Klimatyzacja szaf sterowniczych i mistrzostwo oszczędności

731

Zrównoważony rozwój ma dla firmy Voith dużą wartość. Działający na całym świecie koncern od lat funkcjonuje według zasad ekologicznie czystego, uczciwego i długoterminowego gospodarowania. Wyniki wprowadzanych działań mówią same za siebie, co więcej przedsiębiorstwo było już wielokrotnie nagradzane za zarządzanie środowiskowe. A to nie koniec. Niedawno w firmie z Heidenheim odkryto źródło kolejnych, potencjalnych oszczędności – w klimatyzacji szaf sterowniczych…

Hale produkcyjne Voith Turbo w Heidenheim. Wszędzie pracują agregaty, w przypadku których zużycie energii i zasobów odgrywa niemałą rolę w łącznym bilansie przedsiębiorstwa. „Ważne jest każde urządzenie zużywające energię – od oświetlenia w korytarzu przez ogrzewanie w hali aż po duże maszyny w produkcji” – wylicza odpowiedzialny za zarządzanie zasobami i energią Markus Brunkal i dodaje: „Wytyczne Voith są bardzo ambitne: zaoszczędzić 20 procent energii w ciągu najbliższych 6 lat”.

W sumie siedmioro pracowników z różnych działów Voith Turbo zajmuje się wyłącznie tematyką efektywności zasobów i energii. W ostatnich latach odnieśli oni duże sukcesy w poszukiwaniach możliwości zwiększenia efektywności. Możliwe było obniżenie pierwotnego zużycia energii z 37 gigawatogodzin do 30 gigawatogodzin; zużycie świeżej wody spadło w tym samym okresie ze 127 metrów sześciennych do 77 metrów sześciennych, a ilość śmieci ograniczono do około 1000 ton.

Najlepsze praktyki i wysoko postawione cele

Firma Voith w swoich lokalizacjach na całym świecie prowadzi działania w zakresie optymalizacji zasobów i efektywności energetycznej. „Grupy robocze Voith Turbo w Niemczech spotykają się dwa razy do roku celem umożliwienia wzajemnej wymiany informacji, od czasu do czasu dołączają także specjaliści z zewnątrz” – mówi Wolfgang Steck, który jako kierownik zespołu testowego odpowiada między innymi za produkcję i dodaje: „Podczas jednego ze spotkań grupy roboczej to właśnie pracownik firmy Rittal wymienił potencjalne oszczędności, które oferują systemy klimatyzacji szaf sterowniczych”.

PrzemysłDodatkowo serwis Rittal oferuje usługę zwaną kontrolą efektywności serwisu, która polega na dostarczeniu klientowi szczegółowej listy potencjałów. Firma Voith Turbo skorzystała z tej usługi. „Dwaj pracownicy Rittal byli w naszej fabryce przez tydzień i dokładnie sprawdzili każdą obrabiarkę oraz należącą do niej klimatyzację szaf sterowniczych” – relacjonuje Brunkal i dodaje: „Usługi serwisu Rittal okazały się bardzo dużą korzyścią i oszczędnością dla nas”.

Rittal dla przemysłu

Pod uwagę wzięto 50 różnych maszyn, których szafy sterownicze były wyposażone w klimatyzację. Wynik audytu serwisowego zawierał liczne informacje o stanie klimatyzacji szaf sterowniczych każdej badanej maszyny. Obszerną częścią dokumentacji są także zalecenia dotyczące zasadności wymiany klimatyzatora, zalecanego urządzenia, jak również informacja na temat oszczędności energii w przypadku wymiany.

Rittal zalecił firmie Voith w Heidenheim wymianę klimatyzatorów przy łącznie 21 obrabiarkach. W zależności od wymaganej mocy chłodniczej były to klimatyzatory z rodziny Blue e lub Blue e+.

„Wyniki kontroli efektywności były dla nas dużym zaskoczeniem” – wspomina zdumiony wielkością potencjalnych oszczędności energii Brunkal. W dokumentacji sporządzonej przez Rittal dla Voith Turbo obliczono czasy amortyzacji. Zgodnie z nimi zmiana na bardziej wydajne klimatyzatory spłaci się po około dwóch latach, co zdaniem Stecka jest bardzo ważnym argumentem.

Energooszczędne przezbrojenie

W sumie zainstalowano 28 klimatyzatorów Rittal serii Blue e+ i siedem klimatyzatorów serii Blue e przy 21 obrabiarkach. Przezbrojenie, z wyjątkiem kilku drobnych dopasowań, przebiegało absolutnie bez problemów. „Pracownicy Rittal bardzo ułatwili nam pracę” – Brunkal chwali wsparcie Rittal Service.

Ponieważ grupy robocze z różnych lokalizacji regularnie wymieniają się informacjami, kontrola efektywności i serwisu Rittal została przeprowadzona również w innych zakładach produkcyjnych Voith Turbo w Niemczech – z równie przekonującymi wynikami.

Źródło: Rittal Sp.z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj