Skuteczność świetlna w przemyśle

745

W przypadku zakładów działających w trybie wielozmianowym, oświetlenie ma znaczący udział w poborach energii elektrycznej. Dobór rozwiązań o odpowiednich parametrach może więc prowadzić do istotnego ograniczenia kosztów zmiennych przedsiębiorstwa. Kluczowym w tym kontekście aspektem jest skuteczność świetlna opraw.

O jednym z najistotniejszych czynników, wpływających na zmniejszenie poborów energetycznych oświetlenia, opowiada Maciej Gronert, ekspert firmy TRILUX Polska.

Skuteczność świetlna, wyrażana w lm/W, mówi o tym, jak duży strumień świetlny [lm] pozwala uzyskać dana oprawa, pobierając energię elektryczną w ilości 1 Watta. Po uwzględnieniu w obliczeniach wysokości i powierzchni budynku, parametr umożliwia dookreślenie, ile prądu należy zużyć, by zapewnić natężenie światła wymagane na określonym stanowisku pracy. By dokonać trafnych obliczeń, należy jednak upewnić się, czy jako wartość „lm” producent podaje faktyczną sprawność oprawy. Wielu nierzetelnych dostawców stara się zawyżyć skuteczność świetlną urządzeń ze swojej oferty mówiąc tu o wartości strumienia źródeł światła, a nie o faktycznej ilości światła „wychodzącego” z oprawy. Upewniwszy się, że operujemy rzeczywistymi danymi, można łatwo oszacować wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną do oświetlenia obiektu. W przypadku linii produkcyjnych i magazynów, wymagających światła wysokiej jakości i dużych natężeń przez 24 godziny na dobę, zastosowanie wydajnych rozwiązań oświetleniowych przynosi szczególnie duże oszczędności.

Do niedawna, dostępne na rynku rozwiązania dla przemysłu charakteryzowały się porównywalnymi osiągami w zakresie skuteczności świetlnej. Lampy wyładowcze, cieszące się przed laty dużą popularnością, uzyskiwały wydajność rzędu 80-90 lm/W. Natomiast nowsze, wykorzystujące technologię LED oprawy kojarzono dotychczas ze skutecznością zbliżoną do 100 lm/W. Ze względu na duże tempo zmian na rynku diod, ich popularyzację i intensywne finansowanie badań, w ostatnich latach dokonały się jednak rewolucyjne zmiany. Odkąd w 2015 roku zaprezentowano oprawy przemysłowe, zapewniające wydajność na poziomie 150 lm/W, przełamana została kolejna po 100 lm/W granica skuteczności. Ich przewaga nad lampami wyładowczymi w tym zakresie wzrosła natomiast z 11 do 66%. Otworzono tym samym nowy rozdział w historii oświetlenia. Mimo stosunkowo wysokich cen, dzięki niewyobrażalnym dotychczas osiągom, oprawy LED umacniają swoją pozycję. W nowych obiektach przemysłowych nie korzysta się już właściwie z innych technologii. Coraz częściej dokonuje się także modernizacji już istniejących systemów oświetleniowych.

źródło: More&More Marketing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj