Dlaczego nasze maszyny powinny się ze sobą lepiej komunikować?

830

Inżynierowie i eksperci na całym świecie od lat zastanawia się jak lepiej radzić sobie z optymalizacją produkcji w przemyśle. Zmieniające się potrzeby konsumentów powodują dla fabryk konieczność lepszego wykorzystania zasobów jak i samego ich funkcjonowania przy rosnącej złożoności systemów. Takie zmiany to również wyzwanie dla producentów maszyn, którzy aby sprostać potrzebom powinny być bardziej elastyczne, inteligentniejsze, a przede wszystkim lepiej ze sobą skomunikowane.

Czym jest komunikacja (Conectivity)?

Innymi słowy oznacza to gotowość do pracy w sieci w ramach łączności przewodowej, bezprzewodowej, wyposażenia w czujniki, a także reagowanie na sygnały sterowania i możliwość wysyłania danych. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie zdalnego monitorowania, kontroli urządzeń i systemów urządzeń, oczywiście mając na uwadze aspekty związane z bezpieczeństwem oraz prywatność danych.

Według danych globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, zawartych w analizie „Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej na europejskim rynku automatyki przemysłowej”, przychody tego sektora w 2016 roku mają sięgnąć 539,5 mln USD.

Co dla producentów maszyn i ich odbiorców oznacza lepsza komunikacja?

Zastosowanie urządzeń i systemów bezprzewodowych sprzyja obniżaniu kosztów konserwacji oraz serwisu maszyn, zwiększaniu wydajności i poprawie, jakości produkcji. Co ważne, dla producentów maszyn jak i właścicieli zakładów produkcyjnych ich początkowa instalacja nie wymaga szczególnie wielkiej restrukturyzacji czy kosztownej wymiany maszyn. Ma to swoje dalsze pozytywne konsekwencje w postaci optymalizacji procesu produkcji, szybkiego zwrotu z inwestycji i stosunkowo prostego montażu.

Idąc dalej, komunikacja maszyn poprzez bezprzewodowe rozwiązania sprzyja także lepszej alokacji aktywów i monitorowaniu stanu technicznego parku maszynowego. Dzięki czujnikom komunikacji bezprzewodowej maszyna może sama zgłosić informację o przyszłej usterce lub wysłać ostrzeżenie. To ostrzeżenie jest następnie przesyłane np. do serwisu, gdzie dalej klasyfikowane jest pod kątem potencjalnych przyczyn usterki i sposobów naprawy. Komunikacja zapewnia, więc lepszą pracę samych maszyn jak również ułatwia dostęp do informacji dla pracowników zakładu, przez co mogą się oni ze sobą sprawniej komunikować. Stały i natychmiastowy dostęp do danych w czasie rzeczywistym zapewnia także większą elastyczność i mobilność operacyjną.

Komunikacja a bezpieczeństwo

Warto podkreślić, że komunikacja maszyn odbywa się – głównie ze względów bezpieczeństwa – w zamkniętych systemach wewnątrz zakładów poprzez sieci przemysłowe np. Ethernet. Obecny rozwój Internetu rzeczy sprawił, że pojawiły się nowe możliwości w postaci wymiany danych oraz informacji procesowych pomiędzy urządzeniami pracującymi w fabrykach a osobami na różnych szczeblach i poziomach produkcji. Technologie komunikacyjne, również te bezprzewodowe są więc w stanie nie tylko zastąpić tradycyjne przewody, ale również przekształcić i zoptymalizować cały proces produkcji – mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska. Jako Schneider Electric od lat wspieramy producentów maszyn dostarczając im rozwiązania komunikacyjne. Z pośród najczęściej stosowanych rozwiązań są to: sterowniki PLC, moduły komunikacyjne, przekaźniki bezpieczeństwa. Jako światowy lider w zakresie automatyki pomagamy maszynom stać się bardziej skomunikowanymi – dodaje Ireneusz Martyniuk.

Wraz z rozwojem komunikacji wzrasta również konieczność zwiększania bezpieczeństwa informatycznego maszyn. Według danych pochodzących z raportu „Cyberbezpieczeństwo środowisk sterowania i automatyki przemysłowej”, opublikowanego przez Frost & Sullivan we współpracy z Schneider Electric główna uwaga hakerów atakujących firmy przemysłowe skupia się najczęściej na systemach sterowania, takich jak rozproszone systemy sterowania (DCS – distributed control systems), programowalne sterowniki logiczne (PLC – programmable logic controllers), systemy SCADA (supervisory control and data acquisition) i panele sterownicze HMI (human machine interface). Dlatego też myśląc o komunikacji maszyn Schneider Electric stosuje szereg rozwiązań, aby byłby one bardziej bezpieczne. Dla przykładu w sterownikach 251 znajdują się dwie karty, jedna przeznaczona do maszyny, a druga do serwera. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo informatyczne, dzięki czemu bardzo utrudnione jest dostanie są zarówno do maszyny jak i serwera.

Współczesne maszyny muszą być ze sobą bardziej skomunikowane, gdyż to pozwala na łatwiejszą i bardziej zoptymalizowaną produkcję. Rozwój technologii komunikacyjnych niesie ze sobą również zagrożenia, którym jednak jesteśmy w stanie coraz bardziej sprostać. Nie ma więc wątpliwości, że maszyny mogą być lepiej skomunikowane w prostszy niż dotychczas sposób.

O firmie Schneider Electric

Schneider Electric jest globalnym specjalistą w zarządzaniu energią i automatyce. W 2014 roku firma zanotowała przychody w wysokości 25 mld euro i zatrudniała 170 tys. pracowników. Obsługuje klientów w ponad 100 krajach, wspomagając ich w zarządzaniu energią i procesami w bezpieczny, niezawodny, efektywny i zrównoważony sposób. Począwszy od najprostszych przełączników po złożone systemy operacyjne, nasze technologie, oprogramowanie oraz usługi udoskonalają zarządzanie przedsiębiorstwami i automatyzację procesów. Nasze zintegrowane rozwiązania zmieniają oblicze przemysłu i miast oraz wzbogacają nasze życie.

W Schneider Electric nazywamy to Life is On.
Więcej informacji:
www.schneider-electric.com/pl