Przełączniki Ethernet innowacją w dystrybucji danych w przemyśle

348

Rozwiązania IIoT na dobre zadomowiły się w przemyśle. Inteligentne czujniki pomagają optymalizować coraz więcej procesów, czuwają nad predykcyjnym utrzymaniem ruchu i generują oszczędności. Teraz połączenie czujników w sprawnie działający system jest łatwiejsze niż kiedykolwiek – z pomocą przychodzą przełączniki Ethernet do zastosowań obiektowych, których montaż jest prosty i nie wymaga budowy szaf sterowniczych. 

Brak postępu to regres 

Rosnąca niepewność na rynku powoduje, że wiele firm postrzega obecne czasy jako niesprzyjające inwestycjom. Bardziej skłaniamy się w kierunku oszczędności. Najłatwiejszą oszczędnością zdaje się być wstrzymanie inwestycji w nowe technologie. Ale brak postępu technologicznego w branży przemysłowej oznacza regres. Warto brać przykład od liderów innowacji i rozważyć wdrożenie bardziej nowoczesnego podejścia do utrzymania ruchu. Jak podkreśla Aleksandra Banaś, prezes zarządu ifm electronic, lidera na rynku czujników dla przemysłu: – Wielu spośród naszych klientów przekonało się, że oszczędności można generować długofalowo, skupiając się na stałym monitoringu stanu maszyn, urządzeń oraz procesów. Z pomocą przychodzą im rozwiązania Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT), który staje się jednym z podstawowych elementów efektywnych procesów produkcyjnych. Coraz bardziej doceniamy wykorzystanie czujników i urządzeń pomiarowych do gromadzenia informacji o poszczególnych procesach produkcyjnych i ich parametrach. 

Urządzenia IIoT, stale zyskujące na popularności, dostarczają informacje algorytmom sztucznej inteligencji analizującym dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zakład ma szansę prowadzić adekwatną strategię predictive maintenance, która może już w krótkim czasie przynieść mierzalne efekty w postaci np. zmniejszenia liczby nieplanowanych przestojów, wynikających z przedwczesnego zużycia narzędzi lub usterek. Urządzenia IIoT pozwalają również kontrolować lokalizację pojazdów autonomicznych, pracowników czy monitorować czynniki środowiskowe panujące w fabryce. IIoT wykorzystuje się również do optymalizacji zużycia energii – np. analizując ruch w fabryce i instalując czujniki ruchu w miejscach, gdzie ruch ten jest mniejszy i nie są stale uczęszczane. Bez IIoT nie byłoby też możliwe budowanie modeli digital twin fabryk, linii produkcyjnych i produktów – a repliki fizycznych obiektów są tym precyzyjniejsze, im mają lepszy dostęp do dobrych danych. 

W drodze do doskonałości systemu

O zaletach rozwiązań IIoT nikogo nie trzeba przekonywać, jednak jak podkreśla Aleksandra Banaś, z ich wykorzystaniem mogą wiązać się pewne problemy: – W warunkach przemysłowych często dużym wyzwaniem jest połączenie coraz większej liczby czujników w sprawnie i pewnie działający system. System taki musi działać jak sprawnie naoliwiona maszyna, tylko wtedy możliwe jest takie połączenie technologii informacyjnej z operacyjną, które zagwarantuje spójność systemów w zakresie automatyzacji i optymalizacji, ale też lepszą dostępność danych odnoszących się do poszczególnych obszarów. 

W pierwszej kolejności automatyzowane są procesy kluczowe i w tym obszarze Internet Rzeczy łączy urządzenia, które samodzielnie zbierają, udostępniają i przetwarzają dane. Do jej działania niezbędny jest sprzęt, na który składa się system czujników, telefonów czy komputerów, bezprzewodowa lub przewodowa łączność, oprogramowanie do zarządzania systemem i jego bezpieczeństwem, ale także szereg usług, które ułatwiają współpracą różnym strukturom. Kolejne procesy, dodatkowe mierzone parametry i dalsze pomiary wymagają takiego połączenia całości, żeby system dostarczał pełnego obrazu na temat całokształtu zdarzeń. W praktyce wiąże się to z kosztowną budową dodatkowych szaf sterowniczych zawierających kolejne, dokładane switche. Proces skomplikowany, czasochłonny i w wielu przypadkach zbędny, bowiem coraz częściej dostępne są na rynku switche do montażu polowego, których wykorzystanie nie niesie za sobą konieczności budowania całych szaf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj