Jak prawidłowo podłączyć zasilacz pracujący w układzie TNC?

732

Przedstawiamy przykład z pracy Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego – w ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka niepokojących zgłoszeń od naszych klientów, dotyczących działania zasilaczy pracujących układzie sieci TNC.

Po dokładnej analizie problemu okazało się, że przyczyna leży w niewłaściwym podłączeniu zasilacza i połączeniu przewodu PEN z przewodem (-).

Podłączenie przewodu 0VDC do przewodu ochronno-neutralnego (PEN), jest zabiegiem zagrażającym prawidłowemu funkcjonowaniu urządzeń zasilanych z tak podłączonych zasilaczy!

Problem wynika z samego charakteru układu sieci TNC, którego najważniejszą wadą jest przewód PEN pełniący funkcję obwodu neutralnego i ochronnego. Oznacza to, że jednocześnie przewodem roboczym i w układach jednofazowych płyną przez niego pełne prądy obciążenia, a w układach trójfazowych jest narażony na obciążenia będące skutkiem asymetrii w układzie. W tym przypadku ogromną role odgrywa właśnie niesymetria, której negatywne działanie postaram się wyjaśnić poniżej .W przypadku występowania asymetrii obciążeń między przewodem PEN, a uziemieniem w miejscu przyłączenia odbiornika pojawi się napięcie. Jego wartość będzie zależała od stopnia asymetrii. To napięcie właśnie może okazać się groźne dla odbiorów zasilanych napięciem 24 VDC.

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Więcej informacji: https://blog.phoenixcontact.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj