Pierwszy panel operatorski powstał 30 lat temu

939

W tym roku Pro-face by Schneider Electric, pierwszy na świecie producent paneli operatorskich, świętuje 30-lecie swojej działalności. Firma przyczynia się do ewolucji w produkcji, dostarczając rozwiązania, które umieszczają personel w centrum cyfrowej rewolucji.

Pro-face by Schneider Electric promuje innowacje technologiczne w procesach usprawniania i automatyzacji m.in. branży przemysłowej. Firma od zawsze wyznaczała kierunek rozwoju dla paneli operatorskich.

Nasz kluczowy produkt HMI był kiedyś tylko interfejsem komunikacyjnym, który służył do wymiany danych oraz poleceń między maszyną (sterownikiem PLC) a operatorem. Obecnie, jako pierwszy producent na świecie, patrzymy na HMI nie jako na pojedynczy produkt, lecz na skalowalne rozwiązanie, które daje użytkownikowi dużo większe możliwości. Jeśli zakład produkcyjny chce być nowoczesny i obniżać koszty produkcji, to musi dziś korzystać z rozwiązań temu sprzyjających. Technologia Przemysłu 4.0 tego wymaga, a dzięki naszym rozwiązaniom wdrożenie automatyzacji w firmie staje się możliwe – komentuje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Pro-face by Schneider Electric zaczęła przyjmować pierwsze zamówienia w 1988 r., a oficjalnie rozpoczęła działalność w 1989 r. Był wówczas pionierem na rynku – opracowała pierwszy na świecie dotykowy panel operatorski. W 2000 r. jako pierwszy wprowadził standard Ethernet do interfejsów HMI. Doprowadziło to do wprowadzenia rozwiązań IT w zakładach produkcyjnych, umożliwiając wyświetlanie, analizowanie i dostosowywanie wszystkich informacji wymaganych na tym stanowisku pracy. Pro-face by Schneider Electric dzięki linii przemysłowych komputerów PC i serii SP5000 wspiera najbardziej zaawansowaną produkcję.

W odpowiedzi na wyzwania Przemysłu 4.0

W czasach, gdy inteligentne protokoły komunikacyjne są coraz bardziej popularne, przed współczesnymi projektantami automatyki stawiane są nowe wyzwania: jak dobrać urządzenia do aplikacji tak, aby się ze sobą komunikowały, nie powodować skomplikowania architektury sieci, a co za tym idzie nie zwiększać kosztów aplikacji? Rozwiązaniem mogą być panele HMI Pro-face by Schneider Electric. Zaimplementowano w nich ponad 100 dedykowanych protokołów komunikacyjnych do różnego typu urządzeń. Panele HMI wymieniają także dane z regulatorami temperatury, robotami przemysłowymi, sterownikami PLC, przekaźnikami bezpieczeństwa czy systemami wizyjnymi. Kolejnym wyzwaniem przy wdrażaniu systemu automatyki jest niedopasowanie sprzętu do warunków środowiskowych, w którym przyjdzie pracować danemu urządzeniu. Wynika to z dwóch rzeczy: instalowane urządzenia nie mają możliwości specjalnego wykonania lub wykonanie panelu, które było by w stanie pracować w niesprzyjających warunkach, kosztuje dwukrotnie więcej.

Źródło: Shneider Electric