Endress+Hauser odnotowuje wyraźne zyski i planuje dalszy rozwój w kierunku Przemysłu 4.0

351

W roku obrotowym 2021 Endress+Hauser przekroczył własne oczekiwania. Firma specjalizująca się w technologii pomiarów i automatyzacji, pobiła nowe rekordy w zakresie liczby zamówień, sprzedaży, zysku i zatrudnienia, a także kontynuuje ten rozmach od początku 2022 roku. Choć konflikt w Ukrainie osłabił nadzieje na kontynuację solidnego wzrostu, firma uważa się za dobrze przygotowaną na trudne warunki gospodarcze.


W 2021 roku Endress+Hauser dostarczył na rynek 2,6 miliona urządzeń. – Nasi klienci obdarzyli nas dużym zaufaniem – powiedział dyrektor generalny Matthias Altendorf podczas dorocznej konferencji medialnej w Bazylei. – Klienci mogli na nas polegać po wybuchu pandemii i byliśmy dla nich niezawodnym partnerem, gdy popyt ponownie wzrósł – dodał.

Pomimo trudnej sytuacji na rynkach zaopatrzenia i w łańcuchu dostaw, w 2021 roku firma zapewniła dostępność materiałów na całym świecie i utrzymała wysoką wydajność.

Wielowymiarowy wzrost

W rezultacie Endress+Hauser mógł powrócić do dynamiki rozwoju sprzed pandemii, a także znacznie poprawić kluczowe wskaźniki biznesowe. Osiągnięto lepsze wyniki sprzedażowe netto – globalnie o 11,7 proc. do 2,879 mld euro.

Z kolei wzrost sprzedaży w Polsce osiągnął poziom 13,8 proc., co przyczyniło się do zwiększenia udziału w rodzimym rynku o 2,7 p.p. w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym. Firma odnotowała dwucyfrowe wzrosty w każdym z profili swojej działalności (sprzedaż produktów, rozwiązań i usług).

Powiększenie kadry i koncentracja na zrównoważonym rozwoju

Na koniec 2021 r. firma rodzinna zatrudniała 15 117 pracowników na całym świecie, o 663 więcej niż w roku ubiegłym. Nowe miejsca pracy powstały przede wszystkim w obszarze produkcyjnym. Niemal wszystkim praktykantom po ukończeniu szkolenia zaoferowano pracę na stałe.

W niezależnym audycie zrównoważonego rozwoju EcoVadis firma Endress+Hauser zdobyła 76 punktów, o cztery więcej niż rok wcześniej. To stawia ją w górnym percentylu grupy porównawczej.

Dziesiątki nowych innowacji

Spośród ponad 70 innowacji produktowych wprowadzonych przez firmę w zeszłym roku wiele było związanych z cyfryzacją. W 2021 r. Endress+Hauser wydał 213,4 mln euro na badania i rozwój, około 7,4 proc. sprzedaży – to wzrost o 9,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. 258 zgłoszeń patentowych zarejestrowanych po raz pierwszy świadczy o silnym duchu innowacyjności Grupy. Portfel własności intelektualnej obejmuje obecnie 8600 aktywnych patentów i zgłoszeń patentowych.

W Polsce do oferty firmy trafiło w 2021 roku 21 nowości produktowych – były to w dużej mierze technologie związane z usługami cyfrowymi oraz autorskim ekosystemem chmurowym  Netilion. Nasz rozwój zaowocował również podpisaniem 3 nowych umów o współpracy partnerskiej z innowacyjnymi firmami inżynierskimi – podkreśla Maciej Sieczka, CEO Endress+Hauser Polska.

Polski powrót do rzeczywistości sprzed pandemii

Niezwykle istotny obszar działalności firmy, będącej liderem wprowadzania innowacji w pomiarach i automatyce przemysłowej, stanowi edukacja klientów i środowiska branżowego. Dlatego kolejnym sukcesem, ściśle związanym ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych, był dla Endress+Hauser  udany powrót do cyklicznych, stacjonarnych spotkań konferencyjnych i szkoleniowych – pod szyldem „Jak zmienia się polski przemysł dzięki wdrażaniu Industry 4.0?”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj