W punkcie. Miniaturowe czujniki laserowe serii O300 do precyzyjnego wykrywania bardzo małych obiektów i szczelin

787

Nowe czujniki optyczne z serii O300 doskonale nadają się do wykrywania bardzo małych obiektów i szczelin. Dzięki bardzo skupionej wiązce lasera o średnicy do 0,1 mm w najwęższym jej punkcie oraz wysokiej powtarzalności wynoszącej 0,1 mm, nawet bardzo małe obiekty mogą być detekowane z wysoką precyzją.

Czas odpowiedzi, poniżej 0,1 ms pozwala na zastosowanie czujników w bardzo szybkich procesach wymagających dużej przepustowości. Dużą zaletą jest konstrukcja zapewniająca dokładne wyrównanie strumienia światła lasera z osią otworów montażowych (qTarget), co pozwala zagwarantować dużą dokładność pracy wszystkim czujnikom z tej serii. Metoda konfiguracji bezkontaktowej (qTeach) umożliwia łatwe i wygodne dla użytkownika uruchomienie i skalibrowanie czujnika. Słabe strony przycisków i potencjometrów regulacyjnych zostały tutaj wyeliminowane dzięki nowej metodzie konfiguracji odpornej na przypadkowe rozkalibrowanie zapewniając maksymalną niezawodność całego systemu.

Oferta produktów laserowych O300 cechuje się ogromną różnorodnością, posiadając w sobie czujniki dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz rozwiązania do bardzo precyzyjnych zadań związanych z identyfikacją i detekcją obiektów. Spośród pięciu trybów pracy czujników warto wyróżnić SmartReflect, czyli unikalną barierę świetlną nie wymagającą zastosowanie odbiornika. Nawet obiekty refleksyjne o średnicy 0,5 mm mogą być niezawodnie wykrywane z odległości do 250 mm. Wykonania ze stali nierdzewnej charakteryzujące się hermetyczną konstrukcją o podwyższonych standardach higienicznych rozszerzają typowy zakres zastosowań czujników O300 do linii pakujących w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Dzięki wbudowanemu interfejsowi IO-Link, czujniki laserowe O300 są określane mianem »Ready for Industry 4.0». Interfejs IO-Link umożliwia ich szybką i łatwą konfigurację we wszelkiego typu systemach ze standardowymi komponentami sieciowymi. Ponadto, łatwo można zdobyć i przeanalizować dodatkowe dane, potrzebne np. do konserwacji predykcyjnej.

Źródło: Baumer