Popraw jakość produkcji z czujnikami optycznymi

266

Zastanawiasz się, jak usprawnić procesy produkcyjne i utrzymać wysoką jakość wytwarzanych przez swoje przedsiębiorstwo towarów, zwiększając tym samym konkurencyjność firmy na najbardziej wymagających rynkach? Jednym ze sposobów na usprawnienie procesów wytwórczych jest inwestycja w nowoczesne czujniki optyczne, stanowiące cenne uzupełnienie linii produkcyjnych. Dlaczego warto zdecydować się na ich implementację?

Czujniki optyczne – rodzaje i zasada działania

Czujniki optyczne (zwane również fotoelektrycznymi bądź optoelektrycznymi, emitują wiązkę podczerwieni lub światła widzialnego o szerokiej lub wąskiej wiązce, która identyfikuje położenie i obecność poszczególnych obiektów w linii produkcyjnej. Sensory te doskonale sprawdzają się w wykrywaniu przedmiotów wykonanych z najczęściej spotykanych surowców bądź tworzyw, takich jak metal, plastik, szkło, karton czy guma.

Czujniki optyczne: zasada działania w pigułce

Jak funkcjonują czujniki optyczne? Zasada działania tych sensorów polega na emisji i odbieraniu wiązki światła za pomocą odbiornika i nadajnika. Przykładowo w czujnikach odbiciowych nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Emitowana przez sensor wiązka światła odbijana jest przez przeszkodę (obiekt) i wraca do odbiornika. Na podstawie natężenia światła następuje wykrycie elementu. W bardziej rozbudowanych czujnikach możliwe jest wykrycie odległości od obiektu. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji – wyróżniają się one niewielkim gabarytem, zachowując przy tym duży zasięg pracy.

Warto również podkreślić, że czujniki optyczne wysokiej jakości cechują się dużą odpornością na ewentualne zafałszowania pomiarów, wynikających z zanieczyszczonego powietrza czy obecności światła widzialnego. Jest to możliwe dzięki modulacji wiązki światła, która znacząco ogranicza ryzyko niewłaściwych odczytów, spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, takie jak zabrudzenie soczewki detektora.

Czujniki optyczne – rodzaje i przeznaczenie

Uniwersalny charakter czujników fotoelektrycznych sprawia, że doskonale sprawdzają się one przy wielu zróżnicowanych zastosowaniach. Czym sugerować się przy inwestycji w czujniki optyczne? Rodzaje i zastosowanie poszczególnych modeli to m.in.:

  • branża spożywcza,
  • automatyka przemysłowa,
  • pomiar
  • odległości,
  • monitoring obszarów zagrożonych wybuchem,
  • technologia montażu i przenośników.

Wśród pozostałych rodzajów sensorów warto wymienić m.in. czujniki widelcowe oraz kątowe czy sensory o specjalnym przeznaczeniu, takie jak czujniki kontrastu, wykrywające obecność szkła oraz folii, jak również sensory koloru. Dostępne są również świetlne kurtyny pomiarowe wykorzystywane min. w intralogistyce.

Dlaczego warto zainwestować w czujniki optyczne?

Polskie przedsiębiorstwa mierzą się obecnie z szeregiem wyzwań, związanych z obecną koniunkturą gospodarczą. Oprócz nieustannej presji ze strony konkurencji oraz wysokich oczekiwań konsumentów, muszą podołać one rosnącym kosztom pracy oraz pesymistycznym scenariuszom w zakresie stagnacji siły nabywczej.

Zakłady produkcyjne borykają się również z ryzykiem zastojów, związanych z częściowymi bądź całościowymi awariami wykorzystywanych maszyn. Czujniki optyczne to nieocenione rozwiązanie w przypadku predykcyjnej konserwacji maszyn – elementu koncepcji Przemysłu 4.0, w której decyzje o pracach naprawczych podejmowane są w oparciu o rzeczywiste dane, napływające z poszczególnych elementów systemu. Rozwiązanie to pomaga uniknąć całościowej awarii, redukując koszty, z jakimi wiąże się wymiana sprawnych podzespołów.

Decydując się na rozwiązania, wchodzące w skład IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy), firmy są w stanie znacząco obniżyć koszty bieżących konserwacji i uniknąć ryzyka znaczących awarii. Warto przy tym podkreślić, że wdrożenie tego typu rozwiązań nie prowadzi do obniżenia jakości wytwarzanych produktów.

Odkryj czujniki od ifm electronic

Planujesz inwestycję w wysokiej jakości czujniki optyczne? Odwiedź poniższy link https://www.ifm.com/pl/pl/category/200 i zapoznaj się z ofertą czujników ifm electronic – doświadczonego dostawcy rozwiązań dla Przemysłu 4.0, zapewniającego kompleksowe wsparcie dla zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Nie zwlekaj – już dziś dołącz do ponad 155 000 klientów na całym świecie, którzy zdecydowali się zaufać doświadczeniu marki ifm electronic.

ifm electronic Sp. z o. o.
ul. Węglowa 7
40-105 Katowice

Telefon:32 70 56 400
email: info.pl@ifm.com
strona: www.ifm.com/pl