Rozwiązanie przewodowe SCARA wzmacnia peszle i sprawia, że system zasilania jest bardziej wytrzymały przy ruchach o wysokiej dynamice. Roboty SCARA są idealne do wykonywania zadań typu pick & place lub prac montażowych. Jednak dynamika ta ogranicza ich żywotność ze względu na zużycie peszli w bardzo krótkim czasie. Dlatego firma igus opracowała teraz alternatywę, którą można zastosować razem z rozwiązaniem przewodowym SCARA, co znacznie wydłuża ich żywotność.
Oglądanie robotów SCARA podczas pracy może szybko przyprawić o zawrót głowy. Roboty z poziomym ramieniem przegubowym pracują szybko w czterech osiach. Ramiona wewnętrzne i zewnętrzne obracają się poziomo, a element chwytający, śruba kulowa, porusza się obrotowo i liniowo, dzięki czemu ramię robota może dotrzeć do niemal każdego punktu w swoim promieniu roboczym. Ruch jest szybki i precyzyjny, ale oznacza także, że zewnętrznie prowadzone przewody i węże muszą być często wymieniane lub serwisowane ze względu na wysokie obciążenia. Tak było również w przypadku jednego z producentów z branży motoryzacyjnej, który chciał zoptymalizować swój system zasilania — zarówno peszel, jak i łożysko obrotowe. „Zainspirowani tym wyzwaniem, przyjrzeliśmy się słabym punktom węży oraz złączy i podczas dwuletniego procesu badań oraz testów, opracowaliśmy rozwiązanie przewodowe SCARA” — wyjaśnia Michał Czepczyk, menadżer ds. robotyki w igus Polska. Nowością jest niestandardowy e-prowadnik przewodowy, który bezpiecznie prowadzi energię z osi 1 do śruby kulowej i zapobiega plątaniu się przewodów, nawet podczas pracy ciągłej.
Łożyska kulkowe i dodatkowy kręgosłup
Rozwiązanie przewodowe SCARA składa się z trzech elementów: łożyska obrotowego dla ruchomego i stałego końca, a także peszla wzmocnionego e-rib. Cechą szczególną jest nowe połączenie obrotowe, które pochłania siły skręcające. Tutaj, zintegrowane łożyska kulkowe zapewniają płynną pracę systemu zasilania, który jest odporny nawet na wysokie przyspieszenia. Peszel jest wzmocniony e-rib, dzięki czemu może poruszać się tylko w jednym kierunku, a boczne elementy prowadzące zapewniają peszlom długość samonośną.
Rozwiązanie przewodowe SCARA wydłuża żywotność
Nowy system zasilania, testowany w laboratorium igus o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, już prezentuje zadowalające wyniki. Zachowanie systemu zasilania w ekstremalnych warunkach jest testowane na robotach SCARA — we współpracy z producentem robotów EPSON. Przy niektórych ruchach na system oddziałuje siła 6G. Wytrzymał już ponad trzy miliony cykli przy obrotach powyżej 5000 stopni na minutę i nadal pracuje. „Dzięki rozwiązaniu przewodowemu SCARA możemy wydłużyć żywotność systemu zasilania stosowanego wcześniej w robotach SCARA. Roboty pracują teraz dłużej, są bezobsługowe i bezawaryjne” — mówi Czepczyk. Wszystkie trzy komponenty są dostępne jako kompletny system, który można szybko zmodernizować.
Źródło: IGUS