Superkondensatory firmy Eaton zapewniają niezawodne zasilanie gwarantowane i mniejszy ślad węglowy islandzkiemu przedsiębiorstwu energetycznemu.

799

Firma Eaton dostarczyła rozwiązanie zasilania rezerwowego dla firmy Landsvirkjun, największego islandzkiego producenta energii elektrycznej i jednego z największych producentów energii odnawialnej w Europie. Nowe rozwiązanie zostało zbudowane w oparciu o technologię UPS i superkondensatory firmy Eaton oraz zaprojektowane w taki sposób, aby centrum przetwarzania danych o krytycznym znaczeniu dla działalności firmy Landsvirkjun, sieć danych, systemy komunikacji i urządzenia reagowania kryzysowego działały nawet w przypadku awarii zasilania, przedłużających się przerw w dostawie prądu, a nawet ogólnokrajowych klęsk żywiołowych.

Nowe rozwiązanie zasilania gwarantowanego firmy Landsvirkjun wykorzystuje agregat prądotwórczy z silnikiem wysokoprężnym w połączeniu z UPS Eaton 93PM 200 kVA wyposażonym w superkondensatory, a także oprogramowanie Intelligent Power Manager (IPM). Układ zapewnia najwyższą sprawność dzięki zastosowaniu systemu oszczędzania energii (ESS) firmy Eaton. Rozwiązanie to zastępuje starszy system zasilania gwarantowanego oparty na bateriach kwasowo-ołowiowych, który był sprzeczny z zaangażowaniem firmy Landsvirkjun w ochronę środowiska naturalnego i nie wytwarzał wystarczającej ilości energii do utrzymania operacji o krytycznym znaczeniu lub innych systemów elektrycznych, takich jak oświetlenie, windy czy wentylacja. Ponadto wszelkie przerwy w dostawie prądu podczas stosowania starego rozwiązania powodowały powtarzające się i kosztowne uszkodzenia urządzeń elektrycznych.

„Firma Landsvirkjun zawsze szuka sposobów na zwiększenie wydajności istniejącego sprzętu, a każda modernizacja daje nam taką szansę”, mówi Óskar Valtýsson, szef działu telekomunikacji i technologii w Landsvirkjun. „Nasza firma jest znana jako prekursor w adaptowaniu nowych technologii oraz lider w dziedzinie wytwarzania czystej energii i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a superkondensatory są ostatnią innowacją w systemach UPS, zapewniając niezawodny i bardziej świadomy ekologicznie wybór”.

Firma Landsvirkjun zainteresowała się superkondensatorami ze względu na ich długi okres użytkowania wynoszący ponad 20 lat oraz ponieważ mogą być one ładowane i rozładowywane prawie w nieskończoność, co czyni je znacznie bardziej przyjaznymi dla środowiska niż tradycyjne technologie bateryjne. Superkondensatory można zastosować do aplikacji, w których zapewniają zasilanie rezerwowe do momentu uruchomienia generatorów prądotwórczych.

„Zasilacze UPS tradycyjnie zasilane są bateriami kwasowo-ołowiowymi, ale teraz, gdy koszty superkondensatorów stają się coraz bardziej zbliżone, istnieje możliwość zniesienia status quo, dodatkowo zmniejszając negatywy wpływ na środowisko naturalne, a także zapewniając bardziej wydajne i długoterminowe redukcje kosztów”, mówi Tom Bøjland, dyrektor sprzedaży działu Power Quality w firmie Eaton. „Zaangażowanie firmy Landsvirkjun w ochronę środowiska naturalnego i postępowe podejście do technologii sprawiły, że jest ona idealnym partnerem do wdrożenia rozwiązania wykorzystującego superkondensatory”.

Firma Eaton jest jednym z pierwszych producentów systemów UPS, którzy zdecydowali się na stosowania superkondensatorów. Technologia ta stanowi duży krok naprzód w zmniejszaniu negatywnego wpływu baterii na środowisko naturalne. Unikatowe cechy superkondensatorów firmy Eaton czynią z nich najbardziej ekonomiczną alternatywę dla rozwiązania w zakresie zasilania gwarantowanego. Umożliwiają one firmie Landsvirkjun korzystanie z niższych nakładów inwestycyjnych (CAPEX) dzięki dłuższemu okresowi eksploatacji wynoszącemu ponad 20 lat w porównaniu z 10-letnim cyklem żywotności poprzedniego systemu UPS oraz 4-letnim cyklem życia towarzyszących mu baterii kwasowo-ołowiowych. Nowy system przynosi niższe koszty utrzymania infrastruktury i większą skalowalność dla biznesu; superkondensatory generują również niższe koszty operacyjne, ponieważ są prawie całkowicie bezobsługowe.

W ramach tego projektu firma Eaton zleciła wykonanie wykonanej na zamówienie rozdzielnicy,co pozwoliło spółce Landsvirkjun zaoszczędzić czas i koszty związane z koniecznością pozyskania własnego wykonawcy instalacji elektrycznej. Wstępne rezultaty wdrożenia nowego rozwiązania obejmują szacunkowe oszczędności roczne w wysokości 10,000 EUR, oparte na sprawności UPS i braku kosztów związanych z uszkodzeniem sprzętu w przypadku awarii zasilania. Firma Landsvirkjun zaoszczędziła również fundusze, ponieważ nie musi już inwestować w obciążnice rezystancyjne, żeby zasymulować zanik zasilania.

Więcej informacji dostępnych jest na stroniewww.eaton.pl/powerquality. Aktualności dostępne są na kanale(@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.

Źródło: Eaton