Sprężone powietrze – bagatelizowany czynnik wpływający na bezpieczeństwo w produkcji żywności

421

Dlaczego niektóre gałęzie przemysłu naprawdę potrzebują bezolejowego sprężonego powietrza. Branże takie jak spożywcza i farmaceutyczna, ale także elektronika, półprzewodniki i obróbka powierzchni są szczególnie zależne od bezolejowego sprężonego powietrza w swoich procesach produkcyjnych.        Pytanie brzmi: dlaczego?

Ropa naftowa – w postaci ciekłej lub gazowej – wpływa na różne sposoby, mówi dr Steffen Brand, specjalista ds. Inżynierii procesowej w BEKO TECHNOLOGIES. Na przykład w przemyśle spożywczym i napojów olej sprzyja wzrostowi zarazków, a także może powodować niepożądane smaki lub zapachy. W produkcji ultraczułych komponentów elektronicznych olej może mieć szkodliwy wpływ na ich funkcjonalność, a nawet niewielkie infiltracje oleju mogą powodować wady w wykończeniu powierzchni i wgłębienia lub pęcherze w powłoce proszkowej.

Co mogą zrobić producenci, aby zapewnić bezolejowe sprężone powietrze? Istnieją dwa możliwe rozwiązania, ale podkreślić należy, że samo zastosowanie sprężarki bezolejowej nie gwarantuje bezolejowego sprężonego powietrza, ponieważ powietrze wlotowe najprawdopodobniej zostanie zanieczyszczone olejem, np. z pobliskiej drogi.

Więcej informacji:

https://www.beko-technologies.com/pl/pl/know-how/sprezone-powietrze/bezolejowe-sprezone-powietrze/

Dwie technologie sprężonego powietrza bezolejowego

Aby zapewnić bezolejowe sprężone powietrze do wrażliwych zastosowań przemysłowych, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań: konwersję katalityczną lub adsorpcję.

Absorbery z węglem aktywnym usuwają ze sprężonego powietrza opary oleju, którego nie usunęły filtry. Cząsteczki oleju wiążą się z powierzchnią węgla aktywnego, oczyszczając w ten sposób sprężone powietrze. Jakość węgla aktywnego jest tu decydująca. Duże powierzchnie wewnętrzne i bardzo drobny system porów są kluczowymi warunkami wstępnymi skutecznej absorpcji. Pozostała zawartość oleju spełnia wymagania normy ISO 8573-1 klasa 1-2, ale węgiel aktywny wymaga wymiany około raz w roku.

Katalizator BEKOKAT® zapewnia sprężone powietrze wolne od oleju, zarazków i bakterii poprzez całkowite przekształcenie wszelkich węglowodorów w sprężonym powietrzu w CO2 i wodę poprzez całkowite utlenianie katalizatora.

Technologia BEKOKAT® dostarcza czyste sprężone powietrze o maksymalnej zawartości oleju resztkowego 0,001 mg/m3, co znacznie przekracza wymagania normy ISO 8573-1.

Dowiedz się więcej o technologii stojącej za tym rozwiązaniem:
https://www.beko-technologies.com/pl

Która technologia jest najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb?

BEKO TECHNOLOGIES Sp. z o.o.
Ul. Pańska 73
00-834 Warszawa
Tel. 22 314 75 40

E-Mail : info.pl@beko-technologies.pl
www.beko-technologies.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj