Ewolucja serii napędów bezstopniowych AC30 oferuje lepsze możliwości komunikacyjne dla jeszcze większej elastyczności zastosowań

836

Parker rozszerzył popularny asortyment napędów bezstopniowych AC30 o nową funkcjonalność i rozbudowane funkcje komunikacyjne. Seria AC30, od początku tworzona, jako wysoce modułowy układ napędowy, teraz obejmuje trzy nowe wymienne moduły sterowania, które dołączą do istniejących opcji komunikacji oraz wejść/wyjść. Poszerzenie oferty stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie przemysłu na przejrzystą formę komunikacji napędzaną przez koncepcję „Internetu rzeczy”.

Dostępna w serii nowa zaawansowana komunikacja oferuje w standardzie zsynchronizowaną w czasie komunikację Ethernet 1588 peer-to-peer, Ethernet IP oraz Profinet. Wbudowana komunikacja Ethernet posiada funkcjonalność serwer-klient Modbus TCP/IP, co umożliwia stosowanie stron internetowych zapewniających użytkownikom dostęp do funkcji analitycznych i inteligentnej łączności. Kolejnym usprawnieniem komunikacyjnym jest opcja sprzężenia zwrotnego z podwójnym enkoderem. Seria AC30 jest przystosowana do zastosowań wymagających precyzyjnego sterowania takich jak  ciągnienie drutów, procesach przetwarzania, druku, wytłaczaniu i na stanowiskach badawczych. Stanowi jeden z najbardziej elastycznych napędów dostępnych dziś na rynku.

Inżynierowie Parkera podnieśli poprzeczkę również w zakresie niezawodności układu dzięki wprowadzeniu do serii unikatowej funkcji obejścia awarii enkodera. W przypadku awarii enkodera silnika, napęd gładko przechodzi w tryb sterowania w pętli otwartej, przez co linie technologiczne mogą kontynuować pracę do czasu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Ulepszona technologia samoczynnego wyłączania i diagnostyki pozwala łatwiej określić przyczynę awarii w przypadku uszkodzenia produktu lub awarii w trakcie procesu, skracając do minimum czas przestoju maszyny.

Parker wyposażył napędy w dodatkową pomięć – przestrzeń na programowanie aplikacji zgodnie z CODESYS IEC61131 została zwiększona czterokrotnie. Plik źródłowy projektu CODESYS można teraz wygodnie zapisać na pamięci wewnętrznej napędu, co umożliwia prostsze wsparcie i szybki dostęp do konfiguracji napędu. Seria AC30 posiada bardziej rozbudowaną bibliotekę aplikacji, z nowymi blokami funkcyjnymi do programowania w ramach określonych projektów, przez co konfiguracja nowych aplikacji jest możliwie najprostsza.

Elastyczność, niezawodność, prostota, wydajność i możliwości komunikacyjne stanową zasadnicze atrybuty serii AC30, która obejmuje siedem rozmiarów przy mocy znamionowej do 250 kW. Ponadprzeciętny komfort sterowania można uzyskać w układach z prostymi pompami i wentylatorami sterowanymi w pętli otwartej, po linie technologiczne pracujące w pętli zamkniętej. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest niezawodne i precyzyjne sterowanie prędkością silników indukcyjnych prądu przemiennego lub z magnesami stałymi, seria AC30 oferuje kompleksowe i oszczędne rozwiązania. Więcej informacji na temat udoskonalonej serii AC30 można znaleźć na stronie: http://ph.parker.com/gb/en/ac-variable-frequency-drives-kw-rated-ac30-series