Bezpieczne prowadzenie przewodów na robocie, dzięki ekonomicznemu systemowi odciągu igus

821

Spawanie, nitowanie, lutowanie: Roboty przemysłowe muszą pracować dynamicznie i szybko podczas produkcji. W związku z tym wymagane jest bezpieczne i kompaktowe prowadzenie przewodów i węży. W tym miejscu stosowane są trójwymiarowe e-prowadniki triflex firmy igus. Jeśli
e-prowadniki tworzą pętle w obszarze roboczym robota, może to uszkodzić przewody i węże, a także doprowadzić do awarii maszyny. Z tego powodu firma igus opracowała nowy, ekonomiczny system odciągu TR.RSEL. System prowadzi e-prowadnik wzdłuż ramienia robota, zapewniając bezproblemowe i niezawodne działanie.

 Roboty przemysłowe do montażu części samochodowych w przemyśle motoryzacyjnym pracują często z bardzo dynamicznymi ruchami na maksymalnym możliwym zakresie. Użytkownicy wybierają e-prowadniki, aby zapewnić bezpieczne prowadzenie przewodów do transmisji danych, pneumatycznych i zasilających na robocie. e-prowadniki triflex R firmy igus są bardzo użyteczne, ponieważ zostały specjalnie zaprojektowane do branży robotycznejidostosowują się do trójwymiarowych ruchów robotów. Jednak, wraz z rosnącą różnorodnością zautomatyzowanej technologii produkcji, konieczne jest prowadzenie nie tylko przewodów elektrycznych i pneumatycznych, ale także węży do śrub,nitów i wkrętów.

Ponieważ węże te nie mogą pracować przy niskich promieniach gięcia, system zasilania robota wymaga zastosowania mechanizmu odciągu. Z tego powodu firma igus opracowała nowy, bardzo ekonomiczny system odciągu triflex RSEL dla swoich e-prowadników. Gwarantuje on, że e-prowadnik jest utrzymywany możliwie blisko ramienia robota. System zapobiega przed zwisającym prowadnikiem blokującym lub wpływającym na ruchy robota, nawet w bardzo dynamicznych zastosowaniach. Pętla spowodowana brakiem systemu mogłaby uszkodzić e-prowadnik oraz przewody i węże znajdujące się wewnątrz, prowadząc do awarii maszyny.

Ekonomiczny i łatwy w dopasowaniu system odciągu

Ze względu na standardowe wymiary i bardzo kompaktową konstrukcję, nowy system odciągu może być montowany bezpośrednio na trzeciej osi wszystkich typowych robotów. Oznacza to, że wszystkie istniejące serie triflex R, takie jak TRC, TRE i TRCF, można szybko i łatwo wymieniać. Stały koniec e-prowadnika może być dowolnie zamontowany poza nowym systemem. Kolejna zaleta: dzięki zastosowaniu liniowego systemu odciągu użytkownik oszczędza dodatkową długość przewodu i związane z tym koszty, ponieważ pętla e-prowadnika nie jest wymagana. Triflex RSEL jest dostępny jako wariant z dwiema linkami elastycznymi w rozmiarach 70 lub 85.

Źródło: Igus