuje ideę Hardware-Agnostic. W trakcie webinaru zostanie również zaprezentowane wprowadzenie do normy IEC 61499, która stała się bodźcem do uruchomienia potencjału Uniwersalnej Automatyzacji.

Pewne rozwiązania w niepewnych czasach – na tropie Uniwersalnej Automatyzacji

– Technologiczną rewolucję w obszarze automatyki przemysłowej nazywamy Uniwersalną Automatyzacją (Universal Automation). Umożliwia ona funkcjonowanie aplikacji w ramach różnych systemów. Uniwersalna Automatyzacja pozwala producentom OEM, integratorom i użytkownikom końcowym na tworzenie rozwiązań poprzez łączenie najlepszych w swojej klasie aplikacji za pomocą narzędzi graficznych. Osiągnięcie sukcesu w nowych warunkach wymaga jednak współdziałania rozbudowanego ekosystemu partnerów – wyjaśnia  Krzysztof Milewski, Industry Automation Offer Manager na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Użytkownicy po usunięciu dawnych ograniczeń mogą w pełni wykorzystać potencjał Uniwersalnej Automatyzacji, uzyskując korzyści takie jak:

  1. Redukcja błędów, skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek i wyeliminowanie zadań projektowych o niskiej wartości dodanej. Dzięki temu inżynierowie mogą poświęcić więcej czasu na prace nad innowacjami. W Uniwersalnej Automatyzacji programowanie jest zastąpione konfiguracją, a systemy budowane są metodą „przeciągnij i upuść” (ang. drag and drop) na bazie sprawdzonych bibliotek obiektów skupionych na zasobach.
  2. Wsparcie przedsiębiorstw przemysłowych w przygotowaniach do osiągnięcia stuprocentowej efektywności operacyjnej. W świecie Uniwersalnej Automatyzacji o wiele łatwiej jest szybko reagować i wprowadzać stopniowe usprawnienia podczas pracy urządzeń.
  3. Pełna odporność na przyszłe wyzwania. To możliwe za sprawą włączenia do systemu istniejących projektów układów sterowania, stosując efektywne podejście polegające na „zawijaniu” i ponownym wykorzystywaniu starszych obiektów automatyki (trochę jak uruchamianie ich w „trybie zgodności”). Można w pełni wykorzystać to, co już się ma, i łatwo aktualizować w miarę upływu czasu.

Standard IEC 61499 uruchamia potencjał Uniwersalnej Automatyzacji

Kluczem, który otwiera świat automatyki przemysłowej, jest międzynarodowa norma IEC 61499. Definiuje ona język programowania wysokiego poziomu dla rozproszonych systemów informatycznych i sterujących. Standard ten pozwala m.in. na projektowanie oparte na komponentach graficznych, wykonywanie aplikacji w oparciu o zdarzenia oraz dystrybucję w szerokim zakresie urządzeń automatyki i sterowania, jak również urządzeń brzegowych. Wraz z pojawieniem się standardu IEC 61499 kluczowi dostawcy, tacy jak Schneider Electric, stworzyli otwarte platformy systemów automatyki, które umożliwiają translacje oraz interoperacyjność ich funkcjonowania w ramach urządzeń od różnych producentów.

– Systemem stworzonym zgodnie z normą IEC 61449 jest EcoStruxure Automation Expert, który przełamuje dotychczasowe podejście do projektowania systemów automatyki, przyjmując takie, które skoncentrowane jest na oprogramowaniu. Dzięki temu zapewnia wymagany poziom sprawności w zakresie projektowania i rekonfiguracji procesów, aby nadążyć za szybko zmieniającymi się wymaganiami klientów i rynku. EcoStruxure Automation Expert niweluje różnice techniczne i kulturowe między IT a OT, umożliwiając dostęp do informacji potrzebnych do osiągania nowych poziomów efektywności operacyjnej opartej na danych – przekonuje Krzysztof Milewski.

Szerokie przyjęcie Uniwersalnej Automatyzacji likwiduje ograniczenia i zapoczątkowuje nową erę, w której koszty i wydajność optymalizuje się dzięki możliwości integracji najlepszych w swojej klasie komponentów, bez względu na dostawcę. Sprawia to, że przedsiębiorstwa przemysłowe mogą w otwarty sposób korzystać ze stale rosnącego rynku aplikacji automatyki w celu poprawy wydajności na skalę, o której jeszcze dekadę temu mogły jedynie marzyć.

EcoStruxure Automation Expert – wypełnij formularz i skontaktuj się z ekspertem

Zapraszamy na webinar już 29 czerwca

Schneider Electric zachęca do udziału w bezpłatnym webinarze „EcoStruxure Automation Expert – nowe podejście do programowania systemów rozproszonych”. Ekspert SE, inżynier aplikacyjny Łukasz Ślizak, poruszy następujące tematy:

  • Wstęp do programowania Soft PLC w EcoStruxure Automation Expert
  • Zaprezentowanie idei Hardware-Agnostic w EcoStruxure Automation Expert
  • Wprowadzenie do normy IEC 61499
  • Porównanie IEC 6131 vs IEC 61499

Webinar odbędzie się 29 czerwca (wtorek) w godz. 10.00-12.00. Udział jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się poprzez link.

Schneider Electric Polska Sp. z o.o.
ul. Konstruktorska 12
02-673 Warszawa

tel. +48 22 313 24 10
www.se.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj