Nowoczesne czujniki Memosens do kontroli procesów dezynfekcji wody

690

Procesy uzdatniania wody wymagają rzetelnej kontroli oraz zachowania wysokiej produktywności. Podstawowy krok w celu optymalizacji poszczególnych etapów oczyszczania wody wiąże się z wyborem odpowiedniej i sprawdzonej aparatury pomiarowej. Endress+Hauser od lat wspiera klientów w tych wyborach. 

Transmisja informacji pomiarowej pod kontrolą – tylko dzięki Memosens

Jeszcze kilka lat temu typowe układy pomiarowe przysparzały problemów eksploatacyjnych związanych np. z korozją styków i postępującymi zaburzeniami sygnałów analogowych. Dzięki opatentowanej technologii Memosens wszystkie charakterystyczne bolączki starszych rozwiązań zostały skutecznie i raz na zawsze wyeliminowane. Dodatkową korzyścią płynącą z technologii Memosens jest prekalibracja urządzeń, która w rezultacie pozwala na błyskawiczne uruchomienie punktu pomiarowego.

Cyfrowy zapis informacji kalibracyjnych umożliwia ponadto przeprowadzenie dokładnej kalibracji urządzenia w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu jego późniejsza praca zapewnia miarodajne wyniki pomiarowe – bez zbędnych i kosztownych przestojów, z zapewnieniem najwyższej dostępności konkretnych pomiarów. Technologia Memosens jest obecnie dostępna we wszystkich czujnikach analitycznych, również tych wykorzystywanych do kontroli jakości dezynfekowanej wody.

 

 

Pomiary chloru wolnego sondą Memosens CCS51D

Systematyczna i kontrolowana dezynfekcja to bardzo często niezbędny krok podczas uzdatniania wody przeznaczonej do celów spożywczych. Zbyt wysokie dawki dezynfektantów mogą oddziaływać toksycznie na konsumentów, dlatego tak istotne jest, żeby ich dozowanie było kontrolowane.

Stosowaną tradycyjnie w wielu instalacjach metodą dezynfekcji wody jest dodawanie chloru wolnego w formie np. podchlorynu sodu. W wyniku reakcji chemicznej ulega on przemianie w aktywny chlor wolny, który wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze. Moc dezynfekcji jest tutaj silnie zależna od odczynu pH uzdatnianej wody. Łatwość przechowywania i dozowania w połączeniu z pożądanym wysokim efektem dezynfekcyjnym sprawiają, że jest to aktualnie wiodąca metoda uzdatniania wody.

Czujniki chloru wolnego Memosens CCS51D produkcji Endress+Hauser zapewniają rzetelne pomiary i precyzję dozowania w wielu zastosowaniach, m.in.:

  • do produkcji wody pitnej (kontrola efektywnej dezynfekcji)
  • w branży spożywczej (bezpieczeństwo żywności i gwarancja higieny pakowania)
  • w pomiarach mediów użytkowych (detekcja obecności chloru)
  • na basenie (efektywne dozowanie środków dezynfekujących).

Innowacyjna budowa membranki pomiarowej (i związany z tym błyskawiczny czas odpowiedzi), a także stabilność długoterminowa pomiaru, w połączeniu z niskimi kosztami użytkowania, zapewniają ekonomiczność i pożądaną efektywność procesu dezynfekcji.

Pomiary dwutlenku chloru sondą Memosens CCS50D

Dwutlenek chloru jest coraz częściej wybierany jako alternatywny dezynfektant na stacjach uzdatniania wody. Dzieje się tak ze względu na powodowanie mniejszejniż w przypadku chloru wolnego korozyjności elementów instalacji, brak zależności siły dezynfekującej od poziomu pH, a także niewystępującą bakteriooporność. Również z powodu łatwości zastosowania i przyczyn ekonomicznych taki środek dezynfekcyjny w ostatnich latach zyskał na popularności. Najnowszy cyfrowy czujnik Memosens CCS50D jest przeznaczony do kontroli efektywnego dozowania dwutlenku chloru w wielu aplikacjach:

  • produkcja wody pitnej (kontrola efektywnej dezynfekcji)
  • systemy chłodnicze (w celu ochrony przed rozrostem biofilmu)
  • woda myjąca (w instalacjach mycia warzyw)
  • zakłady produkcji napojów (dla zapewnienia czystości instalacji po cyklach CIP)
  • stacje odsalania wody (zapobieganie zakłóceniom procesów odwróconej osmozy).

Specjalna konstrukcja urządzenia, wypukła membrana pomiarowa, spawy ultradźwiękowe elementu pomiarowego i materiały odporne na zabrudzenie sprawiają, że sensor CCS50D jest idealny do tych zastosowań. Z punktu widzenia reakcji na zmiany, czas odpowiedzi T90<25 s gwarantuje również maksymalną ekonomiczną efektywność dozowania dwutlenku chloru nawet w przypadku niewielkich objętości przepływu dezynfekowanego medium.

W połączeniu z ekonomiczną celą przepływową CCS151D o przepływie tylko 5l/h minimalizowane są też straty medium. Czujniki dwutlenku chloru Memosens CCS50D pomagają w osiągnięciu bezpiecznej i efektywnej dezynfekcji. Działają szybko i są stabilne.

Podsumowanie

Współczesna technika pomiarowa wraz z aktualnie stosowanymi technologiami uzdatniania wody, przeznaczonej do różnych celów, umożliwiają spełnienie surowych wymogów jakości z zachowaniem optymalizacji nakładów. Firma Endress+Hauser od początku swojej działalności projektuje i dostarcza rozwiązania, które pomagają zachować zgodność z obowiązującymi przepisami prawa oraz uzyskać najwyższą efektywność realizowanych procesów. Służymy klientom wiedzą aplikacyjną, popartą długoletnim doświadczeniem.

Źródło: Endress+Hauser Polska

Bartłomiej Biczysko
Product Manager
Analiza fizykochemiczna cieczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj