Firmy produkcyjne mogą zobaczyć więcej dzięki technologiom hiperspektralnym

837

Światło może być używane w przemyśle jako narzędzie do kontroli jakości produkcji, a co za tym idzie do jej optymalizacji. Jego precyzyjne wykorzystanie umożliwiają technologie hiperspektralne, pozwalające na rejestrację tzw. sygnatur spektralnych, związanych z tym jakie substancje i związki chemiczne znajdują się na powierzchni różnorodnych produktów. Możemy dzięki temu dostrzec ich cechy, których nie da się zobaczyć gołym okiem czy zwykłą kamerą.

Globalny rynek związany z rozwojem innowacji opierających się o widzenie spektralne ma wielomiliardowy potencjał i dynamicznie się rozwija. Stale zwiększa się zasięg obszarów adaptujących technologie z nim związane na swoje potrzeby. Wśród tych, w których znajdują one swoje zastosowanie, z pewnością można wymienić produkcję żywności i innych produktów FMCG (fast-movingconsumergoods–  artykuły szybko zbywalne, np. artykuły spożywcze, środki czystości), branże chemiczną, paliwową, metalurgiczną czy energetyczną, ale też rolnictwo i przemysł związany z wydobyciem surowców naturalnych.


Technologie hiperspektralne w Polsce

W Polsce, wraz ze wzrostem oczekiwań konsumentów i poziomu konkurencyjności na rynku, obserwujemy stały wzrost zainteresowania firm produkcyjnych rozwiązaniami pozwalającymi na optymalizację procesu produkcyjnego, w tym kontroli jakości, która ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności. Technologie hiperspektralne mają w tym zakresie ogromny potencjał. – Systemy wizyjne oparte na kamerach hiperspektralnych pozwalają na automatyzację  i przyśpieszenie produkcji. Tego typu rozwiązania nie są jeszcze spotykane na szeroką skalę w polskich zakładach produkcyjnych. Być może wynika to np. z nieświadomości korzyści płynących z wykorzystania tego typu automatyzacji lub niesłusznego przekonania, że wdrożenie kamer hiperspektralnych wymaga kosztownej implementacji – dostosowania linii produkcyjnej lub wdrożenia odrębnego systemu gromadzenia i przetwarzania danych. Taką barierę pozwala pokonać nasz system HyperEye – komentuje Jędrzej Kowalewski ze Scanway.

Wspomniany system inteligentnych kamer hiperspektralnych HyperEyeposiada wbudowany system analizy danych i kwalifikacji błędów, który można zintegrować z już istniejącym na linii produkcyjnej systemem kontroli jakości. – Nasze kamery hiperspektralne indywidualizowane pod specyfikę konkretnego zakładu produkcyjnego –nie wymagają użycia zewnętrznych jednostek do obliczeń czy analizy obrazu. dodaje Michał Zięba, dyrektor techniczny Scanway.

Sposób nie tylko na pleśń

Obrazowanie hiperspektralne może być np. metodą na wczesne wykrywanie pleśni na produktach np. owocach czy warzywach. W swoim laboratorium Scanway przeprowadził testy weryfikujące skuteczność wykrywania pleśni przy pomocy technik spektralnych. Badaniu poddane zostały dwie grupy, tych samych produktów, w wersji zdrowej i objętej pleśnią, zepsute. Zebrane dane, po odpowiedniej obróbce ukazały znaczne różnice w wybranych oknach spektralnych, co w praktyce oznacza, że dzięki technologii użytej w produkcie HyperEye, można wykrywać pleśń, zanim dostrzeże ją ludzkie oko. To dla firmy istotny wniosek, ponieważ dla rynku spożywczego, ta wiadomość oznacza mniej strat
i odpowiedzialną produkcję, dzięki wdrożeniu nowej technologii.

Badanie pleśni na jabłku / fot. Scanway

Dzięki zastosowaniu kamer hiperspektralnych można zbadać skład dowolnego obiektu, nie tylko produktów z kategorii FMCG. Sprawdzą się one np. przy wykrywaniu mikrouszkodzeń na elementach mechanicznych takich jak turbiny, silniki czy elementy z tworzyw sztucznych,ale też w większej skali,do sprawdzenia, czy uprawy na polach wykazują objawy chorobowe.

– Rozwiązanie takie jak HyperEye jest skalowalne, dlatego jego zastosowań może być tak wiele, jak wiele będzie potrzeb przedsiębiorców z różnych branż – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Automatyczne zbieranie tak dokładnych informacji o produktach„schodzących
z linii” pozwala na przyspieszenie produkcji i poprawę efektywności poszczególnych procesów łańcucha sprzedażowego – począwszy od wyboru surowca produkcyjnego, gdyż kamera hiperspektralna może zweryfikować zmianę jego parametrów, przez wyeliminowanie błędów ludzkich w trakcie kontroli jakości, po zarządzanie reklamacjami. Popularyzacja jego wdrażania z pewnością wpłynie na zwiększenie innowacyjności polskiego przemysłu.

Żródło: SCANWAY