Firma OMRON wprowadza na rynek czujnik laserowy E3AS-HL

825

Nowa technologia umożliwia detekcję trudnych do wykrycia obiektów oraz pozwala uprościć projekty instalacji. Czujnik E3AS-HL firmy OMRON niezawodnie wykrywa m.in. zakrzywione i błyszczące części samochodowe o nieregularnych kształtach, a także wielokolorowe, błyszczące artykuły spożywcze oraz opakowania.

Firma OMRON wprowadziła na rynek nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS*1 z pierwszą w branży*2 technologią wykrywania, która znacznie poprawia możliwości detekcji. Niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwala wyeliminować konieczność przygotowywania czasochłonnych projektów i wykonywania żmudnych regulacji przy oddawaniu sprzętu do użytku.

Na skuteczność wykrywania konwencjonalnych odbiciowych czujników fotoelektrycznych wpływa kolor, materiał i powierzchnia obiektu, a do stworzenia projektu instalacji i wyregulowania czujników dla każdego obiektu docelowego są potrzebni doświadczeni pracownicy. To często spotykany problem w przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym, gdzie wymagane jest wykrywanie różnych obiektów o złożonych kształtach i błyszczących powierzchniach.

 

Nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS niezawodnie wykrywa obiekty, których nie można wykryć za pomocą odbiciowych czujników fotoelektrycznych. Pierwszy w branży algorytm detekcji zapewnia wysoką częstotliwość próbkowania — 10 000 razy na sekundę — a jedyna w swoim rodzaju funkcja przetwarzania zbiorczego firmy OMRON zwiększa czułość poprzez wzmacnianie nawet najmniejszych odbić światła od obiektu. Technologia produkcji dostosowuje położenie soczewki odbierającej światło w czujniku do poziomu mikrometra*3, umożliwiając niezawodne wykrywanie obiektów o dowolnym kolorze i kształcie, jak również wykonanych z dowolnego materiału.

Dzięki tym technologiom czujnik E3AS-HL niezawodnie wykrywa zakrzywione i błyszczące części samochodowe o nieregularnych kształtach oraz wielokolorowe i błyszczące artykuły spożywcze i opakowania. Czujnik E3AS-HL może zastąpić odbiciowe czujniki fotoelektryczne i znacznie skrócić czas regulacji położenia i kąta montażu oraz wartości progowych.

Najważniejsze cechy:

  1. Niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwalająca skrócić czas projektowania i oddawania sprzętu do eksploatacji
  2. Większa elastyczność konstrukcji sprzętu skracająca czas projektowania
  3. Powłoka przeciwporostowa na powierzchni detekcyjnej zapewniająca stabilną pracę nawet w trudnych warunkach (zgłoszony wniosek patentowy*4)
  4. Wyświetlacz OLED i funkcja uczenia umożliwiające łatwe i szybkie wprowadzanie optymalnych ustawień

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy OMRON.

(*1) Czujnik laserowy CMOS to fotoelektryczny czujnik w wersji odbiciowej. Wykorzystuje triangulacyjną metodę pomiarową i jest wyposażony w nadajnik emitujący wiązkę laserową oraz odbiornik przetwornika obrazu CMOS.

(*2) Pierwszy w branży laserowy czujnik CMOS z laserem klasy 1 wyposażony w układ logiczny FPGA. Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę OMRON we wrześniu 2020 r.

(*3) Mikrometr to jedna tysięczna milimetra. 1 mikrometr = 0,001 milimetra.

(*4) „Zgłoszony wniosek patentowy” oznacza, że wniosek o patent firmy OMRON został zgłoszony w Japonii. „Opatentowano” oznacza uzyskanie patentu w Japonii przez firmę OMRON (stan na sierpień 2019 r.).