Kody kreskowe to (wciąż) elastyczne, wszechstronne i bezpieczne rozwiązanie. Jakość produktu, zgodność czy bezpieczeństwo konsumenta?

858

Technologia kodów kreskowych jest stosowana od dziesięcioleci, ale również dzisiaj odgrywa ważną rolę. Ta nieustannie rozwijana przez lata technologia identyfikacji okazała się rozwiązaniem oszczędnym i elastycznym. Obecnie kody 1D i 2D, takie jak kod Data Matrix, można znaleźć niemalże wszędzie. W wielu obszarach przemysłu ułatwiły one znacznie pracę – zwłaszcza w produkcji, przetwórstwie, logistyce i procesie śledzenia.

Oprócz produktów konsumenckich, takich jak opakowania do żywności, pudełka na buty czy baterie do telefonów komórkowych, technologia kodów kreskowych znalazła swoje zastosowanie również w branży farmaceutycznej, medycznej, elektrycznej, motoryzacyjnej i lotniczej. Jednak rozwiązania w zakresie kodów kreskowych są tak zróżnicowane jak obszary ich zastosowania. Metody drukowania i czytniki muszą pasować do konkretnej aplikacji, co również określa sposób przetwarzania danych. Przy wyborze odpowiedniego systemu firmy polegają na fachowych poradach.Eksperci z dziedziny automatyki firmy Omron mogą w tym pomóc, oferując szeroką gamę produktów, od czytników kodów kreskowych po ich weryfikację i inteligentną inspekcję.

Bezpieczeństwo w produkcji i łańcuchu dostaw

Bezpieczeństwo, problemy z odpowiedzialnością i identyfikowalność są ważnymi argumentami przemawiającymi za wdrożeniem kodów kreskowych. Obecnie dotyczy to zasadniczo niemal wszystkich produktów. Jeśli są one odpowiednio oznaczane podczas produkcji, to można zarządzać wszystkimi istotnymi danymi produkcyjnymi i informacjami o produkcie w bazie danych w całym łańcuchu dostaw i odczytywać je w odpowiedniej sytuacji, a w razie potrzeby również powiązać je z dodatkowymi informacjami. Śledzenie jest możliwe w przypadku praktycznie wszystkich produktów, ponieważ kody kreskowe mogą występować w formie naklejanej etykiety czy nadruku bezpośredniego lub zostać wykonane za pomocą technologii znakowania bezpośredniego (Direct Part Marking – DPM), takich jak wypalanie laserowe lub wyżłabianie.

Temat ten jest szczególnie istotny w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. W ostatnich latach rządy na całym świecie zwiększyły nacisk wywierany na producentów. Na każdym opakowaniu i pojemniku medycznym musi zostać umieszczony odpowiedni, czytelny dla maszyny kod, aby umożliwić śledzenie produktów w całym łańcuchu dostaw. Umożliwia to wykrywanie podrobionych produktów oraz nielegalnego importu i eksportu. Podobne problemy występują jednak również w innych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny i tytoniowy, produkcja urządzeń elektronicznych, przemysł spożywczy, kosmetyczny i produkcja materiałów budowlanych. Dla wszystkich tych grup identyfikowalność odgrywa dziś kluczową rolę w zapewnianiu jakości.

Zweryfikuj kod kreskowy

Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest sprawdzenie poprawności samego kodu kreskowego, niezależnie od jego typu i metody oznaczenia. Należy wziąć pod uwagę kwestię jakości druku, jak i strukturę oraz zgodność danych. Na przykład w przemyśle farmaceutycznym, zgodnie ze wskaźnikiem wycofania produktów z oferty firmy Stericycle Expert Solutions, w pierwszym kwartale 2017 roku około 18% najważniejszych kampanii wycofania produktów wszczęto z powodu nieprawidłowego oznakowania. Taka sytuacja generuje koszty, których można uniknąć poprzez uprzednią weryfikację kodu i etykiety.

Nawet właściwie przyklejone kody kreskowe mogą być kłopotliwe, jeśli nie są czytelne w całym łańcuchu dostaw. Technologia weryfikacji kodów kreskowych firmy Omron umożliwia dokonywanie pomiarów zgodnie ze standardem jakości kodów ISO, dzięki czemu dostawcy mogą zagwarantować jakość kodu wymaganą przepisami rządowymi lub potrzebami klienta. Zweryfikowane kody są czytelne w każdych okolicznościach. Na przykład zintegrowane rozwiązania offline zostały opracowane w celu weryfikacji symboli 1D i 2D oraz zapewnienia raportów z testu (zdj. 2). Umożliwiają one sprawdzenie symboli (kodów) natychmiast po wydrukowaniu ich na linii produkcyjnej, aby upewnić się, że żaden kod niskiej jakości nie opuszcza fabryki. Weryfikatory offline i online można łatwo zintegrować z drukarkami, znacznikami i liniami produkcyjnymi.

Odczytaj kod kreskowy

Gdy zweryfikowane etykiety i kody kreskowe zostają umieszczone na produkcie, muszą one następnie zostać odczytane na różnych etapach łańcucha dostaw, aby powiązać je z nowymi lub istniejącymi już w bazie informacjami. Dotyczy to produkcji, logistyki opakowań i sprzedaży – są to bardzo różne obszary o różnych warunkach środowiskowych. Wszystkie mają również dość specyficzne wymagania dotyczące systemów odczytu kodów kreskowych. Z tego powodu firma Omron oferuje szeroką gamę czytników kodów kreskowych dla kodów liniowych i symbologii 2D (Data Matrix), a także wydajnych systemów przetwarzania obrazu. Obejmują one niewielkie rozwiązania dla wbudowanych aplikacji OEM, a także wytrzymałe czytniki dla przemysłowych środowisk produkcyjnych (zdj. 3). Dzięki takim funkcjom jak szybkie dekodowanie, duże pole widzenia, rekonstrukcja symboli i dynamiczne algorytmy dekodowania można niezawodnie odczytywać liniowe kody kreskowe, symbole piętrowe lub wykonane technologią znakowania bezpośredniego (DPM).

Oceń i prześlij dalej wyniki

Bardzo często kluczem do przeniesienia informacji z fabryki do bazy danych na głównym serwerze jest komputer. Konfiguracja jest jednak czasochłonna i wymaga wysiłku oraz wielu zasobów, ponieważ oprócz identyfikacji kodów kreskowych trzeba zintegrować jeszcze inne dane z procesu produkcyjnego. Jako dostawca kompleksowych usług, firma Omron może zaoferować praktyczne rozwiązania alternatywne. Obejmują one na przykład wysokowydajne sterowniki ze zintegrowanym interfejsem bazy danych, który może komunikować się bezpośrednio online z czytnikami kodów kreskowych i centralną bazą danych SQL (zdj. 4). Umożliwia to bezproblemową komunikację pomiędzy systemami kodów kreskowych a serwerem głównym, bez potrzeby martwienia się o różne punkty integracji.

Źródło: Omron