Pierwszy na świecie na SPS IPC Drives: Pierwszy inteligentny przewód BUS’owy do bezpiecznej automatyzacji

748

CF.D umożliwia monitorowanie bardzo dynamicznych przewodów
e-prowadnika w Smart Factory, zmniejszając tym samym zakłócenia w operacjach produkcyjnych.

 Na SPS IPC Drives w 2018  firma igus zaprezentowała nowatorską
i globalnie unikalną koncepcję inteligentnego monitorowania przewodów BUS’owych w systemach e-prowadników. Dzięki wczesnym alarmom, nawet w przypadku najmniejszych zmian w charakterystyce transmisji, system CF.D wykrywa w odpowiednim czasie nieuchronne wyłączenia instalacji. W ten sposób można uniknąć wysokich kosztów nieplanowanych strat produkcyjnych.

Obciążenia mechaniczne w e-prowadnikach ostatecznie zmieniają charakterystykę transmisji przewodów BUS’owych. Podobnie jak przesuwy liniowe, dotyczy to również ruchów trójwymiarowych, na przykład w przypadku zestawów przewodów na robotach. Rezultatem są zakłócenia w transmisji danych, a nawet nieprzewidziane awarie instalacji. Unikalna na skalę światową koncepcja zaprezentowana przez specjalistę motion plastics igus na SPS IPC Drives wykrywa osłabienie wykorzystywanego wcześniej przewodu chainflex. Inteligentny system składa się z jednostki oceniającej i modułu odpowiedzi. Są one zintegrowane na początku i końcu ruchomego przewodu BUS’owego.

Jednostka analizująca jest zazwyczaj umieszczana w szafie rozdzielczej po stronie końca stałego, a moduł odpowiedzi w skrzynce rozdzielczej po stronie końca ruchomego. Między nimi przesyłane są specjalne pakiety danych do celów pomiarowych, a jakość przewodu jest stale oceniana za pomocą rosnącej liczby zagubionych lub uszkodzonych pakietów. Jeśli zostanie przekroczona wstępnie zdefiniowana wartość, klient zostanie powiadomiony za pomocą żółtej diody LED i przełączenia kontaktu. Ten próg alarmowy można również sprawdzić za pośrednictwem podłączonej sieci, a obecną sytuację można wyświetlić w przeglądarce internetowej. Przekroczenie drugiego progu alarmowego sygnalizowane jest przez czerwoną diodę LED i wskazuje awarię transmisji BUS’owej, dzięki czemu błąd można szybko zlokalizować, patrząc na szafę rozdzielczą.

Zakres inteligentnych tworzyw sztucznych stale rośnie

Po raz pierwszy, innowacyjny system umożliwia monitorowanie przewodu podczas dynamicznego działania, bez dodatkowych przewodów pomiarowych i ochronnych. CF.D integruje się ze środowiskiem isense w celu konserwacji predykcyjnej. Firma igus opracowuje rodzinę produktów od 2016 r. w tym dziale, gdzie różne czujniki i moduły monitorujące zwiększają inteligencję produktów motion plastics, takich jak e-prowadniki, przewody, prowadnice liniowe i łożyska talerzowe.

Wśród wielu innych rzeczy, rejestrują one na bieżąco zużycie i ostrzegają użytkownika z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiając zaplanowanie naprawy lub wymiany. Poprzez tworzenie sieci za pomocą modułu komunikacyjnego igus (icom), np., wyświetlenie statusu online lub ostrzeżenia, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona, jest tak samo możliwe, jak bezpośrednia integracja z infrastrukturą klienta. Obecnie, te inteligentne rozwiązania z tworzyw sztucznych są w stanie przewidzieć żywotność licznych zastosowań klientów, np. tych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym.

Kolejnym etapem rozwoju jest rosnąca integracja planowanych komponentów, takich jak integracja odbiornika w obudowie złącza. Zainteresowani testerzy beta mogą skontaktować się z firmą igus pod adresemsmartplastics@igus.net.

Źródło: Igus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj