Detektory podczerwieni znajdują nowe zastosowanie w przemyśle

812

Branża fotoniczna prognozuje wzrost całego rynku do ponad 600 mld euro w 2020 roku, a rynek średniej podczerwieni ma rosnąć średnio o 37 proc. rocznie. Detektory podczerwieni znajdują coraz to nowe zastosowania. Wykorzystuje je sektor przemysłowy, konsumencki i zbrojeniowy. Vigo System, lider w dziedzinie fotonowych detektorów podczerwieni, zakłada zwiększenie sprzedaży i w efekcie chce kilkukrotnie obniżyć ich cenę.

– Detektory znajdują zastosowanie w ochronie środowiska, monitoringu emisji zanieczyszczeń, spalin samochodowych czy pomiaru jakości powietrza. To także analizatory oddechu do zastosowań medycznych – wymienia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Łukasz Piekarski, członek zarządu Vigo System.

Prognozy spółki wskazują, że detektory podczerwieni będą wykorzystywane także np. do wykrywania materiałów niebezpiecznych oraz kontrabandy.

Komisja Europejska uznała fotonikę za jedną z kluczowych technologii warunkujących postęp całej gospodarki unijnej. Do tej pory rozwiązania stosowane w nauce dziś coraz częściej znajdują zastosowanie w przemyśle. Obejmuje ona gałąź przemysłu związaną z wykorzystaniem światła, np. w diodach, laserach, światłowodach, różnego typu sensora i systemach detekcyjnych. Branża fotoniczna prognozuje, że rynek wzrośnie do 600 mld euro w 2020 roku (w 2014 roku było to ok. 350 mld euro).

Najszybciej ma się rozwijać segment oparty na technologiach podczerwieni. Rynek średniej podczerwieni ma rosnąć w tempie średniorocznie na poziomie 37 proc., do 7 mld dol. w 2019 roku. Rośnie zapotrzebowanie na detektory podczerwieni. Yole Developpement szacuje, że wartość rynku detektorów podczerwieni w 2020 roku sięgnie 0,5 mld dolarów (przy nieco ponad 200 mln dol. w 2015 roku).

– Podstawowym założeniem naszej nowej strategii do 2020 roku jest budowa nowego zakładu produkcyjnego. Ma to nam pozwolić na zwiększenie wolumenu produkcji z 5 tys. do ponad 100 tys. detektorów rocznie. Dzięki temu będziemy mogli osiągnąć efekt skali i znacząco obniżyć ich cenę. Obecnie to średnio ponad 1 tys. euro za jeden moduł detekcyjny, chcemy zejść do 200–300 euro za detektor – wskazuje Łukasz Piekarski. – To pozwoli nam wejść na nowe rynki, tam, gdzie obecnie cena stanowi największą barierę.

W I kw. tego roku najszybciej rosła sprzedaż dla klientów przemysłowych. Podobnie ma być w II kw. Większe zapotrzebowanie na detektory sprawia, że Vigo System inwestuje w rozbudowę mocy produkcyjnych. W tym roku ma się rozpocząć inwestycja w Ożarowie Mazowieckim. Pierwszy etap to koszt ok. 30 mln zł.

– Planujemy wybór generalnego wykonawcy w lipcu lub w sierpniu i rozpoczęcie robót budowlanych w II połowie roku. Budowę chcemy zakończyć do połowy 2018 roku, a następnie stopniowo zwiększać predykcję w nowym zakładzie – zapowiada przedstawiciel Vigo System.

Spółka zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży do 80 mln zł w 2020 roku i utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji w badania i rozwój (na poziomie ok. 10 proc. przychodów rocznie). Nakłady na projekty badawczo-rozwojowe maja wzrosnąć z 4 mln zł w 2016 roku do 6 mln zł w 2017 roku.

– Pozwala nam to rozwijać nasze produkty, poprawiać parametry techniczne, zdobywać nowe rynki. W ramach Horyzontu 2020 prowadzimy dwa ciekawe projekty dotyczące analizatorów jakości wody. Dzięki jednemu z nich będziemy w stanie skutecznie i bardzo szybko badać jakość wody w sieciach wodociągowych, dzięki drugiemu będziemy w stanie monitorować zanieczyszczenia pochodzące np. z platform wiertniczych – tłumaczy Piekarski.

Źródło: Newseria