Więcej prądu, mniej miedzi – nowy system Ri4Power

844

Firma Rittal na kwietniowych targach HMIprzedstawiła nowość dla konstruktorów aparatury sterowniczej i rozdzielczej do przemysłowego rozdziału mocy – system Ri4Power bazujący na innowacyjnych szafach sterowniczych VX25. Pozwala on na projektowanie bardziej efektywnych rozwiązań, które zyskują wyższą obciążalność prądową systemu.

Automatyka przemysłowa to sektor, który stale się rozwija, coraz częściej stosuje się wysokowydajną technikę napędową. Powoduje to, że urządzenia do rozdziału mocy muszą także stawać się coraz wydajniejsze. Obecnie podstawowym warunkiem dla rozdzielnic niskiego napięcia stały się większe prądy znamionowe przy jak najmniejszej powierzchni, którą zajmuje urządzenie. Nowy system VX25 Ri4Power firmy Rittal doskonale spełnia te wymagania – zastosowanie szyn miedzianych o mniejszym przekroju pozwala uzyskać większe prądy znamionowe – aż do 6300 A.

Korzyści dla konstruktorów – mniejsze zużycie miedzi i mniejsza złożoność

Jakie korzyści wynikają z mniejszego przekroju szyn zbiorczych? Przede wszystkim mniejsze zużycie miedzi, co bezpośrednio przekłada się naobniżenie kosztów produkcji całego systemu.Ale to nie jedyne zalety! Optymalizacja geometrii w nowym systemie Ri4Power pozwala na większe znamionowe natężenie prądu – aż do 6300 A, przy odporności na zwarcia do 100kA.Dodatkowo uchwyty szyn zbiorczych charakteryzują się znacznie mniejszą złożonością. Ten sam izolator pasuje zarówno do szaf o głębokości 600 mm jak i 800 mm. Dzięki lustrzanej symetrii może być stosowany zarówno z lewej, jak i prawej strony. A montaż? Nic prostszego -uchwyty szyn zbiorczych po prostu przykręca się do profilu trzema śrubami!

Nowy system Ri4Power daje zupełnie nowe możliwości dla wprowadzonego w ubiegłym roku innowacyjnego systemu szaf sterowniczych – VX25. Jest to przede wszystkim ułatwienie montażu – dzięki pełnej symetrii, siatce wymiarowej oraz mniejszej różnorodności części. W praktyce komponenty zabudowy można instalować zarówno na pionowych, jak i na poziomych częściach szafy sterowniczej.A to oznacza znacznie mniej niezbędnych części – oszczędność przestrzeni, czasu i… pieniędzy. Dodatkowo w systemie Ri4Power dostępna jest specjalna ściana działowa przestrzeni funkcyjnej. Można ją zainstalować zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Oddziela ona dodatkową przestrzeń, w której można umieścić okablowanie lub dodatkowe komponenty. W górnej części szafy sterowniczej przewidziano także osobną przestrzeń do montażu dodatkowych komponentów – jest łatwo dostępna przez otwieraną klapę lub osłonę.

Źródło: Rittal