Niezrównana elastyczność umożliwiająca dopasowanie do stale zmieniających się wymagań produkcyjnych

688

Firma OMRON Corporation ogłosiła wprowadzenie do oferty na całym świecie nowej inteligentnej kamery z serii FHV7 z funkcjami oświetlania i przetwarzania obrazu do przeprowadzania zaawansowanych kontroli wizyjnych. Dzięki przełomowej technologii oświetlania Multi-Color Light*1 i najlepszej w tej klasie*2 kamerze o wysokiej rozdzielczości 12 megapikseli, aby osiągnąć najwyższą precyzję kontroli wizyjnych na wysoce zróżnicowanej linii produkcyjnej, potrzebna jest tylko jedna kamera z serii FHV7.

W związku z rosnącymi wymaganiami klientów w zakresie jakości kwestia społecznej odpowiedzialności biznesu jest coraz ważniejsza. Aby sprostać tym oczekiwaniom, producenci wprowadzają bardziej rygorystyczne inspekcje kontroli jakości w celu utrzymania i poprawy jakości produktów oraz szybkiego wykrywania przyczyn usterek. Ponadto, zgodnie z trendem masowego dostosowywania produkcji do zmieniających się potrzeb klientów, coraz częściej na jednej linii wytwarzane są różne produkty, co wymaga kontroli jakości wyrobów w różnych kolorach i rozmiarach. W celu przeprowadzenia zaawansowanych kontroli jakości w produkcji elastycznej należy ograniczyć czas przestojów koniecznych z powodu zmiany produktów.

W takich warunkach rynkowych firma OMRON wkracza ze swoją ofertą wysoce wydajnych inteligentnych kamer, które ułatwiają wprowadzenie zaawansowanej kontroli wizyjnej w procesach produkcyjnych. Seria FHV7 jest wyposażona w technologię Multi-Color Light oraz obiektyw z autofokusem, dzięki czemu może szybko reagować na zmiany koloru i wielkości kontrolowanych obiektów. Eliminuje to konieczność posiadania specjalnych umiejętności wymaganych do montażu i regulacji kamery w celu obsługi różnych produktów i kryteriów kontroli, nawet na elastycznej linii produkcyjnej, gdzie wytwarza się wiele różnych produktów w rozmaitych ilościach. Ponadto, przetwarzanie obrazu z najwyższą w tej klasie prędkością*2 oraz 12-megapikselowa kamera o najlepszej w tej klasie rozdzielczości umożliwiają osiągnięcie większej precyzji kontroli i podniesienie jakości produkcji bez zmniejszania jej szybkości. Do funkcji tych dodano algorytm kompresji obrazu z dużą prędkością, który kompresuje obrazy analizy dwukrotnie*3 szybciej, dzięki czemu wszystkie dane obrazu mogą być zapisywane nawet podczas pomiarów, co pozwala na całkowitą identyfikowalność podczas procesów produkcji, w których kontrola jakości jest najważniejsza.

Oferując swoim klientom nową serię inteligentnych kamer FHV7, firma OMRON przyspiesza proces innowacyjnej automatyzacji i kontynuuje działania mające na celu zwiększenie wydajności oraz ulepszenie kontroli jakości w przemyśle wytwórczym.

Funkcje

1. Jedna kamera do przeprowadzania kontroli różnych produktów

 • Technologia Multi-Color Light to szybka odpowiedź na problemy związane z pomiarem różnych kolorów. W przypadku zmiany konstrukcji produktu lub po dodaniu nowego modelu, zamiast wymiany lub dostrajania oświetlenia, można po prostu zmienić parametr.
 • Przetwornik obrazu o maksymalnej rozdzielczości 12 megapikseli umożliwia wykonywanie precyzyjnych kontroli na większych obszarach. Eliminuje to konieczność montowania wielu kamer lub mechanizmu przenoszącego kamerę w celu uchwycenia różnych punktów kontroli odmiennych modeli na tej samej linii produkcyjnej. Zmniejsza to koszty prac projektowych oraz podzespołów.
 • Obiektyw z autofokusem obejmuje zakres ogniskowych od 59 do 2000 mm*4. Nawet gdy wytwarzane są produkty w różnych rozmiarach, zakres ogniskowania można łatwo zmienić za pomocą parametrów. Eliminuje to konieczność stosowania mechanizmu umożliwiającego przesuwanie kamery, co redukuje koszty prac projektowych i podzespołów.

2. Modułowa konstrukcja do szerokiej gamy zastosowań

 • Modułowa konstrukcja umożliwia swobodne łączenie obiektywu i oświetlenia z kamerą.
 • Wymiana modułu nie ma wpływu na przestrzeń zajmowaną przez kamerę, co pozwala na ograniczenie prac projektowych i konserwacyjnych.

3. Wyższa jakość produkcji bez wydłużania czasu cyklu

 • Modułowa konstrukcja umożliwia swobodne łączenie obiektywu i oświetlenia z kamerą.
 • Wymiana modułu nie ma wpływu na przestrzeń zajmowaną przez kamerę, co pozwala na ograniczenie prac projektowych i konserwacyjnych.
 • Dwurdzeniowy procesor zapewnia najszybsze przetwarzanie obrazu wśród inteligentnych kamer — teraz jest ono czterokrotnie szybsze niż w przypadku poprzednich modeli. Czas cyklu produkcyjnego można utrzymać nawet w przypadku, gdy zwiększono rozdzielczość lub dodano elementy kontroli.
 • Szybkie rejestrowanie danych, które umożliwia wykonywanie pomiarów podczas zapisywania danych obrazu, oraz błyskawiczna kompresja danych obrazu umożliwiają pełną identyfikowalność

  Źródło: Omron
  Zdjęcie:Inteligentna kamera z serii FHV7