Usługa frezowania CNC – jak przygotować model, aby obniżyć koszty

417

To, co ma ogromne znaczenie na koszty usług frezowania CNC to specyficzne kształty występujące w danym modelu 3D. Warto znać podstawowe zasady projektowania modeli 3D pod wykonanie metodą obróbki skrawaniem i po wstępnym stworzeniu projektu dokonać jego optymalizacji.

  1. Kąty ujemne możliwe są do wykonania jedynie na frezarce 5D co podnosi  koszt zakupu takiej maszyny i jest znacznie wyższy niż konwencjonalnej maszyny 3 osiowej, przez co też roboczogodzina pracy jest droższa.
  2. Pochylenia ścianek możliwe są do wykonania na obrabiarce trzy osiowej jednak by były wykonane z odpowiednią dokładnością maszyna musi wykonać wiele ruchów z krokiem mniejszym niż 0.1mm co mocno wydłuża czas wykonania elementu, a zarazem podnosi jego cenę.
  3. Mikro frezowanie – wszystkie kształty, które wymagają użycia frezów 1mm i cieńszych znacznie wydłużają proces obróbczy. Przy realizacji usługi frezowania CNC za pomocą mikro frezów operator musi znacznie zmniejszyć posuwy maszyny i głębokość frezowania by nie uszkodzić tak drobnego freza.
  4. Elementy frezowane z wielu stron. Przy każdym obróceniu elementu, musi on zostać ponownie bazowany. Dokładność wykonania tej operacji wpływa na globalne przemieszczenie się całej frezowanej powierzchni względem wcześniejszego ustawienia.
  5. Określenie wąskich tolerancji wykonania dla całego modelu zamiast poszczególnych ścian. Jeśli krytyczny dla modelu jest jeden wymiar to należy dla niego ustawić wąską tolerancje wykonania a pozostałe wymiary zlecić do frezowania z luźniejszą tolerancją.
Palgio – obórka, skrawanie CNC

O co warto dodatkowo zapytać, aby otrzymać dopasowaną ofertę cenową na usługę frezowania CNC.

Usługa frezowania to proces w którym klient zleca wykonanie zaprojektowanego przez siebie detalu do zewnętrznej firmy posiadającej odpowiedni do wykonania usługi park maszynowy. Koszt wykonania wyrobu metodą usługi frezowania CNC zależ od wielu czynników, dlatego każdorazowo klient powinien wysłać zapytanie wraz z komputerowym modelem, który chce wykonać.

Najpopularniejszą metodą otrzymania wyceny jest wysłanie zapytania mailowo z załączonym plikiem detalu do wykonania. Zapytanie warto rozszerzyć o szczegóły umożliwiające dokonanie precyzyjnej wyceny: opis materiału z jakiego ma zostać wykonany element (PA6, PLA, PA, POM … ), ilość detali do wykonania (wraz ze wzrostem ilości wykonywanych detali spada koszt jednostkowy), spodziewanej dokładności wykonania (im węższa tolerancja wymiarowa tym koszt wytworzenia części jest wyższy). Koszt wykonania elementu w dokładności 0.01mm może być kilkukrotnie wyższy od kosztu wykonania tego samego wyrobu w dokładności 0.1mm.

Firma świadcząca usługi obróbki skrawaniem, po otrzymaniu zapytania musi je przeanalizować: oszacować czas potrzebny na wykonanie, stopień skomplikowania wyrobu – czy do jego wykonania wystarczy prosta 3 osiowa frezarka CNC, czy może należy użyć kilku różnego typu maszyn. Analiza zapytania ofertowego przeciętnie trwa od kilku do 48 godzin. Po tym czasie w większości przypadków klient na swoim koncie mailowym zobaczy informacje o koszcie wykonania i w przypadku akceptacji o przewidywanym terminie realizacji. Jeśli klient zaakceptuje ofertę cenową, firma specjalizująca się w usługach frezowania CNC dodaje to zadanie do kolejki przeznaczonej na realizacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj