Niezawodna detekcja z czujnikami fotoelektrycznymi

813

Marki takie jak Panasonic, Omron czy Autonics to czołowi producenci automatyki, w tym czujników fotoelektrycznych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. TME jako dystrybutor produktów tych trzech marek, ma w swojej ofercie standardowe, jak i wyspecjalizowane modele tych urządzeń.

Jak działa czujnik fotoelektryczny?

Ten rodzaj detektora reaguje na to, z jaką intensywnością padają na niego fale elektromagnetyczne (światło widzialne, podczerwień lub wiązka lasera). Zbudowany jest z dwóch elementów – nadajnika i odbiornika – które przystosowano do eliminowania zakłóceń pochodzących z innych źródeł promieniowania. Gdy odpowiednio zmodulowana wiązka trafi na jakąś przeszkodę, urządzenie wysyła sygnał elektryczny do urządzenia sterującego lub wykonawczego. W zależności od tego, na jak dużym zasięgu będzie pracować dane urządzenie wyróżniamy trzy konstrukcje czujników fotoelektrycznych:

  • nadajnik i odbiornik zamknięte są w jednej obudowie, co zmniejsza przestrzeń montażową, ale pozwalają na detekcję tylko tych bliskich obiektów
  • na średnich zasięgach, oprócz nadajnika i odbiornika, dodawany jest jeszcze reflektor
  • przy większych odległościach konieczne jest stosowanie czujników fotoelektrycznych, w których odbiornik i nadajnik są oddzielnymi elementami

Na co zwrócić uwagę, wybierając czujnik fotoelektryczny?

Decydując się na zakup czujnika fotoelektrycznego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do czego będzie wykorzystywany. Przykładowo, jeśli nasz czujnik ma reagować na duże przedmioty, wykonane z materiału nieprzewodzącego światło, to warto zdecydować się na produkty z rodziny CX-411-x od Panasonica. Czujniki ogólnego przeznaczenia są niewielkie (11,2x31x20mm) i dobrze sprawdzają się w gorzej oświetlonych obiektach. W zależności od modelu, czujniki fotoelektryczne z tej rodziny przystosowane są do działania z różnego rodzaju portami i wejściami, w tym przyłączami typu M8 czy M12 z przewodem 300 mm.

Specjalistyczne czujniki fotoelektryczne pozwalają na wykrywanie obiektów przeźroczystych lub o niestandardowym kształcie czy rozmiarze. Obiekty tego pierwszego typu są doskonale wykrywane przez detektor BTS30-LDTL-P produkcji firmy Autonics, który ma przy tym szybki czas reakcji, nie przekraczający 1ms. Przy małych obiektach świetnie sprawdza się z kolei czujnik fotoelektryczny wykorzystujący precyzyjna wiązkę lasera. Tutaj z kolei warto wyróżnić urządzenia z rodziny EX-L2xx produkcji Panasonica, które dostępne są w ofercie TME. Czujniki z obu tych serii charakteryzują się wysoką skutecznością i wyposażono je w długi, 2-metrowy przewód, co pozwala umieścić je z dala od szafy sterowniczej.

Czujniki fotoelektryczne a środowisko pracy

Jako że czujniki fotoelektryczne stanowią część automatyki przemysłowej, są narażone na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Kurz, wilgoć, podwyższona temperatura czy substancje niebezpieczne to tylko kilka z zagrożeń, na jakie można się natknąć podczas pracy w zakładzie. Dlatego czujniki z serii BJR produkcji firmy Autonics, wyposażono w wysokiej klasy obudowy spełniającą wymogi szczelności IP67.

Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są przedmioty podane detekcji czy nawet ich kolor. Duża część czujników działa w oparciu o zasadę odbicia i załamania światła – różne barwy inaczej pochłaniają i rozpraszają fale świetlne. Znacząco wpływa to na skuteczny zasięg czujnika fotoelektrycznego – dla produktów dostępnych w TME to zakres od 0 do 60 m. W przypadku, gdy potrzebne jest bardziej zaawansowana detekcja kolorów, np. inna barwa obiektu na linii produkcyjnej oznacza jego defekt, wtedy warto rozważyć zakup czujnika koloru. Tutaj godna polecenie jest seria czujników.

Czujniki fotoelektryczne w TME

Zarówno standardowe, jak i specjalne czujniki fotoelektryczne produkowane przez firmy Panasonic, Omron i Autonics dostępne są w TME od ręki. Detektory ze względu na swoją wielofunkcyjność i niezawodność sprawdzą się zarówno w dużych fabrykach, jak i małych zakładach produkcyjnych.

Źródło: TME