Pytania, które należy sobie zadać podczas automatyzacji procesów

196

– Czy robotem powinni sterować eksperci z firmy, czy operator maszyny?

Wszystko zależy od możliwości firmy. Roboty montowane na stałe wymagają zaangażowania ekspertów do ich przeprogramowania, jeśli jednak firma nie planuje tego typu inwestycji, powinna rozważyć zastosowanie cobotów. Są one znacznie prostsze w programowaniu, a ich oprogramowanie jest bardziej intuicyjne w obsłudze – nawet zwykły operator maszyn może wdrożyć nowe zastosowanie, a więc korzystanie z zewnętrznych specjalistów nie jest zwykle wymagane.

– Jaki rodzaj produkcji i wydajności części jest potrzebny?

Roboty montowane na stałe mają zalety polegające na dużej szybkości działania, precyzji, możliwości przeprogramowania, zapewnieniu bezpieczeństwa i zastosowaniu technologii o wysokiej wydajności. Takie systemy pozwalają też na zwiększenie elastyczności linii produkcyjnych. Wymagają one jednak znacznie więcej miejsca oraz zaangażowania eksperta do ich obsługi.

Coboty natomiast są łatwiejsze w użyciu i stanowią idealne rozwiązanie w przypadku zastosowań do krótkich serii o dużej zmienności. Zapewniają zintegrowane bezpieczeństwo, mogą współpracować z pracownikami oraz są bardziej elastyczne i mobilne (mogą być montowane na robotach mobilnych).

W firmach o krótkich cyklach produkcyjnych i czasach pracy najlepiej sprawdzić się mogą tradycyjne roboty montażowe, ponieważ pracują szybciej. Coboty są znacznie wolniejsze, zwłaszcza podczas bezpośredniej pracy z ludźmi. W kwestii bezpieczeństwa standardowe roboty muszą być odgrodzone od ludzi (współpracowników), podczas gdy coboty mogą działać bliżej ludzi (współpracować z nimi). W zależności od zastosowania oferują one tryb współpracy lub tryb bezpieczeństwa.

– Czy powtarzalność lub precyzja mają zasadnicze znaczenie?

Wybierając robota, należy wziąć pod uwagę sposób produkcji części i przepustowość. Powtarzalność robota pokazuje jego zdolność (po nauczeniu się) do powrotu z tej samej pozycji do żądanej pozycji. Precyzja polega na określeniu konkretnego położenia i przesunięcia robota do dokładnie tego punktu. Należy również uwzględnić kwestię przetwarzania obrazu, ponieważ technologia ta staje się coraz ważniejsza dla poprawy efektywności automatyzacji robotów.

– Czy wymagany jest zintegrowany system wizyjny robotów albo system do kontroli wizyjnej?

Przetwarzanie obrazu umożliwia systemowi rejestrowanie obrazów, obliczanie rozmieszczenia i orientacji odpowiednich części oraz prowadzenie robota do części dzięki transmisji robot–kamera. Systemy przetwarzania obrazu zwiększają elastyczność i zmniejszają koszty, ponieważ eliminują konieczność naprawiania części. Rozwiązanie wizyjne zintegrowane z systemem robota umożliwia również jednoczesną kontrolę części podczas procesu obróbki skrawaniem, co skraca czasy cyklu i zwiększa przepustowość.

– Czy lepiej wybrać system montowany na stałe, czy raczej elastycznego robota współpracującego?

Jeśli jednym z wyzwań przedsiębiorstwa jest zapewnienie elastyczności produkcji i dostosowanie asortymentu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań konsumentów, warto rozważyć zastosowanie cobotów. Umożliwiają one łatwe dostosowanie linii produkcyjnej do bieżących potrzeb bez konieczności wprowadzania bardzo dużych i kosztownych zmian – stąd tak duża popularność tego rozwiązania.

Natomiast przedsiębiorstwa zmagające się z wydajnością na linii produkcyjnej, np. przy procesach pakowania żywności (tzw. wąskie gardła), powinny rozważyć zastosowanie całkowicie zautomatyzowanych rozwiązań, np. robotów Quattro Delta firmy OMRON. Po ich wdrożeniu na linii produkcyjnej przedsiębiorstwo odnotuje zdecydowany spadek sytuacji wymagających interwencji pracownika.

Źródło: OMRON