Nadmuch sprężonym powietrzem czy powietrzem niskociśnieniowym?

978

Co się bardziej opłaca? Co jest skuteczniejsze? Co bardziej bezpieczne?

To, że procesy przemysłowe takie jak oczyszczanie, osuszanie czy chłodzenie niemal nie mogą istnieć bez powietrza przemysłowego to oczywiste. Jednak jaki rodzaj nadmuchu wybrać?

Najczęściej stosowane jest sprężone powietrze. Zapewnia silny, skuteczny strumień odmuchowy. Zasila dysze, noże czy pistolety powietrzne, ale niestety również zwykłe, nawiercone lub spłaszczane rurki. To ostatnie rozwiązanie, choć łatwo dostępne i pozornie tanie generuje wiele problemów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie de facto bardzo kosztowne, zużywa duże ilości drogiego sprężonego powietrza, generuje wysoki hałas i jest niebezpieczne dla zdrowia pracowników.

Dobrym wyborem są bezpieczne dysze i pistolety. Odpowiednio dobrane zużywają zadecydowanie mniej powietrza (oszczędności aż do 40%), są ciche (redukcja hałasu do 50 %) i przede wszystkim eliminują niebezpieczeństwo dostania się sprężone powietrza do krwiobiegu operatora.

Dysze dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach (a więc i różnych kształtach strumienia nadmuchu), dzięki czemu łatwo dobrać narzędzie idealne dla konkretnego zastosowania. Dobrze dobrane narzędzie odmuchowe wpływa nie tylko na poprawę warunków pracy czy oszczędności, ale również na jakość procesu produkcyjnego i wytwarzanych produktów, poprzez odpowiednie dostosowanie/zwiększenie siły nadmuchu.

Alternatywą dla wielu aplikacji jest odmuch powietrzem o niskim ciśnieniu, szczególnie z użyciem noży powietrznych. Często jest to rozwiązanie znaczniej bardziej ekonomiczne i nie mniej skuteczne niż zastosowanie sprężonego powietrza.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że niskociśnieniowe systemy zasilane są przez niezależne dmuchawy lub wentylatory, a więc nie obciążają dodatkowo sieci sprężonego powietrza. Noże powietrzne zasilane niskim ciśnieniem dostępne są o długościach nawet do kilku metrów, doskonale sprawdzają się więc przy usuwaniu zanieczyszczeń czy osuszaniu bardzo dużych powierzchni. Tania eksploatacja daje szybki zwrot z inwestycji.

Odmuch niskim ciśnieniem jest idealnym rozwiązaniem problemu oczyszczania personelu pracującego w środowisku o dużym zapyleniu. Stosowanie pistoletów na sprężone powietrze do usuwania pyłu i innych zanieczyszczeń z odzieży jest zarówno niebezpieczne jak i niezgodne z wymaganiami BHP.

Bezpieczniejszym i tańszym w użytkowaniu rozwiązaniem są specjalistyczne stacje odmuchiwania personelu strumieniem powietrza o niskim ciśnieniu (poniżej 2,52 PSIG czyli ok. 0,17 bara). Są one dostępne w wersji mobilnej i stacjonarnej (systemy naścienne). Rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym są kompletne kabiny odmuchowe.

Tego typu urządzenia najczęściej ustawiane są przy wejściu do pomieszczeń zapylonych, na granicy stref czystej i brudnej, aby dać personelowi możliwość dokładnego oczyszczenia się z pyłu np. podczas drogi na stołówkę lub do części biurowej.

Zatem – sprężone powietrze czy niskie ciśnienie? Wybór nie jest prosty.

Vervo Sp. z o.o. od ponad 20 lat współpracuje z firmami wykorzystującymi powietrze w procesach produkcyjnych. Nasi specjaliści pomogą  dobrać rozwiązanie gwarantujące największą efektywność oraz istotną redukcję kosztów operacyjnych.

Kontakt: zapytaj@vervo.pl
www.vervo.pl 
tel.  42 253 47 40


VERVO Sp. z o.o.
ul. Duńska 1
91-204 Łódź

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj