Tele – Fonika Kable: Najlepsze rozwiązania dla Formuły 1

720

Szybkość i niesamowite emocje. Najnowocześniejsze rozwiązania w konstrukcji silników i rozbudowane systemy bezpieczeństwa z tym wszystkim kojarzy nam się Formuła 1. Najbardziej prestiżowe z rozgrywanych wyścigów samochodowych. Swój udział ma w nich Tele – Fonika Kable SA.

Polski producent wraz ze swoimi kontrahentami opracował do zastosowań w bolidach Formuły 1 system okablowania wykonany z super giętkiego przewodu z żyły aluminiowej izolowanej wysokogatunkową mieszanką gumową, odporną na rozdzierania i rozprzestrzenianie płomienia oraz promieniowanie UV i działanie oleju.

– To dopiero początek naszej przygody z Formułą 1. W przyszłości planujemy dalsze prace wdrożeniowe związane z opracowywanie specjalistycznych kabli i przewodów do takich właśnie zastosowań. Wiemy, że podobne rozwiązania nie ograniczają się tylko do bolidów.  Rynek jest dużo większy i jego atrakcyjność związana z lotnictwem czy choćby nowoczesnymi rozwiązaniami w szybkim transporcie kolejowym będzie rosła z roku na rok – uważa Ryszard Pilch, prezes zarządu spółki Tele – Fonika Kable SA.  – Dlatego chcemy mieć swoje miejsce w rozwoju innowacyjnych technologii. To dobra inwestycja – zdecydowanie zapewnia prezes Ryszard Pilch. – Produkt powstał dzięki zaangażowaniu, pasji i wiedzy technologów z naszej krakowskiej fabryki. Natomiast potem przewód 07RN-F 300 AL wdrażali już niemieccy eksperci ze Spółki TELE-FONIKA Kable Central Europe GmbH.

Serce układu

Przewody 07RN-F 300 AL., umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie systemu Energy Recovery System ( ERS – H i ERS – K) Sysem  ERS-H, nazywany często również  MGU-H (Motor Generation Unit – Heat), działa zasadniczo, jako dynamo do roweru. Ruch obrotowy przekształcany jest w energię elektryczną przekazywaną bezpośrednio do  ERS-K . System ERS-K przekształca następnie energię elektryczna w energię kinetyczną i oddaje ją bezpośrednio na wał napędowy.

Do wszystkich tych procesów przemiany energii w strefie hamulców oraz turbosprężarki Formuła 1 poszukiwała giętkich przewodów o małej wadze, zapewniających odpowiednie połączenia z baterią.

– Cały system to przewody wraz z osprzętem przyłączeniowym, wyposażonym w specjalne wtyczki i konektory oraz narzędzia montażowe dostosowane pod kątem niezawodności działania do wymagań elektrotechnicznych, które spełniają super giętkie przewody aluminiowe. W efekcie cały system umożliwiają kierowcy korzystanie z systemu przetwarzania energii nazywanego Energy Recovery System – wyjaśnia R.Pilch

TELE – FONIKA Kable jest 3. producentem kabli w Europie. Do Grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy też 70% krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych o wartości szacowanej łącznie na około 5 mld złotych rocznie. Większość, bo aż 66% produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata.

W swoim asortymencie ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty, jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.

Żródło: Tele – Fonika
Zdjecie źródło: Autor 123rf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj