System wykrywania pożaru AVIOTEC firmy Bosch otrzymał nagrodę Fire Expo Award podczas 13. edycji Kongresu Pożarnictwa poświęconego bezpieczeństwu pożarowemu obiektów budowlanych. Organizatorzy konferencji uznali AVIOTEC za najbardziej innowacyjny system wykrywania pożarów za pomocą kamer wizyjnych.
System wykrywania pożaru AVIOTEC, oparty na technologii wideo, zapewnia optymalne wsparcie w sytuacjach, gdzie nie sprawdzają się konwencjonalne systemy wykrywania pożaru. Obraz z kamery, na którym widać potencjalne zagrożenie pozwala szybciej wykryć ogień oraz dym niż konwencjonalna technologia wykrywania pożarów. Dzięki temu można także bezzwłocznie podjąć działania zaradcze. System AVIOTEC znajduje zastosowanie przede wszystkim w obiektach o wysokich stropach, takich jak magazyny, hale produkcyjne, hangary czy większe kompleksy budynków. Można go także instalować tam, gdzie do tej pory nie stosowano rozwiązań antypożarowych, np. w tartakach lub zakładach odzysku surowców.
„Bosch Security Systems wyznacza nowe trendy w zakresie Systemów Sygnalizacji Pożarowej. Jako pierwsi wprowadziliśmy takie rozwiązania jak czujki wyposażone w detektor tlenku węgla czy w pełni modułową Centralę Sygnalizacji Pożarowej. Od lat jako jedyni na rynku oferujemy również stworzoną z myślą o potrzebach architektów wnętrz dekoracyjną czujkę FAP500 o zupełnie płaskiej, zlicowanej z sufitem powierzchni detekcyjnej oraz dowolnej kolorystyce indywidulanie dobieranej do potrzeb zabezpieczonego pomieszczenia. Wszystkie z wymienionych produktów wprowadziły zupełnie nową jakość do branży i wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie staną się w niej nowym standardem. Jestem przekonany, że tak samo będzie z nagrodzonym przez radę programową Kongresu Pożarnictwa rozwiązaniem AVIOTEC. Przyznana nagroda to dla nas szczególnie wyróżnienie ponieważ potwierdza, że zaproponowane przez nas nowe podejście do wykrywania pożaru znalazło uznanie ekspertów. Rada doceniła innowację polegającą na wykorzystaniu kamer telewizji dozorowej do potrzeb szybkiego wykrywania pożaru. Tym bardziej czujemy się zmotywowani do dalszego rozwoju naszego portfolio produktów w kierunku szukania synergii pomiędzy różnymi oferowanymi przez nas liniami produktowymi” – mówi Krzysztof Góra, dyrektor handlowy działu Bosch Security Systems.
Inteligentne algorytmy
Wykrywanie dymu i ognia umożliwiają inteligentne algorytmy zintegrowane bezpośrednio w kamerach. Dzięki funkcji rozpoznawania ognia już we wczesnym stadium rozwijania się pożaru kamery mogą w ciągu paru sekund uruchomić alarm. W przypadku konwencjonalnych rozwiązań dym musi najpierw dotrzeć do czujki dymu. Zjawiska takie, jak rozprzestrzenianie się dymu w poziomie czy warstwa ciepłego powietrza gromadząca się pod stropem i uniemożliwiająca przedostanie się dymu do najwyżej położonego punktu pomieszczenia, gdzie instalowane są czujki, mogą negatywnie wpływać na ich działanie. System AVIOTEC wykorzystuje inteligentne algorytmy, które pozwalają odróżnić rzeczywisty pożar od zakłóceń w rodzaju odbić, ruchu czy oślepiającego światła. Gwarantuje to niezawodne wykrywanie pożaru i redukuje do minimum liczbę fałszywych alarmów, pomagając zachować ciągłość pracy w strzeżonym obiekcie. W przypadku wszystkich pożarów testowych zgodnych z normą EN54 – od TF1 do TF8 – system AVIOTEC wykazał się wysoką precyzją działania. Także przy słabym oświetleniu – do 7 luksów – algorytm oferował bardzo wysoką wykrywalność pożaru.
System wykrywania pożaru AVIOTEC oparty na technologii wideo może współpracować z pojedynczą kamerą lub pracującymi w sieci systemami z wieloma kamerami. W tym przypadku wykorzystywany jest wspólny interfejs użytkownika oraz centralny system zarządzania. Alarmy mogą być przekazywane do istniejącego systemu sygnalizacji pożaru lub przez Ethernet do centrum koordynacyjnego. Technologia dynamicznego transkodowania firmy Bosch umożliwia także transmisję obrazu wideo na żywo w jakości HD na urządzenia mobilne, np. iPady. Doskonała jakość obrazu pomaga personelowi w weryfikacji alarmów.
System AVIOTEC można stosować nie tylko w dużych kompleksach budynków, lecz także w małych i rozproszonych lokalizacjach, jak np. małe elektrownie czy rozdzielnie elektryczne, w których instalacja systemu sygnalizacji pożaru byłaby nieopłacalna.
źródło: http://www.bosch-prasa.pl