Kennametal – przedłużki hydrauliczne

994

Firma Kennametal rozwiązała odwieczny problem zapewnienia stabilności narzędzia podczas wiercenia w głębokich wnękach oraz obok wysokich występów i w pobliżu zacisków.

Wiercenie otworów głęboko wewnątrz obrabianego detalu może być dużym problemem. Nawet długie wiertła stożkowe oraz wiertła lotnicze wykonywane z węglików wykazują tendencję do »wędrowania» przy braku dobrej oprawki. Być może rozwiązałeś ten problem dzięki specjalnym, wydłużonym uchwytom wierteł, choć są one nie tylko drogie, ale też ograniczone do pewnych, określonych długości.  Podwójnie stożkowe tulejki zaciskowe ER mogą być warte wypróbowania, choć nie są małogabarytowe, a każde bicie lub niewyważenie pogłębiają się przy dużym współczynniku długości do średnicy — jeśli »wędrowanie» wiertła nie jest zbyt duże musisz walczyć z wyginaniem się i wibrowaniem samego uchwytu. Dokładność otworu staje się wątpliwa, żywotność narzędzia jest niska, a wydajność zmniejsza się, gdy redukujesz posuwy starając się, aby wiertło działało prawidłowo. Na pewno jest lepszy sposób.

Dekady doświadczenia

Firma Kennametal właśnie tak uważa. Ten producent narzędzi z Latrobe w stanie Pensylwania opracował przedłużki hydrauliczne, mogące sprostać powyższym wyzwaniom, a równocześnie pozwalające zwiększyć elastyczność i zmniejszyć koszty. Michael Schuffenhauer, starszy menadżer produktów globalnych z oddziału Tooling Systems w Kennametal powiedział, że firma zajmuje się produkcją oprawek hydraulicznych od 30 lat, co pozwoliło jej zyskać dużą wiedzę technologiczną w tym zakresie. Opracowując nowe narzędzie korzystano właśnie ze zdobytych wcześniej doświadczeń.

„Zapytaliśmy klientów, ´Jak wiercicie otwory w głębokich wnękach i kieszeniach o skomplikowanym kształcie? Czy macie problemy z dotarciem w pobliże zacisków i uchwytów?´” powiedział. „Chcieliśmy wiedzieć w jaki sposób radzą sobie z tymi problemami i poznać skuteczność stosowanych przez nich rozwiązań. Wiedząc to, postanowiliśmy opracować lepsze.”

Hydraulika przychodzi z pomocą

Nowa linia przedłużek hydraulicznych (HC) firmy Kennametal skutecznie rozwiązuje problem. Michael Schuffenhauer wylicza najważniejsze cechy wyróżniające je spośród innych rozwiązań. Są to:

• Bicie do 3 μm w odległości 2,5 x D (połowa w stosunku do najlepszych rozwiązań konkurencyjnych), zapewniające wyjątkową trwałość narzędzia i wysoką jakość otworów.
• Znacznie zredukowane wibracje przy dużych prędkościach obrotowych wrzeciona, dzięki wyważeniu do G2.5 @ 25,000 rpm.
• Dodatkowe tłumienie wibracji zapewniane przez hydrauliczny mechanizm zaciskowy w oprawce.
• Wewnętrzne kanały dla chłodziwa ułatwiające konfigurację — brak konieczności stosowania wężyków i adapterów.
• Wyjątkowo smukła konstrukcja, pozwalająca przykładowo na zamocowanie wiertła 12 mm w oprawce 20 mm (lub wiertła 1/2 cala w uchwycie 3/4 cala).
• Różne tuleje redukcyjne, dostępne zarówno w rozmiarach calowych, jak i metrycznych, zapewniające maksymalną elastyczność przy minimalnych kosztach.
• Możliwość stosowania wierteł i rozwiertaków z uchwytami o średnicy od 3 mm.
• Możliwość zastosowań w aplikacjach obrotowych i stacjonarnych.

„Nasze uchwyty HC są dla klientów potrzebujących elastyczności systemu modułowego, ale chcących uniknąć kosztów i ograniczeń niestandardowego rozwiązania, a także ograniczeń związanych z tradycyjnymi oprawkami narzędziowymi” – powiedział Michael Schuffenhauer. „Wierzymy, że większa wydajność i łatwość użytkowania tego nowego produktu wkrótce sprawi, że będą to najpopularniejsze przedłużki dla wierteł, dostępne na rynku. To po prostu świetny projekt.”

Łatwa obsługa

Łatwość użytkowania oznacza brak konieczności stosowania maszyn termokurczliwych. Długość narzędzi można regulować w zakresie do 10 mm osiowo. Specjalnie szlifowana faza na końcu chwytu ułatwia wsuwanie wiertła w oprawkę hydrauliczną. Przygotowane przez producenta klucze płaskie zapewniają bezpieczny i wygodny montaż, bez konieczności użycia klucza dynamometrycznego. Jednoczęściowa konstrukcja eliminuje obawy o zanieczyszczenia i przestoje spowodowane konserwacją. A co najważniejsze, mechanizm zaciskowy eliminuje różnice naprężeń po montażu przez różnych operatorów.

„To ważna kwestia” – zauważa Michael Schuffenhauer. „W tradycyjnych systemach z nakrętką zaciskową, moment obrotowy przyłożony podczas zmiany narzędzia może się znacznie różnić, zwiększając prawdopodobieństwo bicia lub wysunięcia narzędzia. To samo można powiedzieć o konkurencyjnych systemach z przedłużonymi oprawkami hydraulicznymi. Ale dzięki naszemu rozwiązaniu nie występuje ryzyko nadmiernego lub zbyt słabego naprężenia. Zapewniono tu nie tylko bardzo dużą dokładność, ale też bardzo dużą powtarzalność.”

Jak to działa

Pomimo doskonałych parametrów, projekt jest prosty — wystarczy włożyć dowolny chwyt narzędzia h6 w przedłużoną oprawkę HC i dokręcić śrubę zaciskającą na końcu. Powoduje to, że tłok hydrauliczny przesuwa się do przodu, ściskając tuleję ustalającą i mocując narzędzie.

Całkowite bicie, mierzone w odległości 2,5 x D od powierzchni chwytu nie przekracza 3 μm, a bardzo dobre wyważenie pozwala na zastosowania w obecnych obrabiarkach o dużej prędkości obrotowej.

Podsumowując, mówi Michael Schuffenhauer, klienci zawsze będą zainteresowani najbezpieczniejszą, najbardziej ekonomiczną i najbardziej przewidywalną metodą obróbki, najlepiej przy użyciu maszyn i narzędzi łatwych w użyciu. Przedłużki hydrauliczne HC spełniają wszystkie te kryteria, a nawet więcej. „Jeśli spojrzeć na to z dystansu, przedłużki HC zapewniają elastyczność tulei zaciskowych i precyzję pasowania skurczowego, przy czym jest łatwiejsze w konfiguracji od obu z nich. Zapewniają najlepsze cechy obu rozwiązań. A ze względu na niezwykle dużą dokładność i bardzo dobre zrównoważenie, użytkownik nie musi już zadowalać się niską żywotnością narzędzi i kiepskimi parametrami, jak w przypadku czysto mechanicznych systemów mocowania. Jesteśmy zadowoleni, że mamy je w naszej ofercie.”

Przedłużki hydrauliczne firmy Kennametal zawierają wewnętrzne kanały do przepływu chłodziwa, co wydłuża żywotność narzędzi i zwiększa szybkość penetracji we wszystkich zastosowaniach związanych z wierceniem i rozwiercaniem.

W połączeniu z adapterem KM do szybkiej zmiany narzędzi, przedłużki hydrauliczne firmy Kennametal sprawiają, że skomplikowane dotąd konfiguracje mogą być realizowane szybciej i są bardziej przewidywalne.

Wiercenie w wąskich zagłębieniach, głębokie rozwiercanie — dzięki  przedłużkom hydraulicznym firmy Kennametal nie ma już prac, których można się obawiać.

Źródło: Kennametal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj