Standardowe wyłączniki pozycyjne serii ES/EM 91 z/bez funkcji bezpieczeństwa

322

Jedną z głównych cech niedawno opracowanych wyłączników pozycyjnych serii ES/EM 97, wprowadzanych obecnie na rynek przez dział Automation firmy steute, jest ich modułowa konstrukcja.

Głowiczki wyłączników mogą być łatwo mocowane za pomocą czterech śrub, szybko wymieniane na inne lub obracane co 90o. Moduły zestyków można wyjąć po otwarciu bezśrubowo zamykanej pokrywy – co bardzo upraszcza montaż i okablowanie.

Dzięki tym cechom steute dąży do zapewnienia uniwersalnych możliwości zastosowania serii ES/EM 97 w całej automatyce przemysłowej. Służy temu celowi także szeroka gama aktywatorów (dźwignie uchylne, dźwignie rolkowe, pręty sprężynowe…) oraz wymiary montażowe zgodne z normą EN 50047, co stanowi standard w przemyśle.

Nowe wyłączniki mogą być stosowane także w aplikacjach związanych z bezpieczeństwem. W połączeniu z odpowiednim modułem bądź sterownikiem zapewniają ochronę zgodnie z Poziomem Bezpieczeństwa e wg EN ISO 13849-1 i SIL 3 wg EN 62061.

W przypadku wyłączników z funkcją bezpieczeństwa dostępne są dwie dodatkowe głowiczki. W wersji „AZ” otrzymujemy wyłączniki bezpieczeństwa z oddzielną zworą – jest to klasyczna konstrukcja do monitorowania pozycji osłon zabezpieczających. W przypadku wersji ES 97 SB mamy natomiast do czynienia z zawiasowym wyłącznikiem bezpieczeństwa, pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca.

Dział Automation firmy steute rozszerza w ten sposób swoją ofertę produktów o szczególnie elastyczną, wytrzymałą i wysokiej jakości serię wyłączników pozycyjnych, które można łatwo dostosowywać do indywidualnych zastosowań.

Źródło: STEUTE