Wykorzystanie instalacji OZE na potrzeby przedsiębiorstwa

254

Swobodny dostęp do źródeł energii jest warunkiem funkcjonowania gospodarki. Ostatnie wydarzenia pokazują silną zależność między drogą pozyskiwania surowców energetycznych, a stabilnością ekonomiczną i społeczną Polski oraz Europy. Odnawialne źródła energii pozwalają na zminimalizowanie negatywnych skutków zakupu gazu lub ropy i przyczyniają się do budowanie niezależności energetycznej kraju. Kolejnym ważnym elementem jest drastyczne pogorszenie się stanu środowiska naturalnego spowodowane używaniem nieodnawialnych źródeł energii.

W najbliższym czasie można spodziewać się rosnącego zainteresowania różnymi rodzajami OZE, nie tylko ze strony indywidualnych odbiorców, ale również największych przedsiębiorstw. Dlatego koniecznością stało się poznanie i zrozumienie aspektów związanych z wprowadzaniem OZE do firm. Szkolenie  Wykorzystanie instalacji OZE na potrzeby przedsiębiorstwa – finansowa, techniczna i prawna strona inwestycji  organizowane przez MMC Polska  w dniach 27-28.02.2023 r. ma za zadanie kompleksowo przedstawić zagadnienia związane z tym tematem.

Wytwarzanie energii na własne potrzeby przedsiębiorstwa

Firmy najczęściej korzystają z odnawialnych źródeł energii poprzez kupowanie ich od innych podmiotów. Jednak rosnące ceny, brak stabilności rynku energetycznego oraz obawa przed przerwami w dostawie prądu spowodowały, że przedsiębiorstwa poważnie rozważają budowę stacji prądotwórczych na własny użytek. Wiele firm może pozwolić sobie na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych na dachach posiadanych nieruchomości lub wykorzystać grunty pod budowę farmy wiatrowej. Posiadanie własnego źródła energii przynosi przede wszystkim znaczne oszczędności i pozwala na uniezależnienie się od niestabilnego rynku tradycyjnych paliw kopalnych. Dlatego korzystanie z OZE przestaje być dla firm tylko marketingowym hasłem i staje się sposobem na poprawę płynności finansowej.

Jednak, aby przedsiębiorstwa mogły w pełni wykorzystywać OZE, niezbędne są regulacje prawne umożliwiające budowę linii bezpośrednich łączących farmę energii z odbiorcą. Obowiązujące przepisy zezwalają na budowę jedynie wówczas, gdy odbiorca nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na energię za pośrednictwem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Oczywiście kwestią sporną są również opłaty za prąd ponoszone przez przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy firma będzie korzystała z własnych źródeł, dotychczasowi operatorzy linii energetycznych zostaną pozbawieni dochodów z tego tytułu.

Technologia magazynowania ciepła i chłodu

Firmy zainteresowane wytwarzaniem OZE na własne potrzeby powinny posiadać odpowiedniego rodzaju magazyny do przechowywania nadwyżek energii. Jedną z najbardziej obiecujących technologii w tym zakresie jest magazynowanie ciepła i chłodu. To nowoczesne rozwiązanie pozwala w ciepłych miesiącach zbierać energię wykorzystywaną zimą, a w chłodnych okresach zbierać zasoby potrzebne latem na przykład do zasilenia klimatyzacji. Magazyn jest idealnym rozwiązaniem dla pomp ciepła oraz fotowoltaiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj