Monitorowanie temperatury jeszcze nigdy nie było tak proste
3RS2 to nowa seria przekaźników Sirius do monitorowania temperatury. Znajdą zastosowanie w wielu typowych aplikacjach przemysłowych, w których istotna jest prostota rozwiązania i wysoka niezawodność działania. Zapobiegają awariom instalacji oraz uszkodzeniom, które mogą powstać przy przekroczeniu lub spadku temperatury poniżej określonych wartości granicznych. Dostępne certyfikaty i potwierdzenia (np. ATEX, SIL, PN-EN 50156, PN-EN 14597) pozwolą na zastosowanie przekaźników SIRIUS 3RS2 w różnych aplikacjach na całym świecie.
Nowe przekaźniki do kontroli temperatury SIRIUS 3RS2 są dostępne w wersji analogowej z pokrętłami oraz cyfrowej, wyposażonej w ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Mogą być stosowane do monitorowania temperatury wewnątrz szaf sterowniczych, olejów silnikowych, łożysk i przekładni oraz płynów chłodzących. Znajduję również zastosowanie w monitorowaniu systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i systemów dostarczających ciepłą wodę. W porównaniu z poprzednimi modelami przekaźniki SIRIUS 3RS2 mają rozszerzoną funkcjonalność, są łatwiejsze w obsłudze i mają węższą konstrukcję – ich szerokość to jedynie 22,5 milimetra!
Uniwersalność i integracja przekaźników SIRIUS 3RS2 z nadrzędnymi systemami sterowania
Wersja cyfrowa SIRIUS 3RS26 jest parametryzowana za pomocą intuicyjnego menu z poziomu wyświetlacza LCD. Może monitorować dwa oddzielne poziomy temperatury. Wyposażona jest w dwa konfigurowalne wyjścia CO (przełączane). Współpracują z termorezystorami PT100, PT1000, czujnikami KTY83-110, KTY84, NTC oraz termoparami J, K, T, E, N, S, R i B. Interfejs komunikacyjny przekaźnika na podczerwień, posiadający certyfikat SIL1, umożliwia bezprzewodowe przyłączenie modułu wejść, do którego mogą być podłączone dwa dodatkowe obwody z czujnikami rezystancyjnymi. Moduł wejść wyposażony jest również w wejście analogowe, które może służyć do podłączenia czujnika wyposażonego w oddzielny przetwornik z wyjściem analogowym. Pozwala to na kontrole temperatury dużych obiektów takich jak silniki czy transformatory, w których pomiar temperatury za pomocą jednego czujnika jest niewystarczający.
Po lewej: Przekaźnik SIRIUS 3RS2 z nastawą analogową. Po prawej: Przekaźnik SIRIUS 3RS2 z nastawą cyfrową wraz z dodatkowym modułem wejść.
przekaźniki SIRIUSPo lewej: Przekaźnik SIRIUS 3RS2 z nastawą analogową. Po prawej: Przekaźnik SIRIUS 3RS2 z nastawą cyfrową wraz z dodatkowym modułem wejść.
przekaźniki SIRIUS
Zintegrowany wyświetlacz LCD integruje nowe funkcje, m.in. tryb oszczędzania energii (ecoMode) i polepszone możliwości kalibracji. Wersje cyfrowe przekaźnika SIRIUS 3RS25 są również dostępne z interfejsem IO, dzięki czemu dane o temperaturze mogą być przekazywane do nadrzędnych systemów sterowania i zintegrowane z otwartymi chmurowymi systemami IoT, takimi jak MindSphere.
Wersje analogowe przekaźników SIRIUS 3RS25 są parametryzowane za pomocą przełączników oraz obrotowych pokręteł. Mogą być używane do prostych układów regulacji dwustanowej. Współpracują z termorezystorami PT100 oraz termoparami typu J i K. Wyposażone są w jedno wyjście CO.
Kilka słów o bezpieczeństwie – funkcja oferowane przez przekaźniki 3RS2
Przekaźniki SIRIUS 3RS2 są certyfikowane zgodnie z normami bezpieczeństwa funkcjonalnego (PN-EN 61508/62061 i PN-EN ISO 13849) i dlatego mogą być stosowane w aplikacjach bezpieczeństwa do SIL 1 / PL c. Są również zatwierdzone jako monitory temperatury i ograniczniki zgodnie z PN-EN 14597 i mogą być stosowane w piecach przemysłowych oraz do monitorowania palników zgodnie z PN-EN 50156.
Dodatkowo poprzez zmianę koloru wyświetlacz wskazuje stan urządzenia (błąd, ostrzeżenie, przekroczona wartość graniczna). W przypadku wystąpienia usterki, np. przerwania obwodu czujnika, przekaźnik przełącza się w stan bezpieczny. Funkcja pamięci zapewnia, że w przypadku awarii zasilania jest zapisywany i odtwarzany ostatni stan urządzenia.
Nowe urządzenia SIRIUS 3RS2 zastępują poprzednie modele serii 3RS1.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu:
Źródło: Siemens