Kopalnia wapienia korzysta z technologii hamowania rekuperacyjnego w napędach o zmiennej prędkości Leroy-Somer

805

Duża kopalnia złóż metali i niemetali z USA zastosowała najnowszy napęd o zmiennej prędkości Powerdrive FX z funkcją dynamicznego hamowania z oferty Leroy-Somer.

Produkt jest używany jako napęd z hamowaniem rekuperacyjnym w przenośniku opadającym jednej z kopalń wapienia należącej do przedsiębiorstwa. Kiedy dotychczasowy napęd przenośnika stał się przestarzały, jako preferowanego dostawcę dzięki poleceniu wybrano Leroy-Somer. Duża kopalnia złóż metali i niemetali z USA zastosowała najnowszy napęd o zmiennej prędkości Powerdrive FX z funkcją dynamicznego hamowania z oferty Leroy-Somer. Produkt jest używany jako napęd z hamowaniem rekuperacyjnym w przenośniku opadającym jednej z kopalń wapienia należącej do przedsiębiorstwa. Kiedy dotychczasowy napęd przenośnika stał się przestarzały, jako preferowanego dostawcę dzięki poleceniu wybrano Leroy-Somer.

Przedsiębiorstwo Greer Industries jest w rękach prywatnych od trzech pokoleń i rozwinęło się do sieci o zróżnicowanej działalności, zarządzanej z siedziby przedsiębiorstwa w Morgantown w Wirginii Zachodniej. Morgantown jest także lokalizacją dla trzech z czterech kopalń wapienia należących do firmy i zarządzanych przez grupę Greer Limestone, która jest zaawansowaną spółką górniczą z ponad 500 milionami ton zasobów eksploatacyjnych wysokiej jakości. Obecnie wydobycie wapienia w Wirginii Zachodniej przekracza 10 milionów ton rocznie, z czego dużą część dostarcza przedsiębiorstwo Greer. Wapień jest wykorzystywany w produkcji betonu i asfaltobetonu, topnika, cementu, wapna rolniczego, kruszywa budowlanego i tłucznia. Wapień o najlepszej jakości jest używany jako pył skalny i do celów chemicznych w oczyszczaniu wody i w produkcji.

„Przenośniki są integralną częścią naszych kopalń i pomagają w realizacji niezawodnej podaży materiału wysokiej jakości, odpowiadającej wymaganiom naszych klientów” — wyjaśnił Jim Phillips, kierownik działu elektrycznego w Greer. „Wcześniej używaliśmy systemu Saftronics, w którym pracował napęd DC Fincor, lecz stał się on przestarzały. Nie mając już żadnego dostępu do serwisu i części zamiennych pomyśleliśmy o korzyściach z wymiany sprzętu, aby uniknąć wszelkich możliwych przestojów przenośnika i przerw w produkcji”.

Kiedy Jim Parimuha polecił produkty Leroy-Somer, Jim Phillips wybrał spośród wszystkich dostawców technologię napędu rekuperacyjnego tej firmy, ponieważ znał już jej dobrą reputację.

Pojęcie hamowania rekuperacyjnego oznacza zdolność napędu podczas hamowania do przekształcania energii mechanicznej silnika i jego obciążenia w energię elektryczną, która jest zwracana do źródła zasilania prądem przemiennym. Oznacza to mniejsze zużycie energii, a więc mniejsze rachunki za energię dla użytkownika. „Montaż napędu Powerdrive FX okazał się bardzo prostą wymianą” — powiedział Jim Phillips. „W porównaniu z poprzednim napędem połączenie z regulatorem PLC bardzo się wręcz uprościło po montażu nowego napędu w maju 2016 roku. Napęd jest także dużo mniejszy”.

Powerdrive FX firmy Leroy-Somer to kompaktowy napęd o zmiennej prędkości z rekuperacją. Dzięki technologii sterowania najnowszej generacji jest dobrze przystosowany do bezczujnikowego sterowania silnikami z magnesem. Ponadto stopień ochrony IP54 przed wnikaniem cząstek z powietrza oznacza korzyści w postaci dłuższego czasu eksploatacji dla użytkowników z sektora górniczego, takich jak Greer.

„Integralność i niezawodność napędów Powerdrive FX są bardzo dobre, a towarzyszy im niezrównane wsparcie serwisowe oferowane przez Leroy-Somer” — zakończył Jim Phillips. „Zdecydowanie wezmę pod uwagę zastosowanie kolejnych produktów tej firmy w przyszłości”.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.