Silniki bezszczotkowe – dlaczego warto?

761

Silniki bezszczotkowe zrewolucjonizowały branżę elektronarzędzi. Dzięki nim można pracować wydajniej i z mniejszym prawdopodobieństwem awarii. Pełnię zalet prezentują w połączeniu z zasilaniem akumulatorowym. 

Charakterystyczną cechą urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe jest mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

– Silniki bezszczotkowe cechuje niższe nawet o 40% zużycie energii niż w przypadku napędów konwencjonalnych. Brak szczotek i komutatora pozwolił na wyeliminowanie niekorzystnego zjawiska iskrzenia – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. To przekłada się na możliwość dłuższej eksploatacji urządzeń i mniejsze ryzyko awarii oraz brak potrzeby częstego serwisowania.

To właśnie szczotki silnika należą do elementów najszybciej zużywających się i wymagających regularnej wymiany. – Przekłada się to na rzadsze wizyty w serwisie, a także na wygodniejszą pracę – dzięki lżejszej konstrukcji elektronarzędzia i minimalizacji poziomu drgań. Większy komfort i precyzję działania gwarantuje również zastosowanie elektronicznego systemu kontroli obrotów – dodaje Marcin Salata.

Kiedy warto wybrać narzędzie z silnikiem bezszczotkowym? Największe zalety tej technologii można dostrzec w przypadku narzędzi akumulatorowych.

Praca bez kabli to wygoda, ale warto zauważyć, że obecnie producenci oferują akumulatory, które wydajnością nie ustępują narzędziom zasilanym sieciowo. – Wystarczy wymienić system Dual Voltage stosowany przez Panasonic, użytkownik pracujący na ogniwie 14,4 V nie odczuwa różnicy względem pracy z pojemniejszym akumulatorem. Pozwala to zachować te same osiągi techniczne przy niższej wadze urządzenia – tłumaczy Marcin Salata.

W przypadku tradycyjnych silników elektrycznych wydajność elektronarzędzi wyraźnie zależy od wartości zasilania zastosowanego akumulatora.

Proponowane narzędzia:
• Wkrętarka Panasonic 18V/5,0Ah „CARBON”
– Napięcie zasilania: 18 V
– Zasilanie: Bateria EY9L54B
– Waga z baterią: 2,05 kg
• Wiertarko-wkrętarka EY 74A2 LJ2G
– Napięcie zasilania: 18V
– Zasilanie: 2 x bateria EY 9L54 J
– Waga z baterią: 2,05 kg
• Zakrętarka udarowa EY 75A7 LJ2G
– Napięcie zasilania: 18 V
– Zasilanie: EY 9L54 J
– Waga z baterią: 1,7 kg

Źródło: www.langelukaszuk.pl